صادرات ایران به عراق تا پایان سال ۱۰ میلیارد دلار می‌شود

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق بیان کرد:  

 

 

 

 

پیش‌بینی می‌شود صادرات ایران به عراق تا پایان سال به ۱۰ میلیارد دلار برسد.

 

 

 

 

 

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق درباره آخرین وضعیت تجارت ایران و عراق، اظهار کرد: گزارشات مربوط به صادرات گاز ایران به عراق هر سال در آمار صادرات توسط گمرک ذکر می‌شد، اما در سال جاری این موضوع لحاظ نشد، بنابراین آمار تجارت خارجی ایران به عراق حاکی از آن بود که صادرات ما به عراق کاهش یافته است.

وی افزود: اما از نیمه دوم سال، آمار صادرات گاز در آمار صادرات به عراق لحاظ شده است و بر این اساس در آمار صادراتی نیمه دوم سال نسبت به نیمه اول شاهد رشد هستیم.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق ادامه داد: البته کاهش میزان صادرات به عراق تا حدودی مربوط به برخی محدودیت‌های وارداتی کشور عراق و نیز برخی محدودیت‌های صادراتی ما به عراق و شرایط فصلی بوده است، اما با رشد صادرات در نیمه دوم سال، کاهش صادرات ما به عراق در نیمه اول سال جبران خواهد شد.

آل اسحاق بیان کرد: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود صادرات ایران به عراق تا پایان سال به ۱۰ میلیارد دلار برسد.

آل‌اسحاق پیش از این هم گفته بود: بازار عراق یک بازار استراتژیک است و امکان رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ظرف چند سال آینده وجود دارد؛ عراق تا ۱۰ سال آینده در حوزه‌های اقتصادی بزرگترین بازار برای فعالان اقتصادی در منطقه و بویژه ایران به شمار می‌رود، عراق از نظر اقتصادی کشور ضعیفی نیست و براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قصد دارد تا در حوزه فروش نفت در سال جاری ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

منبع خبر: خبرگزاری برنا - 27 آبان 1401

دیدگاه کاربران