تشکیل وزارت بازرگانی باعث افزایش بروکراسی و زیان اقتصادی خواهد شد

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در باره عواقب تشکیل وزارت بازرگانی و بی‌نتیجه بودن آن هشدار داد:  

 

مجید ناصری نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی، در باره تشکیل وزارت بازرگانی و عواقب این اقدام گفت: من مخالف تشکیل وزارت بازرگانی هستم و چندین بار هم این موضوع را اعلام کرده ام.

در این شرایط گره زدن مشکلات کشور به ایجاد یا حذف وزارتخانه سازمان و غیره روش صحیحی نیست.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در مجلس و دولت های قبل خیلی ها با شور و شوق و حرارت و استدلال‌های پرطمطراق دنبال جمع کردن و تجمیع وزارتخانه‌ها بودند، آن روش را مناسب نمی دانستیم و این روش راه هم مناسب نمی دانیم.

این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: ما معتقدیم در این وضعیت واقعا بحرانی کشور با مشکلات حاد اقتصادی، مسئولین به جای اینکه به بروکراسی اداری و طولانی کردن روند های اداری بپردازند و به ساختار موجود ساختاری دیگر بیافزایند، واقع گرا باشد و به صورت واقعی، با برنامه، با تعهد، دلسوزی و درایت مشکلات مردم را حل کنند

ناصری نژاد افزود: اینکه بگوییم با تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صمت مشکلات حل می شود و اگر این اقدام انجام نشود این مشکلات حل نمی‌شود و باز دو باره بعد از چند سال خلاف این گفته ها را تکرار کنیم اقدامی اشتباه است زیرا این اقدامات هیچ تاثیری در معادلات کار ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس توضیح داد: ما هم مصوبه های زیادی داریم و هم قوانین بسیار مترقی داریم، گفتارهای بسیار خوبی را در سطح جامعه از مسئولین می بینیم ولی اینها واقعا در حد گفتار و نوشتار و ایده و فکر هستند.

اما در عمل می بینیم که دولت های مختلف آن را عملیاتی نکرده‌اند.

رئیسی نیز وعده های زیادی در بحث مسکن، ارز، بورس، اشتغال، تولید و غیره داد ولی کار مناسبی را انجام نداده است و واقعیت خلاف این ادعا را ثابت کرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس توضیح داد: بنابراین معتقدم که وزارت بازرگانی و تشکیل آن باز هم هیچ مشکلی را حل نمی‌کند جز اینکه بروکراسی را بیشتر می‌کند و یک روند اداری جدید را در کشور به وجود می‌آورد و تا این وزارتخانه مستقر شود، روال کار دستش بیاید، تقسیمات اداری انجام شود و مسئولیت‌ها تفکیک شود ما حدود یک سال زمان را از دست می دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین ناصری نژاد افزود: بعد از یک سال باز هم امکان دارد که بیاییم و بگوییم که تشکیل این وزارتخانه تاثیر گذار نبوده و در دولت جدید «با توجه به اینکه عمر دولت فعلی رو به پایان است» اعلام شود که این کار اشتباه بوده و باز باید حوزه بازرگانی در صمت ادغام شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه تکشیل وزارت بازرگانی را کار درستی نمی دانیم افزود: اگر تمام مسائل به درستی در کشور در حال انجام بود و مردم با مشکلات عدیده روبرو نبودند، امکان داشت که می توانستیم از این دست تصمیمات بگیریم.

ولی در شرایطی که مردم در شرایط اقتصادی خفقان باری وجود دارند باید تمام انرژی را برای رسیدگی به شرایط اقتصادی موجود مردم به کار بست.

وی در ادامه توضیح داد: سفره مردم در حال حاضر در حال جمع شدن است نه کوچک شدن.

این اتفاقات در دولت ما خیلی عجیب و غریب نیست یک سال قبل اعلام کردند که ارز ترجیحی باید جمع شود و گفتند اگر ارز ترجیحی نباشد تمام مشکلات حل می شود این اقدام انجام شد و هیچ نتیجه‌ای از آن ندیدیم.

حتی وزیر جهاد کشاورزی سابق اعلام کرد که اگر ارز ترجیحی حذف شود مشکلات حوزه تولید و تنظیم بازار برطرف می شود.

ولی هیچ اتفاقی نیفتاد.

ناصری نژاد خاطر نشان کرد: بنابراین معتقدم این روش ها صرفا اقدامات عده ای است که می خواهند وقت بگذارند.

با توجه به تجربه 4 دوره خود در مجلس می گویم که این تصمیمات مشکلی را از مشکلات ما حل نمی کند.

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم - 8 خرداد 1402

دیدگاه کاربران