تلاش برای رفع 3 ناترازی در صنعت برق

وزیر نیرو:  

 

 

 

شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق کشور آغاز به کار کرد تا با همسویی، همکاری و هم اندیشی دو سویه مدیران و فعالان صنعت برق در راستای رفع سه ناترازی مهم گام بردارد.

 

 

 

 

علی اکبر محرابیان در نشست مشترک با فعالان صنعت برق خواستار تشکیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق شد که مورد استقبال نمایندگان صنعت برق در بخش‌های خصوصی و نیمه دولتی حاضر در نشست قرار گرفت.

وزیر نیرو در این نشست با تاکید بر این که صنعت برق کشور، صنعت پرافتخاری است و مراحل رشد و پیشرفت خود را به درستی پیموده است، افزود: هم اکنون این صنعت با سه ناترازی مهم یعنی ناترازی در تولید و تقاضا، ناترازی تامین سوخت و ناترازی اقتصادی و مالی رو به رو‌ است.

وی اضافه کرد: برای رفع این ناترازی ضروری است از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم. برق، زیرساخت توسعه کشور است و تامین انرژی پایدار مسیر توسعه کشور را تضمین می‌کند.

محرابیان هدف از تشکیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق را بهره‌گیری از تجارب نخبگان این صنعت عنوان کرد و افزود: تجارب گذشته ما در برگزاری شوراهای مشورتی بسیار تاثیرگذار بوده است و معتقدیم این نشست‌ها راهگشای بسیاری از مشکلات و مسائل موجود خواهد بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه خوشبختانه نگاه امروز دولت و مجلس در موضوع برق و انرژی با واقعیات منطبق است، ادامه داد: این اجماع به وجود آمده است که اگر الزمات این بخش مورد توجه قرار نگیرد، رفاه و توسعه کشور با مشکل مواجه خواهد شد، بنابراین در حل بسیاری از مسائل با ما همراه هستند، هر چند امکانات پیش‌بینی شده همچنان با نیازهای صنعت فاصله دارد.

محرابیان همچنین تامین برق پایدار را متضمن رشد 8 درصد کشور در برنامه‌های توسعه عنوان کرد و افزود: ظرفیت‌های موجود در تولید کالا و خدمات نشان می‌دهد که تحقق این اهداف امکانپذیر است و تنها نیازمند تغییر نگاه و تغییر ریل هستیم.

وزیر نیرو در ادامه این نشست پس از طرح نظرات، دیدگاه‌ها و مسائل موجود از سوی فعالان صنعت برق،  پیشنهاد تشکیل 5 کمیته «برنامه»، «تامین مالی»، «اقتصادی»، «پشتیبانی» و «صادرات» را در ذیل شورای مشورتی وزارت نیرو و فعالان صنعت برق مطرح کرد و افزود: درخواست ما این است که فعالان صنعت برق خود در این کمیته‌ها حضور یافته و مسئولیت پیشبرد کار را بپذیرند.

وزیر نیرو تصریح کرد: مسیر اصلاح ساختارهای مالی و برنامه‌ریزی در صنعت برق به مراتب هموارتر از سایر صنایع و نیازمند تغییراتی هدفمند و منطبق با محدودیت‌ها است.

وی اقداماتی چون تامین برق صنایع، الزام صنایع بزرگ به تامین بخشی از برق مورد نیاز خود از حوزه تجدیدپذیر و یا توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر‌ها با رویکرد تامین نیاز کشور در دوره اوج بار مصرف و صادرات برق مازاد در 8 ماه دیگر سال را از اقدامات راهگشای وزارت نیرو در دولت سیزدهم برشمرد.

محرابیان تاکید کرد: با طراحی مدل‌هایی جدید می‌توانیم سرمایه‌گذاری در صنعت برق را جذاب کرده و حتی نیاز برق منطقه را تامین کنیم. مهم این است که هم مسیر و هم جهت به دنبال رشد صنعت برق باشیم. اگر این نگاه و تفکر را دنبال کنیم قطعا نتیجه می‌گیریم.

وی اضافه کرد: در این شورا ما باید هدفگذاری‌هایی داشته و با رفع 3 ناترازی موجود رشد 8 درصدی را محقق کنیم.

بنا بر این گزارش، تاکید بر توانمندی صنعت برق در ثروت آفرینی، نیاز به الگوهای تامین مالی صنعت برق، استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، ضرورت هماهنگی هر چه بیشتر بخش دولتی و خصوصی، بازنگری در قراردادهای بخش دولتی با فعالان صنعت برق، استفاده از پتانسیل سرمایه‌گذاری خارجی، تامین سوخت، اجرای قانون رعایت الگوی مصرف و توجه به توسعه همزمان ظرفیت‌های تولید برق اعم از نیروگاه، پست و خطوط انتقال مباحثی بود که از سوی فعالان صنعت برق مطرح و بر پیگیری آنها در چارچوب کمیته‌های پیشنهادی شورای مشورتی تاکید شد.

منبع خبر: خبرگزاری کار ایران(ایلنا) - 26 اردیبهشت 1402

دیدگاه کاربران