۱۰۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی بازنگشت

رییس سازمان بازرسی کل کشور:  

 

 

ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور، دیروز در چهارمین همایش صندوق توسعه ملی اظهار کرد: طبق ماده ۱۶ قانون احکام دائمی، صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل بخشی از عوائد ناشی از نفت و گاز به ثروت های ماندگار و مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی و حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز تشکیل شده است.

 

 

 

 

رئیس سازمان بازرسی گفت: طبیعی است اقتصادی که سال ها وابسته به نفت و گاز بوده نمی توان به یکباره نقش نفت را در آن کم کرد.

 

رهبری بارها تاکید کردند که اقتصاد کشور باید از نفت رها شود.

 

خدائیان اضافه کرد: از ۱۵۰ میلیارد دلار دارایی صندوق توسعه ملی طی سال های قبل ۱۰۰ میلیارد دلار توسط دولت ها برداشت و ۴۰ میلیارد دلار وام داده شد.

 

وقتی از ۱۵۰ میلیارد دلار منابع صندوق ۱۰۰ میلیارد دلار آن بازنگشته بنابراین چگونه می توانیم بگوییم نگاه به صندوق، نگاه سرمایه گذاری بوده است؟

 

خدائیان افزود: مقرر شده بود سالی ۳۰ درصد از منابع نفتی به صندوق واریز شود و بعد هر سال ۲ تا ۳ درصد به این ۳۰ درصد افزوده شود، اما در این موضوع نیز موفق نبودیم.

 

هر سال در قانون بودجه درصدی از منابع صندوق تکلیف می شود که به صورت تسهیلات ریالی پرداخت شود و با توجه به تورم هر سال سرمایه صندوق آب می رود.

 

به بیانی دیگر چند میلیارد دلار کسری ناشی از کم ارزش شدن ریال را داریم.

 

وی در ادامه گفت: بر استقلال مدیریت های صندوق در بانک مرکزی در سیاست ها تاکید شده است اما آیا صندوق مدیریت حساب هایش را در بانک مرکزی بر عهده دارد؟

 

چیزی حدود ۸ میلیارد دلار ناشی از عدم مدیریت حساب های صندوق در بانک مرکزی است چرا که صندوق نمی تواند در موعد مقرر آن ارزهایی که به حسابش واریز می شود را تبدیل کند.

 

لازم به ذکر است تسهیلاتی داده شده اما به موقع اقساط آن پرداخت نشده است.

 

از حدود ۲۰۰ طرح، حدود ۴۰۰ بار تمدید مهلت بازپرداخت تسهیلات صورت گرفته است.

 

میانگین بازپرداخت نیز حدود ۷ سال و نیم است.

 

خدائیان تصریح کرد: بخش کوچکی از وام های صندوق محرمانه است اما سایر وام ها باید به صورت شفاف اعلام شود و همه در جریان باشند.

 

همچنین برداشت و ورودی منابع به دولت ها نیز از صندوق باید به طور شفاف باشد.

 

رئیس سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: چند هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به عنوان مالیات برداشت شد.

 

وی ادامه داد: علاوه بر درآمدهای ناشی از نفت و گاز، سایر درآمدها نیز که انفال است باید وارد این صندوق شود.

 

نام شعار امسال مشارکت تولید با بخش خصوصی است؛ کدام یک از بخش ها می تواند از صندوق در تجهیز بخش خصوصی بهتر عمل کند؟

 

رئیس سازمان بازرسی با اشاره به ظرفیت صندوق برای ورود به سرمایه گذاری در میادین مشترک نفت و گاز گفت: باید به صندوق اجازه داد شود که در برخی بخش ها ورود کند و سرمایه گذاری کند.

 

وقتی تحریم ها اجازه نمی دهد که سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری در بخش بالا دست نفت و گاز ورود کنند چرا صندوق نباید به این حوزه با مشارکت بخش خصوصی و به این شرط که دچار بنگاه داری بانک ها نشود، ورود کند؟

 

وی اظهار کرد: بر اساس ماده ۴۲ قانون تأمین زیر ساخت ها که به دولت ابلاغ شد، دولت می تواند به منظور پرداخت بدهی خودش در چارچوب سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، برخی از طرح ها را به صندوق واگذار کند.

منبع خبر: روزنامه اخبار صنعت - 24 اردیبهشت 1403

دیدگاه کاربران