گشایش های ارزی جدید در راه است

نتیجه مثبت مذاکرات ایران و عراق  

 

 

 

عضو اتاق بازرگانی ایران می گوید که با مذاکرات انجام شده از سوی تیم فنی بانکی ایران، گشایش های ارزی جدیدی در راه خواهد بود.

 

 

 

 

علی شریعتی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته: به نقل از منابع موثق، مذاکرات چراغ خاموش تیم فنی حوزه بانکی در یکی از کشورهای همسایه با موفقیت به پایان رسیده و یقینا به زودی شاهد گشایش در حوزه ارزی خواهیم بود.

 

او همچنین تحلیل کرده که (با این توافق) در تخصیص های ارزی واردات خصوصا در حوزه نهاده، برنج، دارو و ... که مدتی است مشکلاتی داشته اند تسهیل ویژه خواهد شد.

 

این فعال بخش خصوصی همچنین به سفر پادشاه عمان به ایران در روزهای آینده اشاره کرده و معتقد است که این موضوع از سویی می تواند به کاهش تقاضا برای دلار و پایین آمدن قیمت آن در بازار آزاد منجر شود و از سوی دیگر می تواند مقدمه ای برای توافق هسته ای باشد.

 

شریعتی هر گشایش جدیدی را یک گام به جلو در اقتصاد ایران دانسته و ابراز امیدواری کرده است که با این تحولات فعالان تجاری که مشکلاتی در زمینه تامین ارز داشتند، با مشکلات کمتری کار خود را ادامه بدهند.

 

چندی پیش شریعتی، گفته بود: عراق کشوری است که دارای کمترین تورم در کشورهای منطقه است و سال گذشته شاهد این بودیم که ارز از رنج ۱۵۵۰ دینار به حدود ۱۷ افت کرد و این کاهش ارزش پول، باعث نارضایتی بین مردم عراق شد و موج گرانی را در این کشور ایجاد کرد.

 

شریعتی در ادامه می گوید: در عراق به دلیل این که ثبات نسبی در خصوص دلار وجود دارد، شما در رستوران ها هم بروید و ۱۰۰ دلاری بدهید، دلار را با نرخ متعارف می خرند و به شما پول می دهند.

 

عراقی ها می دانند در کشوری که ۹۵ درصد تعاملاتش صرافی است، نمی تواند یک شبه سیستم صرافی قطع شود، ولی هدف شان این است که دائما عرصه را تنگ تر می کنند.

 

یعنی آن ها دنبال این هستند که آرام آرام مبادلات بانکی را به صورت شفاف تر و مشخص تر انجام دهند.

 

وی می افزاید: حالا همزمان با این، ما شاهد کاهش ۵ ، ۶ درصدی قیمت دلار در بازار ایران در روزهای گذشته بودیم.

 

در این شرایط، از نظر من این اتفاق بی تاثیر در بازار ارز ایران نیست، ولی تصمیم دولتمردان این است که به دلیل کنترل تورم، دلار به شدت توسط بانک مرکزی کنترل شود.

 

شریعتی عنوان می کند: در کل به دلیل این که ما در بحث های سوآپ نفتی، پول برق و ... با عراقی ها تبادلات مالی داریم و کمک مهمی در بازار دلار ما دارد که امروز تحریم هستیم، بر این اساس هر اتفاقی در بازار عراق اثراتی را در بازار ایران خواهد داشت.

 

اما این نکته وجود دارد که اثرات هیجانی این موضوع نخواهد داشت و انتظار جهش قیمتی وجود ندارد.

 

وی متذکر می شود: انشاالله به زودی گشایش هایی به صورت محدود اتفاق می افتد و شاهد موجی در بازار نخواهیم بود.

 

البته خبرهای هیجانی نیست، ولی به هرحال اتفاقات مثبتی است.

منبع خبر: روزنامه اقتصادی ثروت - 6 خرداد 1402

دیدگاه کاربران