تکلیف روابط بین الملل ما مشخص نیست

معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم:  

 

 

 

علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم با اشاره به بی توجهی برخی مسؤولان نسبت به مهاجرت نخبگان، گفت: پدیده مهاجرت یک پدیده خطرناک اســت و اگر ما نمی توانیم نخبگان را در کشــور نگه داریم، لااقل راه آمدن نخبگان کشور های دیگر به کشور را هموار کنیم تا به ایران بیایند.

 

 

 

 

به گزارشی، دکتر علی اکبر صالحی دیروز در نشست علمی «نظام علم، فناوری و نوآوری کشور؛ فرصت ها، چالش ها و راهکارها» که به صورت آنلاین در محل فرهنگستان علوم برگزار شــد، با تاکید بر برقراری روابط بین المللی برای کشورها، افزود: نمی توانیم در های کشور را ببندیم و حتی با دارا بودن با اســتعدادترین انسان ها انتظار داشته باشیم که سقف محدود ما، وسیع شــود.

 

وی با بیان اینکه برای دارا بودن سقف نامحدود نیازمند تعامل با دنیا هستیم، اظهار کرد: تکلیف روابط بین الملل ما مشخص نیست، ولی توافقات با عربستان سعودی نشان می دهد اتفاقات و یک واقع نگری در حال رخ دادن است.

 

صالحی با اشاره به انتشار مقاله ای در یکی از نشریات دنیا با عنوان «با ایران چگونه رفتار کنیم»، ادامه داد: در بخشی از این مقاله آمده است تا آنجایی که می توان، برای نخبگان ایرانی ویزا صادر شود، همانطور که مشاهده می شود امریکا به راحتی به نخبگان ایرانی ویزا می دهد.

 

این امر موجب خواهد شد که ایران از نخبگان تهی شود، ضمن آنکه امریکا کارنامه خوبی از ایرانیان نخبه مقیم دارد.

 

معاون پژوهشی فرهنگستان علوم، خاطر نشان کرد: در مقابل، تفکر دیگری در کشور حاکم است.

 

به یکی از استاندار های فرهیخته کشور گفته شد که نخبگان و پزشکان کشور در حال مهاجرت هستند و ایشان گفتند «خب بروند»!؛ زمانی که فهم و درک ما از مهاجرت در حد استاندار فرهیخته کشور به این اندازه باشد، می تواند خطرناک باشد.

 

صالحی با تاکید بر اینکه نیاز است تا اهمیت مهاجرت نخبگان از کشور برای مقامات ارشد نظام تشریح شود، خاطر نشان کرد: اگر ما امسال گندم به میزان کافی نداشته باشیم، می توانیم آن را وارد کنیم، ولی اگر ۱۰۰ جراح متخصص نداشته باشیم، نمی توانیم آن ها را وارد کنیم.

 

وی، موضوع مهاجرت را یک موضوع خطرناک توصیف کرد و اضافه کرد: نیاز است به اصل این موضوع توجه شود.

 

صالحی، به موضوع جذب نخبگان خارجی به کشور اشاره کرد و یادآور شد: زمانی که امریکا از نخبگان ایرانی، هندی، چینی و سایر کشــور ها بهره می برد و کشور خود را می سازد، ما نه تنها می گوییم نخبگان از کشور بروند، بلکه به مهاجران خارجی از کشور های عراق، افغانستان و آذربایجان که علاقه مند به ماندن در ایران هستند نیز اجازه تابعیت نمی دهیم! قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم ادامه داد: زمانی که در وزارت امور خارجه بودم، تلاش های بسیاری کردم تا به مهاجرانی که تاجر و کارآفرین و نخبه و عالم هستند، تابعیت دهیم؛ ولی افتخار ما این بود که از ابتدای رژیم گذشته تاکنون تنها ۱۶۰۰ تابعیت صادر شــده است و این سوال مطرح می شود که این امر افتخار محسوب می شود، در حالی که در امریکا در ثانیه ۱۶۰۰ تابعیت صادر می کنند.

 

صالحی تاکید کرد: اگر ما نمی توانیم نخبگان را در کشور نگه داریم، لااقل راه آمدن نخبگان کشــور های دیگر به کشور را هموار کنیم تا به ایران بیایند.

 

وی با تاکید بر اینکه اگر کشور از نخبگان خالی شود، ایران درست نخواهد شد، از ستاری درخواست کرد که اکنون با توجه به جایگاهی که دارد و اعتقادی که مقام معظم رهبری به وی دارد، حسن استفاده را برای رفع چالش ها ببرد.

 

قائم مقام رئیس فرهنگســتان علوم با اشاره به وضعیت آزمایشگاه های دانشگاه ها، یادآور شد: چه می شود که در زمانی حافظ و سعدی و در زمان دیگری ابن سینا و فارابی می آیند و به ناگهان خاموش می شویم؟ ما نیاز به اکوسیستم نخبگان داریم.

 

صالحی با اشاره به تجربیات کشور های دیگر، گفت: شنبه و یکشنبه برای غربی ها مهم است، چون می خواهند در تعطیلات باشند، ولی زمانی که من در دانشگاه امریکا بودم، اساتید این دو روز در دانشگاه بودند و دانشگاه ها، شبانه روز کار می کنند و هرگز دانشگاه تعطیل نمی شود.

 

وی اضافه کرد: یک نخبه یک زندگی قابل قبول، دسترسی به بهداشت و سلامت و تحصیل بچه هایش در مدارس خوب را می خواهد.

 

این ها اکوسیستم نخبگان را تشکیل می دهد و هم اکنون با توجه به اتفاقاتی که در کشور رخ داد و خوشبختانه عقلانیتی که ایجاد شده و امیدوارم در مسیر همین عقلانیت به پیش برویم، فرصت آن رسیده است که با حضور دکتر ستاری در این شورا، این اکوسیستم در کشور ایجاد شود

منبع خبر: روزنامه اقتصادی امروز - 23 اسفند 1401

دیدگاه کاربران