اشتغال واحدهای صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، یک چهارم اشتغال این واحدها در تهران!

جدیدترین آمار منتشره از سوی وزارت صمت  

 

 

جدیدترین آمار منتشره از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که تا پایان خرداد ماه امسال در مجموع ۷۰ هزار و ۶۴۵ واحد فعال با اشتغال دو میلیون و ۴۴۰ هزار نفر در گروه‌های مختلف صنعتی و معدنی در کشور فعالیت می‌کنند که از این تعداد، ۱۷۶۱ واحد در در هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی با اشتغال بیش از ۱۰۹ هزار نفر، یعنی حدودا یک چهارم اشتغال این واحدها در تهران، مستقر هستند.

 

 

 

در این میان از بین کل  واحدهای فعال، فقط ۱۷۶۵ واحد در هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فعال است. 

منطقه آزاد کیش با ۵۳ واحد فعال، ماکو و چابهار هر کدام با ۱۴۷ واحد کمترین واحد فعال را در بین مناطق آزاد دارند که به ترتیب ۱۷۱۸، ۴۴۵۵ و ۳۶۷۹ نفر در آن‌ها مشغول هستند.

 

همچنین تا پایان فصل اول امسال فقط ۱۴۹ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد قشم، ۱۶۶  واحد در اروند، ۲۰۳ واحد در انزلی، ۲۷۰ واحد در ارس و ۶۳۰ واحد در منطقه ویژه اقتصادی مسقر شدند.

 

مجموع اشتغال تمام ۱۷۶۱ واحدهای فعال صنعتی و معدنی مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز ۱۰۹ هزار و ۷۰۴ نفر است که تقریبا معادل یک چهارم اشتغال این واحدها در تهران است.

 

این در حالی است که  مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور،  جذب فناوری های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده‌اند.

منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - 26 شهریور 1400

دیدگاه کاربران