مقالات و گزارش ها

سیرجان و آینده درخشان آن

  • خانه
  • سیرجان و آینده درخشان ...
سیرجان و آینده درخشان آن از دیدگاه معمار و بانی انقلاب سازندگی ایران اسلامی

سیرجان و آینده درخشان آن از دیدگاه معمار و بانی انقلاب سازندگی ایران اسلامی

آیت الله رفسنجانی در م.و.ا.سیرجان: شرکت های بزرگ، تجار بزرگ کمپانی های داخلی و خارجی و دولت ها همه می توانند در اینجا انبارهایی تهیه کنند و کالاهایشان را ذخیره و عرضه کنند هم برای داخل کشور و هم برای کشورهای مجاور و به خصوص کشورهای آسیای میانه ...«سیرجان» از نظر آب و هوا و منابع طبیعی، یکی از مناطق بسیار جالب و مستعد کشور و از لحاظ شرایط جغرافیایی، متکی به امکانات بسیاری است که به طور طبیعی بوجود آمده است. اینجا در چهار راه ارتباط پنج استان قرار گرفته است (خراسان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، یزد و فارس) و در واقع سیرجان نقطه تلاقی راه های ارتباطی این پنج استان است.

«سیرجان» در مسیر اصلی ترین راه عبور بین المللی برای نقطه حساس امروز تاریخ بشریت قراردارد. چندین کشور جدیدالولاده مسلمان جدا شده از شوروی سابق که ده ها میلیون انسان تازه از بند رسته را با منابع عظیم در اختیار دارد، امروز راه اساسی ارتباط هایشان از ایران و نقطه اصلی، «سیرجان» است. از هر کجا که عبور بکنند، به این نقطه خواهند رسید و همیشه تاریخ نشان داده که نقاط این چنینی که خودشان هم مستعد باشند، اگر بر سر راه چنین معبر و مسیری قرار بگیرند آنجا عامل توسعه وسیع و تحقق و تکامل بسیار سریع خواهد شد و من در «سیرجان» این نقطه را به روشنی می بینم. راه آهن ما به صورت دو طرفه و برقی که قوی ترین راه آهن کشور خواهد بود از اینجا می گذرد. کالاهای وارداتی و صادراتی کشور از اینجا می گذرد. نقطه حساس اتصال آسیای میانه به خلیج فارس و اقیانوس هند اینجاست. راه های اصلی از اینجا عبور می کند و خطوط برق به گونه ای در سیرجان متمرکز است که وسیله توسعه بسیار خوبی خواهد بود.

کار مهمی که مدیریت استان ( مهندس سید حسین مرعشی استاندار وقت) در این شهرستان راه اندازی نموده، طرح «منطقه ( ویژه اقتصادی) حراست شده سیرجان» است که اولین تجربه اقتصادی، تجاری کشور ماست. سیرجان میتواند در این زمینه برای آینده کشور تجربه خوبی ارائه نماید.

اینجا باید انبار عظیمی باشد برای همه نوع کالاهای وارداتی و صادراتی که بدون گمرک از طریق راه های قابل دسترسی (راه اهن، راه های زمینی و هوایی) به این منطقه وارد بشوند.

تمام مراکز تولیدی ما و مراکز توزیعی و تجاری ما می توانند انبار مطمئنی اینجا داشته باشند که هر وقت کالایی لازم داشتند، از طریق راه ها و امکانات ارتباطی، بدون اینکه وقت صرف کنند و به خارج بروند، بتوانند از اینجا کالای مورد نیاز خود را تهیه و ترخیص کنند.

شرکت های بزرگ، تجار بزرگ کمپانی های داخلی و خارجی و دولت ها همه می توانند در اینجا انبارهایی تهیه کنند و کالاهایشان را ذخیره و عرضه کنند هم برای داخل کشور و هم برای کشورهای مجاور و به خصوص کشورهای آسیای میانه.

ما بزودی راه آهن مشهد را به سرخس وصل می کنیم و از اینجا راه آهن را تا چین و از طریق شوروی سابق تا اعماق اروپا و از غرب نیز از طریق ترکیه به اروپا و در آینده نه چندان دور، در برنامه دوم از شرق از طریق پاکستان، به شبه قاره هند وصل می کنیم. این نقطه(سیرجان)، جایی است که می تواند با بهترین وسیله حمل و نقل امروز که راه آهن است، به همه دنیا وصل شود هم سرویس بگیرد و هم سرویس بدهد.

خوشبختانه این فضای پاک و این دشت وسیع و این امکاناتی که در اینجاست، می تواند سیرجان را تبدیل به یک نقطه بین المللی برای واردات و صادرات بکند.

ما فکر می کنیم یکی از کارهای مهمی که باید اتفاق بیفتد، این است که شرکت های بزرک خارجی که در ایران بازار دارند بیایند در اینجا (منطقه ویژه اقتصادی سیرجان) انبار بگیرند و کالاهایشان را در دسترس متقاضیان قرار بدهند تا مردم به آسانی (برای خرید یا مبادله کالا) به آنها دسترسی داشته باشند. البته شرکت های داخلی هم همین کار را می توانند بکنند برای صادرات. یعنی اینجا یک مرکز بسیار مهمی باشد برای اینکه کالاهای صادراتی در اینجا متمرکز شود و آماده باشد برای کسانی که می خواهند صادر بکنند و از یک منبع مطمئن کالا بخرند. چون اینجا هم به بندر نزدیک است و هم در آینده نزدیک فرودگاه بین المللی خواهد داشت. این سیاست یعنی منطقه ( ویژه اقتصادی) حراست شده در مناطق مختلف کشور، کار تولید و کار توزیع را به شدت تسهیل خواهد کرد و «سیرجان» اولین تجربه ماست که خوشبختانه مقدمات کار هم فراهم شده و همه امکانات کار دارد آماده می شود.

 

از بیانات زنده یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری وقت ایران

در دیدار از مراحل آماده سازی منطقه ویژه اقتصادی سیرجان 26/2/1372

سیرجان و آینده درخشان آن
منبع: www.kdo.ir
بازدید: 854
دوشنبه 16 اسفند 1395