پشت پرده کاهش ۷ میلیارد دلاری صادرات ایران

رئیس کل بانک مرکزی  

 

 

 

رئیس کل بانک مرکزی اخیرا دلایل و پشت پرده مهم افت چشم گیر صادرات غیر نفتی ایران به لحاظ ارزی را افشا کرده است.

 

 

 

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی اخیرا دلیل اصلی کاهش صادرات غیر نفتی در سال 99 با وجود افزایش نرخ ارز را ترشیح کرده است.

 

بر این اساس همتی در پاسخ به رئیس فدراسیون صادرات، در خصوص افت حداقل 20 درصدی صادرات ایران در سال 1399 نسبت به سال 1398 تاکید کرده، با اصرار وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران، نرخ پایه صادراتی کالاهای مختلف کاهش یافته و بر این اساس ارزش ظاهری صادرات کل کشور در سال قبل نسبت به گذشته کاهش جدی داشته است.

 

در واقع صادرکننده ای که پیش از این 100 میلیون دلار سالیانه صادرات داشت، سال قبل عملا 80 میلیون دلار صادرات داشته است و به دلیل الزام بازگشت ارز صادراتی، عملا این کاهش پایه صادراتی از سوی گمرک ایران، باعث بازگشت ارز کمتری به اقتصاد کشور شد.

 

این درحالی است که در سنوات قبل برای استفاده از جایزه صادراتی بیش منایی صادرات و بالاتر بودن پایه های صادراتی برای صاحبان کالا اولویت داشت.

 

بعد از پیگیری یک مقام ارشد گمرک ایران در این خصوص گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی و گمرک ایران هیچگاه سر سوزنی خلاف قانون عمل نکرده اند.

 

صرفا رسیدگی به اعتراض صادر کنندگان بر اساس تبصره ماده 22 آیین نامه قانون امور گمرگی گمرکی صورت می پذیرد.

 

گفتنی است، در یازدهه ماهه سال 1399 مجموع صادرات ایران حدود 31 میلییارد دلار بوده است، در حالی که صادرات غیرنفتی کشور در یازده ماهه سال 1398 حدود 38 میلیارد دلار بوده است(افت 7 میلیارد دلاری) که بر این اساس صادرات کشور به لحاظ ارزش حدود 19 درصد کاهش یافته است.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 28 فروردین 1400

دیدگاه کاربران