خاندوزی چرا همه واقعیت اقتصاد ایران را نمی گوید

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی، اخیرا گفته است: «در شاخص تعیین کننده نسبت بدهی به GDP هر کشور، در برخی از کشور ها این عدد خیلی بالاست به عنوان مثال در ایتالیا ۱۴۵ درصد، آمریکا نزدیک به ۱۲۹ درصد و ژاپن ۲۶۴ درصد است و در مورد کشور های همسایه ما نیز مصر و اردن بالای ۸۰ درصد، قطر ۴۷ درصد، عراق ۴۳ درصد، امارات ۳۸ درصد، ترکیه ۳۲ درصد، عربستان ۳۰ درصد است که این آمار در جمهوری اسلامی ایران عدد ۲۹ درصد است که نشانده وضع به نسبت مطلوب کشور در مقایسه با دیگر کشورهاست.»

 

 

 

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نرخ پایه پولی کشور اشاره کرده و گفت: «پایه پولی یا از محل دارایی های خارجی بانک مرکزی است یا از محل بدهی دولت است و یا از محل بدهی بانک هاست که سهم بدهی دولت از پایه پولی در آمریکا ۶۹ درصد، در کانادا ۹۱ درصد، در فرانسه ۶۵ درصد، در ایتالیا بالای ۱۰۰ درصد، در اسپانیا ۹۱ درصد، در ژاپن ۷۶ درصد و در برزیل۷۰ درصد پایه پولی شان را بدهی دولت به بانک مرکزی تشکیل می دهد، اما این عدد در جمهوری اسلامی ایران کمی بیشتر از ۳ درصد است.»

 

سخنان احسان خاندوزی در شرایطی مطرح می شود که پیشتر نیز، داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در اکانت شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، در سال ۲۰۲۳ میلادی ایران با نرخ رشد اقتصادی ۵.۴ درصد، دومین رتبه را در بین کشور های جهان داشته است.

 

با آرزوی تکرار این موفقیت در سال جاری.

 

با وجود این اعداد و ارقام و امیدواری هایی که از سوی تیم اقتصادی دولت سیزدهم در حوزه گشایش های اقتصادی مطرح می شود، برخی تحلیلگران حوزه اقتصاد معتقدند ارائه آمار های اقتصادی به تنهایی کافی نیست و کشور باید در مسیر توسعه گام بردارد.

 

در واقع استدلال منتقدان سخنان خاندوزی، بیشتر بر عدم بازتاب آمار های اقتصادی دولت در شکوفایی و رشد و توسعه پایدار اقتصادی متمرکز است.

 

با توجه به این موضوع پرسش هایی مطرح است از جمله این که تا چه حد می توان به امار های ارائه شده از سوی تیم اقتصادی دولت امیدوار بود و آیا ارائه این آمار ها نشان از عملکرد مثبت و موفق دولت دارد؟

 

فرارو در راستای پاسخ دهی به این پرسش ها با مرتضی افقه عضو هیئت علمی دانشگاه چمران اهواز و اقتصاددان گفتگو کرده است: این که به دیگر کشور ها بدهی نداریم به معنای حال خوب اقتصاد نیست چرا بدهی نداشتن به دیگر کشور ها لزوما خوب نیست؟!

 

مرتضی افقه به فرارو گفت: »به نظر می رسد چه خود رئیس جمهور و چه وزرا پس از ناکامی هایی که کسب کرده اند، بیشتر به دنبال این هستند که از طریق سخنان زیبایی که مطرح می کنند، برخی از مخاطبان خاص و به ویژه طرفداران خود را راضی کنند.

 

اتفاقا وزاری دولت و به شکل مشخص، آقای خاندوزی به خوبی می داند که وضعیت چگونه است.

 

حقیقت این است که اگر ما بدهی نداشته باشیم لزوما به معنای حال خوب اقتصادمان نیست.

 

هم اکنون کشور هایی مثل آمریکا و ژاپن بدهی دارند و این هم دروغ نیست.

 

اما این که این کشور ها بدهی دارند معنای بدی ندارد، بلکه اتفاقا از این جهت می تواند مثبت تعبیر شود که نشان می دهد کشور های دیگر به این کشور ها اعتماد دارند و در نتیجه با توجه به توان اقتصادی بالای این کشور ها و توان بازپرداختی که دارند، دیگر کشور ها به آن ها وام می دهند.

 

حتی بین بانک های کشورها، روابط مختلفی وجود دارد و به شرطی به هم وام می دهند که مطمئن باشند از توان مالی کافی برای بازپرداخت، برخوردارند، بنابراین بدهی داشتن، حتی می تواند به معنای قدرتمند بودن باشد.

 

این که ما بدهکار نیستیم هم می تواند نشانه این باشد که فعالیت های اقتصادی ما حداقلی است، یا کشور های کمی وجود دارند که حاضرند به ما وام بدهند.

 

وی افزود: به نظر می رسد تیم اقتصادی دولت به دنبال مولفه هایی می گردد که گرچه دروغ نیست، اما همه حقیقت هم نیست و صرفا برای راضی کردن مخاطبان خاص مطرح می شود، چرا که مخاطبان عام و متخصصان به خوبی می دانند که وضعیت اقتصادی کشور به چه شکلی است.

