جذابیت های مناطق آزاد را با مالیات بر ارزش افزوده زایل کرده ایم

خاندوزی:  

 

 

وزیر اقتصاد گفت: تکلیف به دولت برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، با زایل کردن جذابیت ها و امتیازات این مناطق، فعالان اقتصادی را ناراضی کرده است.

 

 

 

به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، سید احسان خاندوزی در نشست با اعضای فراکسیون مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ما به هیچ وجه موافق نبوده و نیستیم که معافیت های مناطق آزاد کاهش پیدا کند؛ آن هم در حالی که همه دنیا دارند به این سمت می روند که مناطق آزاد را جذاب تر کنند.

 

وی با اشاره به مکلف شدن دولت برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی مطابق قانون بودجه سال 1401 کل کشور، گفت: نظر کارشناسی ما این است که مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشند، چرا که اساسا مهم ترین امتیاز منطقه آزاد، معافیت مالیاتی مناطق است.

 

وزیر اقتصاد یادآور شد: عملا تبصره ( ) و (3) ماده 17 قانون بودجه سال جاری، به نحوی نگارش یافته که فعالان اقتصادی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، عملا باید دو بار مالیات بر ارزش افزوده بدهند.

 

خاندوزی بیان کرد: برای تخفیف این مشکل، ما آیین نامه ای را در هیات دولت تصویب کردیم تا اصلاحیه ای بر ماده 17 که تبدیل به یک گرفتاری بزرگ در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی شده است، اعمال شود.

 

وی ادامه داد: در این قانون، صادرات کالا از قلمرو گمرکی سرزمین اصلی به مناطق آزاد نیز به مواردی چون «محصور بودن»، «داشتن تراز تجاری مثبت» و نیز اینکه منطقه مزبور «مرکز جمعیتی» نباشد، مشروط شده است، در حالی که بر اساس استعلام ما، عملا هیچکدام از ً مناطق آزاد کشور، حائز هر سه شرط به طور هم زمان نیستند.

 

وزیر اقتصاد گفت: همچنین، نه تنها در هیچ جایی از این قانون، به خرید و فروش کالا در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، معافیت داده نشده، بلکه در ماده 2 آن، حتی همین معاملات را نیز مشمول مالیات بر ارزش افزوده کرده است.

 

خاندوزی در بخش دیگری از این جلسه، در پاسخ به درخواستی مبنی بر اختصاص عوارض آلایندگی صنایع به خود استان ها و شهرستان های میزبان نیز، گفت: این جزو دغدغه های جدی ما است که چرا مردم یک شهر سختی و آلودگی را تحمل کنند، اما عوارض آلایندگی آن، در جای دیگری مصرف شود.

 

وی بیان کرد: در این خصوص در سازمان امور مالیاتی، یک تیم کاری مستقر شده که به طور مشخص، وظیفه آن بازگرداندن عوارض دریافتی صنایع آلاینده به شهر محل استقرار است.

 

وزیر اقتصاد اعلام کرد: به کمک این گروه کاری، تمام پرونده های مذکور را بررسی کردیم و بالای 95 درصد عوارض آلایندگی دریافتی را به خود استانها برگرداندیم.

منبع خبر: روزنامه اخبار صنعت - 11 مرداد 1401

دیدگاه کاربران