ایران مقام اولی خود را در صادرات خرما دوباره به دست آورد

رئیس انجمن خرمای ایران:  

 

 

 

با اشاره به میزان تولید خرما در کشور گفت: بایستی موانع صادراتی و تصمیمات خلق الساعه در این بخش بر داشته شود تا بتوانیم با صادرات خرما، ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشیم.

 

 

 

 

محسن رشید فرخی در گفت وگویی، با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال با وجود همه ناملایمت های جوی و آفات به طور متوسط حدود یک میلیون و 300 هزارتن خرما در کشور تولید شود، گفت: این میزان تولید برای مصرف داخل و حتی صادرات کفایت می کند.

 

وی ادامه داد: امیدواریم دولت امسال تمهیداتی بیندیشد تا نقص های بخش صادرات جبران و از تصمیمات خلق الساعه نیز جلوگیری شود که بتوانیم 30 درصد از میزان تولیدات را صادر کنیم و ارز آوری خوبی برای کشور داشته باشیم.

 

رئیس انجمن خرمای ایران اضافه کرد:متاسفانه شاهد این هستیم که در فصل های پر مصرف ممنوعیت صادرات خرما در دستور کار خود قرار می گیرد.

 

این ممنوعیت ها باعث می شود که بازارهای جهانی خود را از دست بدهیم.

 

همانطور که تاکنون بخشی از بازارهای خود را در دنیا از دست داده ایم.

 

همچنین تصمیمات آنی اعتماد مشتریان خارجی را به ما کم می کند.

 

وی با اشاره به اینکه می توان در فصل های پرمصرف بازار خرما را مدیریت کرد، گفت: عرضه مستقیم خرما در بازار شهرهای مختلف یکی از راه های کنترل قیمت است.

 

با مساعدت بانک مرکزی قرار بر این شده که مشکلات بازگشت ارز حاصل از صادرات مرتفع شود.

 

وی در پایان گفت: سال گذشته حدود 300 تا 350 میلیون دلار صادرات خرما داشتیم که اگر ممنوعیت صادرات وجود نداشت این عدد بالاتر هم می رفت.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 28 شهریور 1402

دیدگاه کاربران