بازگشت اختیارات به مناطق آزاد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عنوان کرد:  

 

 

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد، از ایرانیان خارج از کشور و فعالان اقتصادی دعوت کرد با نگاهی جدید به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد بنگرند.

 

 

 

سعید محمد در یک گفتگوی رادیویی با اشاره به سیاست های غلط گذشته که مناطق آزاد را به یکی از عوامل مضر برای اقتصاد کشور تبدیل کرده بود، گفت: دقت کافی برای توسعه زیرساخت ها و تامین مالی در این مناطق صورت نگرفته است.

 

وی با بیان اینکه مناطق آزاد برای تامین منابع مالی به سمت زمین فروشی حرکت کرده اند، افزود: اکثر این مناطق زیرساختی مناسب ندارند.

 

محمد یکی از آسیب های احصا شده در زمان کوتاه مدیریت خود را ناظر بر لزوم محکم بودن قوانین و مقررات در مناطق آزاد دانست و گفت: متاسفانه دستگاه های اجرایی دخالت هایی در امور مناطق آزاد دارند و منجر می شوند قوانین و مقررات در این مناطق به درستی اجرایی نشود.

 

وی روند مذکور را موجب آسیب رسیدن به فعالان اقتصادی در مناطق آزاد عنوان کرد و ادامه داد: ما کارهای زیادی برای بازگشت اعتماد به فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران در پیش داریم.

 

محمد از فرصت مصاحبه استفاده کرد و از تمام فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران و نیز ایرانیان خارج از کشور دعوت کرد تا با نگاه و دیدی جدید به مناطق آزاد بنگرند.

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پاسخ به سوال مجری برنامه که در خصوص تداوم اقداماتِ مدیریتی او در قرارگاه خاتم الانبیاء پرسید، اظهار کرد: قطعا باید از همه ظرفیت های کشور بهره ببریم تا بتوانیم کارهای بزرگ انجام دهیم.

 

محمد ادامه داد: ما دست خود را به سمت همه عزیزان در دستگاه های اجرایی، وزارتخانه ها و سایر قوا دراز می کنیم.

در این راستا نگاه ها باید جامع الاطراف باشد تا هموطنان در توسعه و رشد و اعتلای کشور سهیم باشند.

 

وی ابراز امیدواری کرد که ایرانیان علاقمند به سرمایه گذاری در این مناطق هستند و وظیفه مدیران است که زمینه های لازم را فراهم آورند.

 

در این راستا دیدگاه رئیس جمهور ان شاالله موجب تجمیع ظرفیت ها خواهد بود تا پس از اعتماد سازی، مناطق آزاد از سرمایه های مردمی برخوردار گردند.

 

محمد خاطرنشان کرد که بیش از هر چیز در پی توسعه اشتغال و بهبود شرایط اقتصادی است و ابراز امیدواری نمود کشوری که متعلق به همه است، باید آباد شود.

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پاسخ به این سوال که وضعیت استقلال این مناطق چه سمت و سویی خواهد گرفت، گفت: اختیارات به مناطق آزاد داده شده است ولی با گذشت زمان، قوانینی در مجلس به تصویب رسیده که قبلی ها را نقض کرده است.

 

از طرفی برخی بخشنامه های وزارتخانه ای در روندِ کاری و تحقق اهداف مناطق آزاد تاثیر سوء دارند.

در این راستا قرار بود مناطق آزاد از مالیات معاف باشند؛ ولی قانونی تصویب شد که این مناطق مشمول مالیات بر ارزش افزوه می شوند.

 

محمد گفت: سرمایه گذارانی که پیش تر سرمایه خود را وارد این عرصه کردند و بر اساس یک بیزینس پلن(برنامه کسب و کاری) قدم در این راه گذاشتند، با چنین قوانینی دچار شوک شده و توان ادامه راه را از دست خواهند داد.

 

چنین مسائلی باید حل و فصل شود و تصور می کنم با وجود وفاق ایجاد شده، ان شالله مناطق آزاد به استقلال قبلی خود باز گردند.

 

وی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: ما علاوه بر احداث کریدور، در پی شکل دهی به یکسری خوشه ها برای توسعه صنعتی، کشت، شیلات و گردشگری در کشور هستیم و بنده پیشنهاد تشکیل شورایی از وزارتخانه های درگیر را داده ام و ما هم می توانیم دبیری آن را بپذیریم.

منبع خبر: پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش - 10 مهر 1400

دیدگاه کاربران