درخواست ترکمنستان برای افزایش سوآپ گاز به آذربایجان و کشورهای همسایه

وزیر نفت تاکید کرد:  

 

 

در دیدار با معاون رئیس کابینه در امور نفت و گاز ترکمنستان‌، طرف مقابل از ما درخواست افزایش سوآپ گاز به آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه را خواستار شد که ما آمادگی خود را اعلام کردیم.

 

 

 

جواد اوجی روز سه‌شنبه پس از دیدار با شاهین عبدالرحمان‌اُف در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دولت سیزدهم در ۱۰ ماه اخیر دستاوردهایی مطلوب در زمینه دیپلماسی انرژی داشته است، گفت: در ماه‌های نخست این دولت قرارداد سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک ایران امضا شد و هم‌اکنون سالانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد متر مکعب گاز سوآپ می‌شود.

وی به سفر اخیر خود به جمهوری آذربایجان همسو با تقویت دیپلماسی انرژی اشاره و اظهار کرد: در این سفر طرف آذربایجانی تقاضای افزایش دو برابری سوآپ گاز از ترکمنستان را از ما خواستار شد که با استقبال ایران روبرو شد.

وزیر نفت ادامه داد: در دیدار با معاون رئیس کابینه در امور نفت و گاز ترکمنستان‌ نیز طرف ترکمنستانی از ما درخواست افزایش سوآپ گاز به آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه را داشت که ما نیز آمادگی خود را اعلام کردیم.

اوجی ضمن اشاره به وجود زیرساخت‌های لازم و شبکه انتقال گاز گسترده در کشور برای افزایش سوآپ گفت: ضمن مذاکره با طرف ترکمنستان برای افزایش سوآپ؛ امروز یکی از محورهای مذاکرات بنده با معاون رئیس کابینه وزرا در امور نفت و گاز ترکمنستان احیا قرارداد صادرات گاز ترکمنستان به ایران بود.

وی پرداخت بدهی گاز وارداتی از ترکمنستان را یکی از محورهای مذاکرات امروز با معاون رئیس کابینه وزرا در امور نفت و گاز ترکمنستان اعلام و تصریح کرد: بر اساس مذاکرات انجام شده، مطالبات حاصل از صادرات گاز به کشور عراق بابت بدهی گازی، از طرف عراق به حساب طرف ترکمنستانی واریز می‌شود.

وزیر نفت با اشاره به تصمیم ترکمنستان برای توسعه میدان‌های نفت و گاز خود افزود: با توجه به توانمندی شرکت‌های ایرانی برای توسعه میدان‌های نفت و گاز، خطاب به طرف ترکمنستانی در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی، توسعه میدان‌های نفت و گاز، احداث واحدهای پتروشیمی و پتروپالایشگاهی به‌دست شرکت‌های داخلی اعلام آمادگی کردیم.

اوجی، صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و نیز کاتالیست‌های مورد نیاز در این صنعت را از دیگر محورهای مذاکره با معاون رئیس کابینه در امور نفت و گاز ترکمنستان خواند و گفت: این پیشنهاد  ما خوشبختانه با استقبال طرف ترکمنستانی روبه‌رو شد.

منبع خبر: خبرگزاری کار ایران(ایلنا) - 24 خرداد 1401

دیدگاه کاربران