فردین آقابزرگی تحلیلگر بازار سرمایه

 

به جرات می‌توانم بگویم تفاوت شاخص ٢ میلیون واحدی حال حاضر بازار سرمایه با شاخص ٢ میلیون واحدی مرداد سال ٩٩ بنابر دلایل متعددی فاصله بسیار زیادی دارد.

 

 

 

 

یکی از دلایل فاصله و تفاوت این شاخص ٢ میلیون واحدی در این دو بازه زمانی، فاصله اندک ارزش ذاتی و ارزش حدودی معاملاتی اغلب سهام و از سوی دیگر به نوعی وقتی فاصله P/E  فوروارد و P/E تی تی ام را با قیمت سهام تطابق می‌دهیم به طور معناداری شاهد فاصله هستیم.

 

موضوع دیگر در تفاوت نقدینگی است، رشد نقدینگی و تورم در سال ١۴٠٠ و ١۴٠١ نسبت به سال ٩٩ به شدت تغییر کرده و نزدیک ٢٧٠٠ همت افزایش نقدینگی داشتیم در حالی که واقف هستیم رشد اقتصادی کشور در این دو سال تقریبا صفر بوده‌است.

 

نرخ ارز هم یکی از عوامل و محرک‌های حرکت در بورس بوده که در سال ٩٨ و ٩٩ هم خود را در بورس نشان داد اما در حال حاضر به طور محسوس مشاهده می‌کنیم که هنوز هم مقاومت‌هایی بر سر قیمت‌های واقعی ارز می‌بینیم و این فاصله بین ارز نیمایی و بازار آزاد تا حدودی دست بسیاری از شرکت‌های صادرات محور را بسته و در آینده نزدیک این گشایش و افزایش سودآوری محتمل است.

 

نکته دیگر که باعث تفاوت بین شاخص دو میلیون واحدی سال ٩٩ و امروز شده این است که در خیلی از کشورها مانند ترکیه، آرژانتین و ... تورم حادث شده حتما در اقتصاد آنها نشان داده شده که یکی از این آثار تورمی بازارهای مالی است به طوری که رشد ٢١۴ درصد بورس آرژانتین و ١١٠ درصد بورس ترکیه ناشی از تورم این کشورها است.

 

در ایران در خوشبینانه‌ترین حالت می‌گوییم که ۴۶ درصد شاخص بورس رشد کرده که البته نمی‌گوییم این رشد حتما به اندازه تورم بوده اما در همان مسیر حرکت کرده‌است.

 

بنده پیشنهاد حذف دو صفر از شاخص را به سازمان بورس، کمیسیون اصل نود مجلس و سایر همکاران ارایه دادم و معتقدم مانند کشور ترکیه که دو صفر از شاخص بورس را کاهش داد برای کشور ما هم ضروری است که نسبت به انجام آن اقدام کند چرا که نمود کاهش ارزش پول ملی در شاخص بورس کاملا مشهود بوده بنابراین با این شرایط بهتر است که گفته شود، شاخص بورس ٢٠ هزار واحد است.

 

بزرگترین شاخص بازار مالی در دنیا را داریم که با این شرایط موضوع خوبی نیست.

 

معتقدم کماکان روند به سمت مثبت حرکت می‌کند که البته شتابان و یکسویه نخواهد بود، شاخص بر روی این عدد نوسان خواهد داشت اما در همین مسیر حرکت خواهد کرد.

 

البته باید توجه داشت که در بورس ایران هر اتفاقی ممکن است رخ دهد چرا که دولت یک شبه تصمیماتی را اتخاذ می‌کند که ممکن است تمام فضای کسب و کار کشور را زیر و رو کند.

 

اما با تمام این مسائل در سال ١۴٠٠ و ١۴٠١ این همه ناملایمات در بازار سرمایه مانند افزایش ۴٠ درصدی نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، تغییر تعرفه‌های صادرات و واردات اثرات خود را در بورس گذاشته‌اند و محور اصلی تفاوت‌های امسال با سال‌های گذشته تورم است.

 

ارزش پول ملی کشورمان متاسفانه به حدی رسیده که سهام هزار تومانی خنده‌دار به نظر می‌رسد و امروز هزار تومان را هیچ جا نمی‌توان خرج کرد به غیر از بورس.

 

 

«روزنامه تجارت - 14 فروردین 1402»

   تاریخ ثبت: 1402/01/14     |     [sect id=[file]] | [/sect id=[file]] |