 

حتی مردم عادی نیز در جامعه، شرایط موجود را لمس می کنند و نیازی ندارند که اقتصاددان و متخصص باشند.

 

این که ما با افتخار اعلام کنیم که ما بدهکاری کمتری نسبت به آمریکا و ژاپن داریم، فایده و سودی برای اقتصاد کشور یا مردمی ندارد که زیر بار تورم تحت فشار شدید قرار دارند.

 

ایران ظرفیت رشد ۲ رقمی را دارد این اقتصاددان در ادامه گفت: در وهله اول، رشد تولید و افزایش تولید ملی است که می تواند مشخص کند وضعیت اقتصاد کشور روند خوبی را طی می کند یا ضعیف است.

 

البته منظور از رشد تولید، رشد تولید مبتنی بر توان، تسلط و فکر و اندیشه است، نه رشد مبتنی بر فروش نفت و دیگر منابع.

 

رشد اقتصادی که اکنون اعلام شده، شامل همه ظرفیت های رشد ما نیست.

 

ما ظرفیت رشد ۲ رقمی را نیز داریم، اگرچه در برنامه توسعه صحبت از رشد ۸ درصدی شده است، اما حقیقت این است که ما ظرفیت رشد فراتر را هم داریم، اما نه با این ساختار و تیم های اجرایی، اداری و تقنینی؛ بنابراین در وهله نخست باید رشد اقتصادی و افزایش تولید ملی را ثبت کنیم.

 

وی افزود: در وهله دوم، باید این رشد به گونه ای تنظیم شود، که بین مردم توزیع شود.

 

این که ما رشد داشته باشیم، اما مردم این رشد را احساس نکنند، به این معناست که عده بسیار کمی از مردم از منافع این رشد استفاده می کنند، اتفاقی که هم اکنون رخ می دهد و بسیاری از مردم می گویند رشد را حس نمی کنند.

 

این به معنای این است که واحد های خاصی مثل پتروشیمی ها از رشد کشور سود می برند، که عمدتا سرمایه ها را از کشور خارج می کنند و داخل کشور نمی چرخد که بقیه نیز از این رشد بهره مند شوند، بنابراین ما به دو گزینه نیاز داریم، یکی رشد اقتصادی و دیگری توزیع درست و عادلانه سودها.

 

حقیقت این است که نه رشد فعلی برای جمعیت ۸۰ میلیونی کشور کفایت می کند و نه نوع توزیع درامد ها مبتنی بر منافع توده مردم است. همین که رشد اقتصادی در کشور نوسان بسیار بالایی دارد نیز، به این معناست که فساد اقتصادی وجود دارد و اقتصاد ما سالم نیست، اگر رشدی هم رخ می دهد، مبتنی بر حوادث و اتفاقات خاص است.

 

ما می توانیم به رشدی امیدوار باشیم که پایدار باشد و یک روند افزایشی داشته باشد و اگر هم نوسان دارد، در روند افزایشی رخ دهد، نه این که یکباره سقوط کند و بعد کمی افزایش پیدا کند.

 

رشد اقتصادی فعلی کافی نیست این استاد دانشگاه گفت: رشد اقتصادی در کشور از دوره دولت دوازدهم آغاز شده بود و نمی توانیم بگوییم به طور کامل، حاصل تلاش های دولت فعلی است.

 

وی افزود: حقیقت این است که مشکلات اقتصادی کشور اگرچه ظاهر و نمود اقتصادی دارند، اما ریشه های غیر اقتصادی دارند؛ بنابراین حتی اگر نسخه ها و فرمول های اقتصادی بتواند تاثیر گذاری داشته باشد، حداکثر ۲۰ تا ۳۰ درصد و موقت و کوتاه مدت است.

 

مشکلات، ریشه فکری و نگرشی دارد.

 

همین که ما سالانه هزاران نیروی نخبه را از دست می دهیم، به معنای این است که نگرش نسبت به نیروی انسانی و اهمیت نیروی انسانی بسیار ضعیف است و اهمیت نیروی انسانی اساسا درک نمی شود.

 

آقایان هنوز به دنبال نفت و گاز و سرمایه گذار خارجی می گردند، ولی توجهی به این موضوع ندارند که به سرعت در حال از دست دادن نیروی انسانی هستیم.

 

درست است که تیم اقتصادی قوی می تواند بین ۲۰ تا ۳۰ درصد تاثیرگذاری مثبت داشته باشد.

 

متاسفانه دولت در همان ۲ سال نخست کار خود، حداقل ۱۰ نفر از وزرا، روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه بودجه را تغییر داد.

 

معنای این اتفاق این است که کابینه دولت در انتخاب تیم اقتصادی بسیار ضعیف عمل کرده و به دلیل عدم دستیابی به نتایج قابل قبول ناچار به تعویض زودهنگام تیم ها شده است.

 

همین که مدام شایعه تغییر آقای خاندوزی را می شنویم، یک نقطه ضعف محسوب می شود.

 

 

«روزنامه اقتصادی ثروت - 27 فروردین 1403»

   تاریخ ثبت: 1403/01/27     |     |