دولت قصد دارد با تشکیل سازمان بازرگانی به جای وزارتخانه، مجلس را دور بزند

نمایندگان مجلس:  

 

 

بحث تفکیک و ادغام وزارت صمت داستان قدیمی است و ســابقه ای طولانی دارد؛ بارها سه حوزه صنعت، معدن و تجــارت از یکدیگر تفکیک و یا ادغام شده اســت.

 

 

 

 

 

آخرین بار هم در آبان ماه که بحث استیضاح وزیر صمت مطرح بود، خبر تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه جدا مطرح شد و با اعتماد مجدد مجلس به فاطمی امین به فراموشی سپرده شد و حالا دولت سیزدهم به جای وزارتخانه به دنبال تشکیل سازمانی با محوریت بازرگانی و تجمیع بخش های تجاری وزارت صمت و جهاد کشاورزی است.

 

روز گذشته رییس جمهور لایحه دو فوریتی تشکیل سازمان بازرگانی و تنظیم بازار را به مجلس ارسال کرد.

 

در این لایحه پیش بینی شده که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و شــرکت بازرگانی دولتی ایــران از وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشــاورزی جدا و به سازمان بازرگانی و تنظیم بازار ملحق شوند.

 

احســان خاندوزی، وزیر اقتصاد نیز درباره جزییات تشکیل سازمان بازرگانی اظهار کرد که این سازمان زیر نظر مستقیم رئیس جمهور ایجاد می شود تا سیاست گذاری و تنظیم بازار را به صورت متمرکز پیش رود و حقوق مصرف کننده و قیمت ها مدیریت شود.

 

به گفته خاندوزی این سازمان منجر به فربه شدن دولت نمی شود و از ظرفیت های موجود استفاده خواهد شد که البته باید منتظر تصمیم نهایی مجلس نیز باشــیم.

 

برای بررسی این موضوع گفت و گویی با نمایندگان مجلس داشته ایم که در ادامه می خوانید.

 

لطف الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این زمینه به اقتصادآنلاین گفت: بازرگانی بخش بســیار مهمی در تنظیم بازار، نیاز روزانه مردم، کنترل کیفیت و قیمت، وادرات و صادرات اســت و کار زیادی در این بخش وجود دارد، قبلا هم که وزارت بازرگانی بود، نمی توانست وظایف خود را انجام دهد.

 

به نظرم سازمان برای این کار کوچک است و قطعا تشکیل آن کارایی ندارد.

 

ســیاهکلی افزود: الان معاون وزیر مســئول این کار است، نمی تواند کار انجام دهد، امور بازرگانی ما یک وزارتخانه نیاز دارد و باید از وزارت صمت جدا شود، وگرنه سازمان مشکلی را حل نمی کند و بعد از مدتی مجبور به تغییر آن می شــویم.

 

درست مطالعه کنیم، درســت تصمیم بگیریم و عمل کنیم، بررسی باید دقیق باشد و شتاب زده نباشد.

 

وی ادامه داد: دولت قرار بود وزارت صمت را بــه دو وزارتخانه تفکیک کند که این کار را نکرد.

 

مجلس موافق وزارت بازرگانی است، وزارت صمت وزین و بزرگ شــده و نمی توانند از پس آن بر بیایند، بازرگانی عملا تعطیل است، تولید مشــکلات زیادی دارد، وضعیت خودرو را دارید می بینید، معلوم است که نمی رسند و توان این کار را ندارند.

 

عضو کمیســیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: به نظر من طرح این موضوع کلا بازی اســت تا وزیر صمت را نگه دارند، خب وزیر صمت را اصلا نگه دارید، بازرگانی هم تفکیک شــود، باز وزیر صمت نمی تواند، این وزارتخانــه را اداره کند، این وزارتخانه اگر در حد یک معاونت و یا اداره هم شــود، باز فاطمی امین نمی تواند آن را اداره کند.

 

برای چه کشور را معطل آدم ها می کنیم، باید آدم ها را جا به جا کنیم، آدمی که ناتوان است را حذف کنیم و آدم توانمند بیاوریم.

این ها بازی سیاسی است، من سر در نمی آورم.

 

سیاهکلی گفت: ما براساس تخصص و اردات مان به مردم و کشور حرف می زنیم، سیاسی حرف نمی زنیم، براساس تخصص و تجربه می گویم که آقای فاطمی امین در حد معاون وزیر هم نمی تواند عمل کند.

