این میزان از لجاجت و نادرستی سیاست ها عادی نیست

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت:  

 

 

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: همه باید حمایت و کمک کنیم آن بلایی که ســر برجام آمد و قربانی منافع جناحی شد تکرار نشود و هر سند و توافقی که قرار است انجام شود به سرنوشت برجام دچار نشود و منافعش به ملت و به کشور و نظام برسد.

 

 

 

 

 

جلیل رحیمی جهان آبادی درباره اظهارات وزیر امورخارجه در باره «سند سپتامبر» و اطلاع مجلس از جزئیات گفت وگوها، عنوان کرد: در خصوص گفت وگوها و این که مذکرات ادامه دارد آقای امیرعبداللهیان چندباری که ما از طرف مجلس خدمت ایشان رسیدیم و یا این که خودشان به مجلس تشریف آوردند گزارشاتی هم خودشان و هم معاون سیاسی شان ارائه داده اند.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی، تاکید کرد: واقعیت امر این است موضوع گفت وگوهای ما با غرب یک موضوع جناحی نیست و یک تصمیم حاکمیتی است.

 

معتقدم هر جناح و طیفی حاکم باشد، هنگامی که گفت وگوها و پیگیری ها منافع کشور را تامین می کند همه ما وظیفه داریم حمایت کنیم.

 

وی یادآور شد: آقای امیرعبداللهیان از روزی که به عنوان وزیر خارجه شــروع به کار کردند تلاش های مکرری برای احیای برجام انجام دادند.

 

در حال حاضر هم بحث هایی مانند آزادسازی زندانیان، آزادسازی پول های بلوکه شده ایران و تداوم گفت وگوها نشان از تلاش های وزارت خارجه است برای این که برجام احیا شود.

 

رحیمی جهان آبادی تاکید کرد: من فکر می کنم آنچه که وزارت خارجه انجام می دهد تامین کننده منافع ماست که با نظارت نهادهای بالادستی در حال انجام است و دلیلی ندارد طیف های مختلف نگاه جناحی به این مذاکرات داشــته باشند.

 

همه باید حمایت و کمک کنیم آن بلایی که سر برجام آمد و قربانی منافع جناحی شد، تکرار نشود و تلاش های آقای امیرعبداللهیان و هر سند و توافقی که قرار است امضا شود به سرنوشت برجام دچار نشود و منافعش به ملت، به کشور و نظام برسد.

 

وی در گفت وگو با ایلنا، درباره این که اگر توافقاتی صورت گیرد و سندی بیاید آیا مجلس باید درباره آن نظر دهد یا نیازی به تائید نمایندگان ندارد، بیان کرد: من فکر می کنم این گفت وگوهایی که در حال انجام اســت چه به متن امضا شــده بین دو طرف ختم شود و چه در قالب گفت وگوهای شفاهی به توافق برسند آن چه که اتفاق می افتد اجرایی شدن و احیای برجام است و به دلیل این که هیچ قرارداد جدیدی به امضا نمی رسد و هیچ توافق جدیدی نیست و صرفا آنچه که اتفاق می افتد سند اجرایی احیای برجام و تدام همان مذاکرات است به نظر نمی رسد نیازی به تایید مجلس داشته باشد.

 

این نماینده مجلس شــورای اســلامی در باره این که جریان تندروی مجلس با هرچیزی که کشور را از چالش و تنش خارج کند مخالفت می کنند، در صورت توافق احتمالی رئیس و هیات رئیسه مجلس برای جلوگیری از مخالفت این جریان تندرو در مقابل توافقات جدید چــه کاری باید انجام دهند، بیان کرد: در کشور متاسفانه یک تفکری حال چه در مجلس و چه در خارج از مجلس و چه در جاهای دیگر وجود دارد، نمی دانم دستگاه های امنیتی باید پاسخ دهند که این ها به کجا وصل هستند و چرا با هر اقدامی که تامین کننده منافع ملت و نظام باشد و کشور را به سمت آرامش ببرد مخالفت می کنند و از هر اقدامی که کشور را وارد تنش و چالش با مردم و جهان کند، استقبال می کنند و در این تنور می دمند؟

 

وی با تاکید بر این که رفتار این جریان تند که هم در داخل و هم در خارج از مجلس وجود دارد باید آسیب شناسی شود، گفت: معتقدم وزارت اطلاعات نسبت به ارتباطات این افراد و کارهایی که انجام می دهند باید ورود پیدا کند چرا ما هر زمانی که می خواهیم به سمت بهبود رابطه با جهان برویم یک اتفاقی می افتد؟ چرا هر زمانی که می خواهیم یک مشکلی را در دستگاه سیاست خارجی حل کنیم در هر دولتی فرقی هم نمی کند این ها هستند و کاری می کنند؟ این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطر نشان کرد: دولت آقای رئیسی که دولت انقلابی و صد در صد خالص است و اگر با نظارت رهبری هم یک اتفاقی در این دولت رخ دهد و یک عده چه در این مجلس و چه خارج از مجلس بخواهند با این تصمیمات مخالفت کنند و بخواهند مردم را وارد چالش کنند و به اقتصاد و امنیت ما آسیب بزنند، دستگاه های امنیتی ما باید این افراد را مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.

