انتقاد از توقف فعالیت یک میدان ذخیره سازی گاز به دلیل عدم تامین اعتبار

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران:  

 

 

 

به دلیل تامین نشدن بودجه مورد نیاز فعالیت در میدان ذخیره سازی گاز گنبدهای نمکی متوقف شده است.

 

 

 

 

 

 

رضا نوشادی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در نشست حاشیه ای بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: ما عهد کردیم که نخستین ایستگاه تقویت فشار گاز با سیستم کنترل تمام ایرانی را داشته باشیم و ایستگاه تقویت فشار آرادان ۸ ماه است که بدون توقف با سیستم کنترل ایرانی کار می کند و شبکه گاز شمال و شمال غرب کشور را به ویژه در زمستان تثبیت کرده است.

 

وی با بیان اینکه این شرکت در سال ۱۴۰۲ با ثبت رکوردی تازه توانست ۶ ایستگاه تقویت فشار گاز را عملیاتی کند، ادامه داد: شرکت زیمنس آلمان در ۴۰ سال گذشته ۳۶۰ توربین را در ۶۰ کشور دنیا نصب و راه اندازی کرده است و ما پارسال در این ۶ ایستگاه، ۲۴ توربین را با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری شرکت مهندسی و توسعه گاز نصب و راه اندازی کردیم.

 

امسال فاز ۲ پالایشگاه ایلام هم با همین سیستم کنترل با بهره مندی ۷۶ درصدی از تجهیزات ایرانی به بهره برداری می رسد.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به تکمیل پروژه های رینگ شرقی کشور، بیان کرد: اجرای ۱۷۶ کیلومتر خط لوله، یک پروژه سه ساله است اما همکاران ما در ماه چهاردهم اجرا، ۹۰ کیلومتر از خطوط را تزریق گاز کردند و باقی آن ماه آینده انجام می شود.

 

وی با انتقاد از اینکه شرکت مهندسی و توسعه گاز پروژه های متعددی دارد که تکمیل شدند و مسئولان هنوز فرصتی برای گشایش آنها نداشتند، گفت: پروژه طرح هوشمندسازی گاز در ۷ استان کشور به صورت پایلوت اجرا شده تا پرشتاب تر به سوی بهینه سازی مصرف حرکت کنیم.

 

نوشادی با اشاره به ساخت و توسعه ذخیره سازی گاز در کشور، توضیح داد: اکنون تعداد چاه های حفاری شده در مخزن شوریجه از ۱۰ حلقه گذشته است که با تکمیل آن، ۲ میلیارد مترمکعب به ظرفیت آن افزوده می شود.

 

طرح توسعه ذخیره سازی میدان سراجه نیز تا یک سال آینده به بهره برداری می رسد.

 

وی ادامه داد: دکل حفاری در سه میدان قزل تپه، بانکول و مختار نیز مستقر شده است البته طبق مصوبه شورای عالی ذخیره سازی، فعالیت های بالادستی به شرکت ملی نفت ایران سپرده شد.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با تاکید بر یکپارچه سازی زنجیره ارزش تولید گاز، گفت: تعجب می کنم که برخی فکر می کنند بانک ها، صنایع فولاد و پتروشیمی ها می توانند میدان گازی توسعه دهند اما شرکت ملی گاز ایران نمی تواند! اما این یکپارچه سازی، آورده های بسیار زیادی برای کشور دارد.

 

نوشادی همچنین از توقف فعالیت در میدان ذخیره سازی گاز گنبدهای نمکی به دلیل تامین نشدن بودجه برای آن خبر داد و از این اقدام انتقاد کرد.

 

نوشادی بیان داشت: ایران بیش از آنکه کشوری نفتی باشد، تبدیل به کشوری گازی شده و ارزش حرارتی گاز تولیدی کشور ۵.۵ تا ۶ میلون بشکه نفت در روز است درحالی که تولید روزانه کنونی نفت کشور حدود ۳.۵ میلیون بشکه است.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 23 اردیبهشت 1403

دیدگاه کاربران