«نمایشگاه اکسپو» فضای رقابتی و کنش جمعی ایجاد می کند

رئیس جمهور:  

 

 

نمایشگاه ایران اکسپو 1403 بزرگ ترین و مهم ترین رویداد تجاری در راستای نمایش توانمندی های صادراتی با بازارهای بین المللی ایران رسما آغاز به کار کرد.

 

 

 

 

 

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوربا بیان اینکه این نمایشگاه فضای رقابتی و یک کنش جمعی ایجاد می کند تا برای رفاه اجتماعی از مسیر توسعه تجارت، صادرات و گسترش تعاملات اقتصادی عمل شود گفت: جمهوری اسلامی تحریم ناپذیر است و هرگز تحریم ها در این کشور به نتیجه نرسیده و بعد از این هم به نتیجه نخواهد رسید.

 

بر اساس این گزارش، سیدابراهیم رئیسی در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران با بیان این که «این نمایشگاه فضای رقابتی و یک کنش جمعی ایجاد می کند تا برای رفاه اجتماعی از مسیر توسعه تجارت، صادرات و گسترش تعاملات اقتصادی عمل شود»، اظهار کرد: این نمایشگاه موجب ارتقای اقتصادی در کشور، منطقه و برای همه جهان است.

 

این نمایشگاه نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی تحریم ناپذیر است و هرگز تحریم ها در این کشور به نتیجه نرسیده و بعد از این هم به نتیجه نخواهد رسید.

 

وی تاکید کرد: این نمایشگاه نشان دهنده این است طرح های شیطانی منزوی کردن ایران تاکنون به نتیجه نرسیده و بعد از این هم به نتیجه نمی رسد.

 

رئیس جمهور با بیان این که «ایران در عرصه های مختلف می تواند برای جهان نوآوری داشته باشد»، تاکید کرد: این نمایشگاه دستاوردهای جوانان ما را نشان می دهد که تهدید و تحریم را به فرصت بدل کرده اند.

 

ترجمان این نمایشگاه و رویداد بزرگ اقتصادی، تجاری و صادراتی آن است که ما توانسته ایم و بازهم می توانیم.

 

رئیسی یادآور شد: امکانات و ظرفیت های بسیاری در اقلیم های مختلف وجود دارد.

 

خداوند این امکان را فراهم کرده و او عادل است.

 

او به عدالت نیاز بشر را تامین کرده و در دسترس او قرار داده و اگر آحاد بشر به دلیل زیاده خواهی و سلطه طلبی اقداماتی برای محرومیت کشورها از منابع و ظرفیت ها انجام ندهند و به طبیعت، جهان و بشریت ظلم نکنند، امکانات در اختیار همه قرار دارد و می توان نیاز بشر را مرتفع کرد و او را به نقطه کمال و رفاه رساند.

 

رئیس دولت سیزدهم تاکید کرد: جریان تحریم یکی از نمادهای ظلم نه تنها به دولت ها که به ملت هاست.

 

اگر ملتی را با ایجاد تنگنا و تحریم از رسیدن به اهداف خود برای توسعه و پیشرفت بازداشت، این هم یک جنگ است اما نه جنگ نظامی بلکه جنگ اراده هاست و ملت ایران در این جنگ اراده کرده با اتکا بر توانمندی ملی تحریم ها را پشت سر بگذارد تا نه ما، بلکه سخنگوی کاخ سفید اعلام کند سیاست تحریم ها علیه ایران مفتضحانه شکست خورده است.

 

این امر مدیون کار مهندسان، کارگران و تولیدکنندگان ماست که افسران و سربازان خط مقدم شکست دادن دشمنان ایران در زمینه اقتصاد، تولید و فناوری هستند.

 

وی با بیان این که «ایران پیشرفته و فن آور است»، تصریح کرد: تولیدات صنعتی و کشاورزی نیاز به نقشه راه دارد.

 

در این نمایشگاه انواع توانایی هایی ایران در صنایع دارویی، شیمیایی، شیلات و صنایع دستی و گردشگری را رونمایی کردیم.

 

این نمایشگاه دیدن یک محصول نیست بلکه مذاکره و تنظیم قراردادها و پیگیری تجارت و صادرات هم در آن پیش بینی شده است.

 

رئیس جمهور ادامه داد: ما امکان و ظرفیت بسیار داریم و باید آن ها را از قوه به فعلیت درآورد.

 

این که تصور شود علم و دانش و نوآوری و فناوری در اختیار کسانی است که فکر می کنند آنان می توانند نگاه نادرستی است و کامل نیست.

