مرتضی افقه اقتصاددان

 

نیمه های اردیبهشت ۱۴۰۱ بود که دولت تصمیمش مبنی بر جراحی بزرگ اقتصادی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را بدون توجه به هشدارهای اقتصادانان آزاد و با تجربه اجرایی کرد؛ تصمیمی که از تبعات آن به تورم بالا هشدار داده بودند.

 

 

 

 

 

یک سال از آن روز می گذرد و تورم در اقتصاد ایران همچنان بالاست و برخلاف دولت که نوید کنترل غول اقتصاد را می دهد، مردم جامعه همچنان با تبعات تورم بالا و افزایش لجام گسیخته نرخ کالاهای اساسی و مواد غذایی دست و پنجه نرم می کنند.

 

در شرایط فعلی هیچ نشانه ای دال بر این مساله مشاهده نمی شود.

 

دولت نه تنها نمی تواند تورم را مهار کند بلکه قادر به جلوگیری از افزایش نرخ تورم نیز نیست و اکنون نیز با کسری بودجه مواجه است که این وضعیت خود عامل ایجاد تورم در کشور است.

 

شاهد نوعی رهاشدگی در بازارهای گوناگون هستیم، واقعیت این است که دولت تجربه چندانی ندارد.

 

در این دولت شاهد حضور افرادی هستیم که اصلا تجربه اجرایی نداشته و هیچ شناختی از ساختارهای ادارای، اجرایی، بروکراسی، ناکارآمدی های مدیریتی ندارند.

 

تیمی که در دولت سیزدهم زمام امور را به دست گرفتند متاسفانه ضعیف ترین تیمی است که پس از انقلاب در دولتی حضور داشته است و در نتیجه ضعیف ترین و ناهماهنگ ترین تیم اقتصادی در بغرنج تربن شرایط اقتصادی کشور در حال کار است.

 

هر چند برخی افراد این تیم ضعیف به ۲ سال نکشیده، تغییر کرده اما این تغییرات کارا نبوده است.

 

افراد با تجربه می دانند تغییر در سطح وزیر، رییس بانک مرکزی، رییس سازمان برنامه و بودجه چقدر می تواند فرصت های موجود و سرمایه ها را از بین ببرد.

 

کاش رییس جمهوری دست به یک جراحی بزرگ در تیم اقتصادی خود می زد و به جای تغییرات مداوم و متوالی یک باره تیم اقتصادی را سامان می داد.

 

تورم امروز نتیجه تصمیمات عجیب همین افراد است که دولت را تشویق به حذف ارز ترجیحی با بدترین شکل مدیریتی کردند.

 

قول بزرگ دادند و از انجام وعده سر باز زدند.

 

در نهایت این اتفاقات رخ داده است.

 

سه قوه یک دست شده بود و مجلس نیز حمایت تمام قد از دولت داشت اما در روزهای اخیر شاهد انتقادات صریح و شدید برخی از نمایندگان مجلس از عملکرد اقتصادی دولت و اثرات آن هستیم؛ نه تنها شکاف بین مجلس و دولت ایجاد شده بلکه بین گروه های درون گروه های درون جریان اصولگرا نیز این مساله رخ داده است؛ البته به نظر بنده مجلس هم اکنون نباید ژست مخالفت بگیرد و اگر قرار است وزیری را استیضاح کند باید نمایندگان مجلس را نیز استیضاح کرد زیرا هنوز ۲ سال از رای اعتماد آنها به وزرا نگذشته است.

 

حالا به جای آنکه توضیح دهند چرا دقت لازم در فرایند رای اعتماد را نداستند؛ در کمتر از شش ماه دو بار طرح استیضاح برای یک وزیر می برند.

 

اتفاقا اینجا نمایندگان هم مقصر هستند.

 

همسویی اولیه ای که باعث خوشحالی شده بود، ظاهرا از بین رفته و متاسفانه در حال علنی کردن آن هستند و علنی شدن اختلافات داخلی در کنار مشکلات خارجی حل نشده، موجب پریشان احوالی تولیدکننده و مصرف کننده شده است.

 

بی ثباتی فکری، تشتت فکری و درگیری های علنی شده، در بازار نمود و بروز یافته که نماد آن بی ثباتی شدید و روبه بالای قیمت هاست.

 

معتقدم پیش شرط مهار تورم لغو تحریم ها، تعیین تکلیف اف ای تی اف و تنش زدایی در منطقه است.

 

 

«روزنامه اقتصادی اسکناس - چهارم اردیبهشت 1402»

   تاریخ ثبت: 1402/02/04     |     [sect id=[file]] | [/sect id=[file]] |