 

ببینند پیشنیه و روابط شان چیست و باید پاسخگوی مردم باشند زیرا کشور کشش چالش بیشتر را ندارد که تندروها بخواهند چنین رفتار و اعمالی را انجام دهند.

 

وی افزود: معتقدم یک جمع بسیار قلیل اما تندرو در کشور حتی اگر ما نیت این افراد را پاک بدانیم اما اقدامات شان در جهت براندازی است، وزارت اطلاعات وظیفه دارد این افراد را شناسایی و با این افراد مقابله کند و نگذارد این مرز از تندروری کشور ما را فلج کند، زیرا کشور ما امروز در سیاست داخلی و خارجی توسط این تندورها فلج شده است و درحال حاضر کشور شرایطی را تجربه می کند که نیاز داریم فاصله ایجاد شــده بین مردم و حاکمیت، مشکلات اقتصادی مردم و بی اعتمادی و هزار و یک معضلی که وجود دارد را با یک نگاه عاقلانه درمان کنیم.

 

این نماینده مجلس شــورای اســلامی ادامه داد: مثال سوال می شود چرا نخبگان ما مهاجرت می کنند؟ چرا دانشجویان ما مهاجرت می کنند؟ چرا این فضا در دانشگاه ها ایجاد شده است هر استادی ممکن است در معرض اخراج قرار گیرد و حکم اخراجش را کف دستش بگذارند؟

 

این ها را یک شخص دلسوز باید بنشیند درمان کند، راهکار بدهد و دلگرمی ایجاد کند و از نیروهای نخبه و مردم حمایت کند.

 

وی با بیان این که در عرصه مســائل داخلی وضعیت مردم به لحاظ اقتصاد و معیشت دیگر طاقت فرسا نیست بلکه غیر قابل تحمل است و مردم نمی توانند با این شرایط زندگی کنند، گفت: یک فردی از درون کشور و حاکمیت حداقل این مطالب را در کف جامعه می بیند باید به فکر درمان باشد، اما در بخش های اجرایی آن چیزی که من و شما مشاهده می کنیم، ۱۸۰ درجه متفاوت است و جای تعجب دارد.

 

رحیمی جهان آبادی عنوان کرد: من به عنوان انسانی که خداوند یک مقداری به آن عقل داده اســت فکر می کنم این میزان از لجاجت و نادرستی سیاست ها عادی نیست و نمی تواند ناشی از خطا باشــد نمی تواند ناشی از عدم درک شرایط باشد.

 

این همه اشتباه و خطا عادی نیست.

 

کشور توسط گروه های نفوذی و افراد نفوذی نابود می شود که قصد دارند کشور و یا مردم ما را تکیه و پاره کنند و فکر می کنم دستگاه های امنیتی باید در این خصوص ورود کنند.

 

وی تاکید کرد: این حجم از اشتباه و درک نکردن مردم و مسائل منطقه و بین المللی نمی تواند عادی باشد، غیر عادی است و غیرممکن است که عادی باشد.

 

با هر شخصی که ما صحبت می کنیم و دلسوز این کشــور است می نالد و تعجب می کند و می پرسند چرا ما باید دچار چنین شرایطی باشیم؟ اما یک عده هنوز در تنور این مشکلات می دمند.

 

این نماینده مجلس شــورای اسلامی بیان کرد: من به عنوان فردی که نظام جمهوری اسلامی را قبول دارم و عزت این کشور و این مردمی که در این کشور زندگی می کنند و سربلندی شان را آرزو می کنم و به عنوان کسی که این نظام را حاصل خون بیش از ۲۳۰ هزار شــهید می دانم احساس بدی از این شرایط دارم اما نمی دانیم با چه کسی باید صحبت کنیم و چه علاجی را باید پیدا کنیم تا از این شرایط، ورطه و چرخه نادرست خالص شویم

منبع خبر: روزنامه اقتصادی امروز - 18 شهریور 1402

دیدگاه کاربران