 

امروز گرچه غرب تلاش می کند در منطقه ما به فناوری های نو دسترسی ایجاد نشود و اگر ایجاد شد آن نکته اساسی در اختیار خودش بماند تا سلطه خود را بر منطقه حاکم کند اما در ایران این دانش ها بومی شده و حتی با ترور دانشمندان و تحت فشار قرار دادن متخصصان ما، نمی توانند مانع از دسترسی ایران به فناوری های نو شود.

 

رئیسی تاکید کرد: هرجا فشار بیشتری به ما در این زمینه وارد شده است ما در آنجا بیشترین توفیق را داشته ایم.

 

از جمله در صنایع هسته ای و دفاعی که البته در دکترین ما به هیچ عنوان دسترسی به سلاح هسته ای وجود ندارد.

 

این فتوای مرجع ما و رهبری انقلاب اسلامی است.

 

ما از این فناوری در صنایع مختلف اقتصادی استفاده می کنیم.

 

رئیس دولت سیزدهم یادآور شد: برخلاف خواست نظام سلطه امروز توانایی بسیاری وجود دارد و کشورهای جهان می توانند روی پای خود بایستند و برای ملت خود و کشورهای جهان موثر باشند.

 

نظام سلطه با همه توطئه ها نمی تواند کشورهای مصمم و دولت های مستقل را از رسیدن به توسعه و پیشرفت اقتصادی باز دارد.

 

وی گفت: قدرت تولید و صادرات کمتر از قدرت نظامی نیست.

 

در کنار تولید قدرت نظامی یک کشور با قدرت تولید و اقتصاد و توانایی صادراتی هم نیرومند می شود.

 

امروز صادرکنندگان و تولیدکنندگان ما در جایگاه تولید قدرت برای ایران قرار دارند.

 

رئیس جمهور با بیان این که «این نمایشگاه حتما موجب امیدآفرینی برای ملت ما و برای کشورهای منطقه است و نشان می دهد توان انجام کارهای بزرگ را داریم»، اظهار کرد: ایران باتوجه به جایگاهی که دارد، از جمله دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند که خط ترانزیت به صرفه و مطمئن است می تواند برای حمل ونقل و جابجایی کالاها به کار گرفته شود.

 

رئیسی با تاکید بر تجارت با ارزهای ملی، گفت: این امر در جهان امروز مطرح است.

 

در پیمان های اقتصادی شانگهای، بریکس، اوراسیا و دیگر بخش های اقتصادی منطقه ای، کشورها به تجارت با ارزهای ملی توجه می کنند و این امر باید پیگیری شود.

 

صدور خدمات فنی مهندسی هم به ایران قدرتی داده است که نیروهای متخصص و نوآور ما در بیش از 20 کشور جهان، اقداماتی برای آن کشورها انجام دهند و اثرگذار باشند.

 

وی همچنین با اشاره به نقش تشکل های بازرگانی در توسعه تعاملات با دیگر کشورها، یادآور شد: یکی از مشکلات ما با بازرگانان و فعالان اقتصادی، آشنانبودن آنان با ظرفیت کشورهای ما و از طرفی آشنانبودن بازرگانان و فعالان اقتصادی ما با ظرفیت های کشورهای دیگر است که در این امر، تشکل های بازرگانی می توانند نقش مهمی برای ایجاد زمینه آشنایی بین این دو بخش، ایفا کنند.

 

 

ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی (ایران اکسپو 2024) در روزهای 8 تا 12 اردیبهشت 1403 در مرکز نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

 

 

ایران آماده تعامل است

 

عباس علی آبادی وزیر صمت نیز در آئین گشایش ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران )ایران اکسپو 2024) اظهار کرد: مهم ترین هدف این نمایشگاه توسعه همکاری های بین المللی کشورهای شرکت کننده است؛ برگزاری نمایشگاهی با حضور مهمانانی از 100 کشور باعث شناخت ما از یکدیگر و تسهیل زمینه تجارت می شود.

 

وی افزود: ایران در زمینه تجارت مزایای نسبی بسیاری دارد که می تواند تسهیلگر بسیاری از تعاملات در سطوح مختلف راهبردی باشد.

 

توجه به جایگاه ژئوپلتیکی ایران در کنار ظرفیت های صنعتی، معدنی و کشاورزی فرصت های زیادی را فراهم می کند.

 

چهره واقعی توانمندی های ایران در این نمایشگاه ها ارائه مو زمینه برای افزایش تعاملات فراهم می شود.

