ایران می تواند به قطب منطقه ای تولید و صادرات گاز تبدیل شود

رئیسی پیش از عزیمت به الجزایر:  

 

 

رئیس جمهوری با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان گاز و به دلیل ارتباطات گسترده با کشورهای منطقه خلیج فارس و آســیای میانه می تواند به قطب منطقه ای تولید و صادرات گاز تبدیل شود.

 

 

 

 

 

وی گفت: این ظرفیت باید به دنیا معرفی شود تا زمینه تقویت همکاری های ایران با دیگر کشورهای تولیدکننده و صادرکننده گاز را فراهم کند.

 

به گزارش پایگاه خبری ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی بامداد دیروز (شنبه، ۱۲ اسفندماه) پیش از عزیمت به الجزیره، با اشاره به اینکه این سفر به دعوت رسمی رئیس جمهوری کشور دوست و برادر الجزایر برگزار می شود، تصریح کرد: در این سفر افزون بر شرکت در هفتمین نشست مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز، دیداری رســمی نیز با رئیس جمهوری الجزایر خواهیم داشــت.

 

رئیس جمهوری همچنین با اشاره به اینکه در ۱۴سال گذشته در سطح رئیس جمهوری سفر به الجزایر انجام نشــده است، افزود: الجزایر در نگاه مردم ما کشوری است که با استعمار مبارزه کرده و ملت ایران خاطرات بسیار خوبی از ایستادگی و مقاومت ملت الجزایر در مقابل استعمارگران دارند.

 

رئیسی به جایگاه الجزایر در شمال آفریقا و جایگاه ویژه این کشور در حوزه تمدنی اسلامی اشاره و اظهار کرد: الجزایر در قاره آفریقا جایگاه ممتازی دارد و تقویت ارتباطات ما می تواند کمک مؤثری به ارتقای ســطح روابط ما با کشورهای آفریقایی به خصوص کشورهای شمال قاره آفریقا کند.

 

وی همچنین به نقش مهم دو کشــور در سازمان همکاری اسلامی، اوپک و مجمع کشورهای صادرکننده گاز اشاره کرد و گفت: نقش فعالانه ایران و الجزایر در سازمان های منطقه ای و جهان اسلام ما را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرده است، همچنین ضرورت مبارزه با یکجانبه گرایی که مورد تأکید ایران و الجزایر و بســیاری دیگر از کشورهای مستقل جهان است، همچنین نگاه و موضع مشترک دو کشور در حمایت از حقوق فلسطینیان مظلوم و مقتدر غزه از دیگر عوامل نزدیکی تهران و الجزیره به یکدیگر است.

 

رئیس جمهــوری با بیــان اینکه موضوع حمایــت از حقوق فلسطینیان غزه که امروز نه فقط مسئله جهان اسلام، بلکه مسئله جهان بشریت است در دیدار دو جانبه رؤسای جمهوری ایران و الجزایر مطرح خواهد بود، اظهار کرد: در این دیدار توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری دو کشور نیز مورد بحث و گفت وگو قرار خواهد گرفت.

 

رئیسی بازار الجزایر را فرصت خوبی برای فعالیت بازرگانان ایرانی و بازار ایران را نیز با توجه به ارتباطات کشور با کشورهای منطقه، زمینه خوبی برای فعالیت بازرگانان الجزایری معرفی کرد و گفت: در دیدار با رئیس جمهوری کشور دوست و برادر الجزایر موضوع مهم تقویت روابط و همکاری های دو کشور در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی که هر دو کشور ظرفیت های خوبی در آن دارند نیز مورد گفت وگو قرار خواهد گرفت.

 

وی همچنین هفتمین نشست سران کشورهای صادرکننده گاز را فرصت مناسبی برای پیگیری مباحث و پیشنهادهای مطرح شده از سوی کشورمان در نشست قبلی این سازمان در دوحه دانست و افزود: ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان گاز و به دلیل ارتباطات گسترده با کشورهای منطقه خلیج فارس و آسیای میانه می تواند به قطب منطقه ای تولید و صادرات گاز تبدیل شود.

 

رئیس جمهوری تأکید کرد که این ظرفیت باید به دنیا معرفی شود تا بتواند زمینه تقویت تعاملات جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورهای تولیدکننده و صادرکننده گاز را فراهم کند.

 

رئیســی در ادامه با بیان اینکه در حاشیه این نشست با سران کشورهای حاضر نیز دیدارهایی خواهیم داشت، اظهار کرد: قاره آفریقا به شکل عام و کشورهای اسلامی این قاره به شکل خاص جایگاه ممتازی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارند و امیدوارم این ســفر بتواند در تقویت روابط منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا نقش بسزایی داشته باشد.

 

وی با شــکرگزاری بــه درگاه خداوند برای زمان شناســی، مسئولیت شناسی و حضور با شکوه مردم در پای صندوق های رأی تصریح کرد: از همه مجریان و ناظران و دیگر دست اندرکارانی که با محبت و دلدادگی به انقلاب اسلامی و عشق به مردم زمینه برگزاری انتخابات را فراهم کرده و هم اکنون نیز مشغول شمارش آرا هســتند تا با امانت داری کامل نتایج را به مردم اعلام کنند، صمیمانه قدردانی می کنم.

منبع خبر: روزنامه اقتصادی امروز - 13 اسفند 1402

دیدگاه کاربران