 

این که برای حفظ فاطمی امین می خواهیم وزارت صمت را تبدیل به وزارت صنعت و معدن و یک سازمان بازرگانی کنیم، قطعا اشکال دارد و اگر قرار است تفکیک شود، حتما باید وزارت بازرگانی ایجاد شود.

 

 

غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اســلامی نیز در این خصوص گفت: بحث استقلال بازرگانی از موضوعاتی اســت که هم در دولت قبل و هم فعلی مدت طولانی برای تشکیل آن گره افتاده است.

 

شخصا موافق احیای وزارت بازرگانی بودم، چون یکی از مزیت های عمده کشورمان در تجارت و بازرگانی است.

 

در حالی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ما در اصل ۴ وزارتخانه است که سابق بر این وزارت صنایع، وزارت معادن و فلزات، صنایع سبک و سنگین و وزارت بازرگانی داشــتیم، همه این ها الان در کنار هم قرار گرفتند، با این منطق که سیاست گذاری یکسانی برای حمایت از صنعت و بازرگانی انجام گیرد.

 

این منطق شاید در زمان خودش درست بود، اما الان بخش بازرگانی به محاق رفته و مورد غفلت قرار گرفته است.

 

مرحبا افزود: شخصا امیدوار بودم که وزارت بازرگانی احیا شود و ما در امور بازرگانی که از جمله مزیت های عمده برای کشور و سودآور و ارزآور است، مستقل شویم.

 

در بعضی از شهرستان ها معمولا بیش از ۵۰ درصد اشتغال در بخش اصناف و یا تجارت است، لذا امیدوار بودم که وزارت بازرگانی احیا شود که این اتفاق نیفتاد.

 

وی ادامه داد: صرف نظر از این که عنوان چه باشــد و البته از شرح وظایف سازمان بازرگانی و سیاست گذاری ها در این رابطه اطلاعی ندارم، امیدوارم یک راهکاری اندیشیده شود که در خصوص بخش بازرگانی مستقل تصمیم گیری شود و این حوزه به رسالتی که در اقتصاد و معیشت مردم دارد، برسد.

 

این نماینده مجلس در واکنش به این موضوع که نگرانی هایی مبنی بر تمرکز روی واردات با تشکیل سازمان بازرگانی وجود دارد، گفت: این موضوع منطقی نیست و نباید این طور فکر کنیم، ما یک بخش تجارت خارجی داریم که بخشی از آن صادرات و بخشی دیگر واردات است.

 

من اصلا این را نمی پذیرم که یک وزارتخانه یا سازمان درست کنیم و یا نکنیم، از ترس این که مبادا واردات انجام شود.

 

این بستگی به سیاست و نحوه مدیریت دولت دارد که چه حجم از تجارت ما را واردات و چه حجمی از آن را صادرات تشکیل دهد، این دغدغه را منطقی نمی دانم و به نظرم موضوعیت ندارد.

 

آن چیزی که برای ما مهم است سازمان است و سازوکار مناسبی برای مدیریت آنچه که سیاست کشور است.

 

همچنین خود سیاست گذاری هم اهمیت دارد که منافع ما چه چیزی را می طلبد و در چه مزیت داریم، می توانیم صادرات کنیم و یا باید واردات کنیم، این ها را اقتصاد تعیین می کند.

 

این که بیاییم وزارتخانه را ایجاد کنیم و یا از بین ببریم از ترس این که واردات انجام بشود و یا نه، شخصا این بحث را نمی پسندم.

 

مرحبا درخصوص عدم امــکان نظارت مجلس بر موضوع بازرگانی با تشکیل ســازمان، تصریح کرد: تشکیل سازمان راهکاری است که این مسائل دور زده شود.

 

با توجه به امکان عدم همراهی مجلس، مخصوصا همکارانی که اساسا با تفکیک وزارت صمت و ایجاد وزارت بازرگانی مخالف هســتند(یک اکثریت موافق این نیستند) باید جلسات کارشناسی و توجیهات لازم شکل بگیرد و مجلس اقناع شود که آیا این موضوع به نفع کشور است یا نه، آن موقع است که نمایندگان می توانند تصمیم بگیرند که موافقت و یا مقاومت کنند.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: شخصا فکر می کنم که اگر احیا شود، کمک خواهد کرد، با این حال نظرات متکثر است.

 

ضمن این که ما هنوز نمی دانیم این سازمانی که می خواهد تاسیس شود، دستور کارش چیست و قرار است چه اتفاقی بیفتد، این ها باید مشخص شده و به مجلس ارائه شود تا نمایندگان قانع شوند که به نفع کشور است

منبع خبر: روزنامه اقتصادی امروز - 19 بهمن 1401

دیدگاه کاربران