 

علی آبادی به برنامه های وزارت صمت در حوزه تجارت اشاره کرد و گفت: وزارت صمت 3 برنامه اصلی دارد؛ جهت دهی توسعه اقتصادی بر پایه رشد اقتصادی پایدار با تعاملات بین المللی و تمرکز بر محصولات و خدمات دارای فناوری متوسط و پیشرفته و ارزش افزوده بالا، توسعه زیرساخت های تجاری و افزایش سهم کشور از تجارت بین المللی با کمک بهره گیری حداکثری از دیپلماسی تجاری اقتصادی و حمایت های عملی از تحقیق و توسعه در شرکت ها در جهت افزایش رقابت پذیری بین المللی و صادرات در دستور کار ما قرار دارد.

 

وزیر صمت با بیان اینکه در مورد توسعه زیرساخت های تجاری چند برنامه داریم، تصریح کرد: اولویت دادن به دیپلماسی اقتصادی با هدف توسعه سرمایه گذاری خارجی، ورود به بازارهای خارجی و دستیابی به فناوری، تعامل جدی، مثبت و سازنده با کشورهای منطقه در حوزه های انتقال فناوری و همکاری های صنعتی، فعال سازی میزهای کالایی کشور و استانی با هدف شناسایی صادرات کالاهای ایرانی به بازارهای هدف با همکاری وزارت امور خارجه، بهره مندی حداکثری از روابط سیاسی در ایجاد بازارهای جدید و توسعه شبکه تأمین، افزایش رایزنان بازرگانی جهت رصد رقبای ایران در بازارهای جهانی و ارائه اطلاعات لازم به صادرکنندگان به کمک وزارت امور خارجه، تنوع بخشی به روش های تجاری مانند تجارت به کمک ارزهای محلی و توسعه بازارهای مرزی جهت افزایش صادرات و بهبود دسترسی به منابع خارج از کشور، بهره گیری از ظرفیت های اتاق های مشترک با سایر تشکل ها و انجمن های بخش خصوصی در توسعه روابط خارجی و گسترش بازارهای صادراتی از چند نقطه محدود به سایر نقاط جهان از جمله برنامه های ماست.

 

وی اضافه کرد: اکنون ایران و با وجود تحریم ها، یکی از قطب های اقتصاد و صنعت منطقه است؛ بالغ بر 1453 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشور است که نزدیک به 50 میلیارد دلار از این رقم مربوط به صادرات غیرنفتی می شود؛ کشورهای همسایه، آفریقایی و اسلامی و سایر کشورهای دوست در اولویت توسعه روابط هستند.

 

ما اکنون عضو ناظر سازمان تجارت جهانی هستیم و با حضور در پیمان های منطقه ای و بین المللی تعاملات سازنده ای با کشورها داریم.

 

علی آبادی ادامه داد: در سازمان اکو با 9 کشور همسایه و منطقه همکاری داریم؛ موافقت نامه های تجاری در دست پیگیری است.

 

در سازمان دی 8 با 8 کشور اسلامی در حال توسعه موافقت نامه تجارت ترجیحی امضا کردیم و در حال اجرا هستیم.

 

در سازمان های همکاری اسلامی با کشورهای عضو موافقت نامه تجارت ترجیحی داشته و همکاری های تجاری را اجر می کنیم.

 

با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا موافقت نامه تجارت آزاد امضا شده و با تعدادی دیگر از کشورها موافقت نامه تجارت ترجیحی امضا شده و با برخی دیگر در دست امضا قرار دارد.

 

وزیر صمت گفت: ما آماده تعامل هستیم.

 

ما دست همکاری اقتصادی با کشورهای جهان را می فشاریم و برای تسهیل تجارت ایران با جهان تلاش می کنیم.

 

امید می رود این نمایشگاه بتواند با ارائه شفاف توانمندی های صادراتی ایران و شناخت نیازمندی های طرف های دیگر گامی جدی در جهت توسعه روابط تجاری بردارد.

 

گفتنی است، ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران میزبان بیش از 2 هزار بازرگان، سرمایه گذار و تاجر خارجی از بیش از 100 کشور جهان خواهد بود که اقدام به مذاکره و برقراری تعاملات تجاری با بزرگ ترین برندهای صنعتی ایران در حوزه های صنعتی مختلف خواهند کرد.

منبع خبر: روزنامه جهان اقتصاد - 9 اردیبهشت 1403

دیدگاه کاربران