راهکارهایی بازگشت ثبات ارزی

از سوی بخش خصوصی مطرح شد؛  

 

 

آخرین جلسه کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با حضور اعضای این اتاق برگزار و در جریان آن گزینه های موجود برای مدیریت بازار ارز و جلوگیری از نوسانات جدید در آن بررسی شد.

 

 

 

 

در ابتدای این نشست، علیرضا توکلی کاشی – نایب رییس این کمیسیون - در گزارشی به ضرورت راه اندازی گواهی سپرده ارزی قابل معامله پرداخت.

او با اشاره به تفاوت کارکرد ارز و نرخ ارز گفت: کارکردهای ارز به مواردی نظیر تجارت و انتقال ارز و خروج سرمایه محدود می شود اما کارکرد نرخ ارز، حفظ ارزش پول، کارکردهای مالی، حسابداری و آماری، نرخ تسعیر ارز در حساب های شرکت ها و بانک هاست و در عین حال به عنوان مبنای ارائه آمارهای ملی به مراجع بین المللی و مبنای قیمت گذاری کالاها و خدمات و ایجاد قیاس با سایر کشورها قرار می گیرد.

او با بیان اینکه «نرخ ارز» از «ارز» مهم تر است، ادامه داد: در شرایط طبیعی، بازار ارز نه تنها می تواند به کلیه تقاضاهای خرید یا فروش ارز در دنیای تجارت پاسخ دهد، بلکه همواره یک نرخ معتبر را به کل عاملان اقتصادی مخابره می کند.

نرخ ارز خروجی بازار ارز است و در عین حال باید توجه داشت که بسیاری از فعالان اقتصادی به رغم اینکه هیچ تمایلی و نیازی به مبادله ارز ندارند، اما نرخ ارز برایشان اهمیت دارد و آن را دنبال می کنند.

به خصوص در شرایطی که پول ملی به پول داغ تبدیل شده است.

توکلی کاشی در ادامه، تجارت، خروج سرمایه، حفظ ارزش پول برای سرمایه گذاران و مردم و سفته بازی و معاملات مکرر را به عنوان چهار کارکرد اصلی ارز برشمرد و گفت: گواهی سپرده ارزی قابل معامله با کشف نرخ واقعی بازار، پاسخی است به حفظ ارزش پول برای سرمایه گذاران و مردم و سفته بازی و معاملات مکرر.

گواهی سپرده ارزی، سندی است که مالکیت یک واحد پول بر مبنای ارز خاصی مانند دلار یا یورو را نشان می دهد و در یک بانک نگهداری می شود.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ادامه با تشریح گام های اجرایی این طرح گفت: یک نهاد ارزی، بخشی طولانی از منابع خود را در یک بانک دولتی برای مدت نسبتا سپرده گذاری می کند و در مقابل آن یک گواهی سپرده ارزی مدت دار دریافت می کند.

در ادامه، بانک عامل، به این گواهی سپرده بلندمدت، نرخ سودی را معادل نرخ سود بلندمدت سپرده های ارزی اعطا خواهد کرد و ضمانت بازپرداخت اصل و سود این گواهی سپرده در سررسیدهای مقرر بر عهده بانک مرکزی خواهد بود.

نهاد ارزی مزبور، بلافاصله این گواهی را نزد بورس پذیرش خواهد کرد و معادل آن اوراق گواهی سپرده قابل نقل و انتقال دریافت خواهد کرد: او افزود: نهاد ارزی، با اعلام اطلاعیه رسمی بخش کوچکی از این سپرده را در حدود ۵ درصد در یک روز مشخص به عموم مردم و سرمایه گذاران و به قیمتی که توسط مکانیزم عرضه و تقاضای بازار مشخص خواهد شد، به بازار عرضه خواهد کرد.

نهاد ارزی، منابع ریالی حاصل را صرف مصارف ریالی خود خواهد کرد. در روزهای بعدی، نهاد ارزی به صورت تدریجی اقدام به عرضه اوراق خود در بازار خواهد کرد تا به این وسیله ضمن دستیابی به ریال، جریان نقدینگی بازار را نیز حفظ کند.

توکلی کاشی در ادامه به مزایای این طرح اشاره کرد و گفت: جلوگیری از خروج منابع ارزی از کشور، نقدشوندگی دارایی ارزی و ایجاد اطمینان در مردم به منظور سرمایه گذاری بیشتر بر روی این ابزار مالی، در دسترس نگه داشتن منابع ارزی در اختیار بانک عامل، افزایش امنیت دارایی فیزیکی مردم و جذب بخشی از منابع ارزی مردم که در خانه ها نگهداری می شود، بخشی از مزیت های این طرح بوده و تجار و بازرگانان برای مصون نگه داشتن خود از نوسانات ارزی، می توانند با حفظ موقعیت خرید این اوراق، تا زمان مورد نظر، خود را در مقابل نوسانات نرخ ارز مصون نگه دارند.

بر اساس اعلام اتاق تهران، عباس آرگون، دیگر نایب رئیس این کمیسیون، با طرح این پرسش که این ابزارها تا چه حد می تواند در کنترل نرخ ارز موثر باشد، افزود: مردم سعی می کنند دارایی های خود را به ارز تبدیل کنند و تا زمانی که این نااطمینانی ها برطرف نشود این ابزارها پاسخگو نخواهد بود.

در نهایت، پس از طرح این نظرات، مقرر شد که طرح راه اندازی گواهی سپرده ارزی قابل معامله در جلسات کارشناسی مورد بحث و بررسی بیشتری قرار گیرد.

منبع خبر: روزنامه اخبار صنعت - 27 اسفند 1401

دیدگاه کاربران