پل دوم مرزی ایران و ارمنستان ساخته می‌شود

.  

 

 

 

قرارداد ساخت پل دوم مرزی ایران و ارمنستان برای افزایش ظرفیت تردد کامیون و کشنده‌ها بین 2 کشور امضا شد.

 

 

 

 

 

در سفر مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی به ارمنستان قرارداد ساخت مسیر وارداتی دزور تا خروجی تونل (حدود 11 کیلومتر) و بازسازی جاده آگاراک- واردانی دزور (حدود 21 کیلومتر) در چارچوب سرمایه گذاری ترانش 4 کریدور شمال-جنوب توسط دو شرکت ایرانی و نماینده دولت ارمنستان امضا شد.

در این سفر موضوعات همکاری‌های بین دو کشور در باره ارایه تسهیلات به شرکت های ایرانی، حذف عوارض جاده‌ای، ارتقای همکاری‌ها در چارچوب کریدور شمال-جنوب و کریدور خلیج‌فارس- دریای سیاه، گسترش حمل‌ونقل ریلی و استفاده از ظرفیت‌های لجستیکی و بندری ایران مورد مذاکره و تبادل نظر قرار گرفت.

ارزش قرارداد اجرای پروژه‌های راهسازی ارمنستان توسط پیمانکاران ایرانی 210 میلیون دلار اعلام شده است.

این قرارداد با هدف تکمیل زنجیره‌های کریدوری شمال-جنوب در منقطه قفقاز عملیاتی می‌شود.

یکی از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم توجه به توسعه زیرساخت‌های ترانزیتی بوده است.

در این  راستا توسعه ترانزیت و به صفر رساندن عوارض جاده‌ای و تعرفه ترانزیت کالا یکی از دستور کارهای ایران و ارمنستان است.

به گزارش تسنیم،‌در سفر دیروز وزیر راه و شهرسازی به ارمنستان در خصوص ساخت پل دوم مرزی با توجه به محدودیت تردد کامیون و کشنده‌ها از پل کنونی توافق حاصل شد.

برای این منظور مقرر شده در اسرع وقت گروه کاری مشترک برای احداث پل مرزی دوم تشکیل شود تا وانجام این پروژه به قرارداد برسد.

همچنین در سفر وزیر راه و شهرسازی به ارمنستانی‌ها پیشنهاد شده تا شرکت‌های ایرانی در این کشور مدرسه‌سازی و سدسازی کنند.

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌‌که جمهوری اسلامی ایران از قفقازی که توام با صلح باشد پشتیبانی می‌کند، گفت: سیاست قطعی ما برپایه صلح در منطقه است و ما همواره از تمامیت ارضی کشور ارمنستان دفاع کردیم و به این سیاست ادامه می ‌دهیم تا بتوانیم در راستای توسعه سیاست همسایگی گام برداریم.

همچنین با توجه به اینکه در ایران فرصت های خوبی در حوزه توسعه ترانزیت و لجستیک وجود دارد تلاش می‌کنیم تا از این فرصت ها برای گسترش روابط بهره ببریم.  

به گزارش تسنیم، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی به دعوت گنِل سانوسیان، وزیر مدیریت منطقه ای و زیرساخت های جمهوری ارمنستان  به ارمنستان سفر و در رابطه با گسترش همکاری های حمل‌ونقلی 2 کشور مذاکره کرد.

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم - دوم آبان 1402

دیدگاه کاربران