دیپلماسی فعال اقتصادی در کشور وجود ندارد

رئیس انجمن فولاد آذربایجان گفت:  

 

 

 

 دیپلماســی فعال اقتصادی در کشــور وجود ندارد.

 

 

 

 

 

نوید نواده اباذر در نشســت خبری با اصحاب رسانه در تبریز با اعلام این مطلب، افزود: هر سال هزاران دلار برای حضور در نمایشگاه های بین المللی بــرای بازاریابی و صادرات انجــام می دهیم اما خود تحریمی و بخشــنامه های لحظه ای مانع از صدور این محصول می شــود.

 

وی اضافه کرد: ایران تنها تولید کننده فولاد در دنیا نیســت و اگر نتوانیم نیاز بازار دنیا را تامین کنیم به راحتی این بازار را از دســت می دهیم.

 

رئیس انجمن فــولاد آذربایجان به مشــکلات واحدهای تولیدی بخش خصوصی در این عرصه از جمله جرایم چندصد میلیاردی، صادرات و برق اشاره و بر لزوم رفع این مسائل تاکید کرد.

 

نوید نواده اباذر اظهار کرد: اگر این مشــکلات برطرف نشــود تاریخ از بین رفتن صنعت فولاد بخش خصوصی جلوتر کشیده می شود.

 

وی با بیان اینکه مسیر موجود و تصمیم گیری هایی که انجام می شود به تعطیلی این بخش و صنایع پایین دستی منجر خواهد شــد، افزود: با وجود اینکه هزار و ۱۱۹ نامه متفاوت در زمینه های مختلف به دست اندرکاران نوشته ایم و جلوی بسیاری از مشکلات را گرفته ایم اما همچنان مشکلاتی داریم که اساسی هســتند و متاســفانه عزمی برای حل آنها وجود ندارد.

 

رئیس انجمن فولاد آذربایجان به تلاش های انجمن برای رفع مشکلات اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه های بین المللی و تخصصی یکی از راهکارهای برون رفت از این مشکلات به ویژه در زمینه بازاریابی و صادرات است از این رو برنامه ریزی کردیم تا بیست و یکمین دوره نمایشگاه صنایع فولادی تبریز «متافو» را با حضور برترین های داخلی و خارجی در تبریز برگزار کنیم.

 

 نواده اباذر ادامه داد: این نمایشگاه ۱۲ تا ۱۵ تیرماه سال جاری و پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود که امیدواریم با کمک رســانه ها این رویداد مهــم صنعتی در خلال خبرهای انتخابات ریاست جمهوری گم نشود.

 

وی حضور در نمایشگاه های بین المللی در سایر کشورها را نیز دیگر راهکار این انجمن برای برون رفت از مشکلات عنوان کرد و گفت: پارسال سومین دوره حضور و امسال نخستین دوره با حضور انجمن فولاد آذربایجان در نمایشگاه متال اکسپو ترکیه است که شهریور ماه امسال در استانبول برگزار خواهد شد.

 

رئیس انجمن فولاد آذربایجان با بیان اینکه حضور در این گونه نمایشگاه ها کمک بزرگی به صادرات فولاد می کند، افــزود: صنعت فولاد در آذربایجان که در اختیار بخش خصوصی است بیشترین تولید، اشتغال و صادرات را دارد اما کمترین حمایت از آن می شــود و متاسفانه کسی صدای ما را نمی شــنود.

 

نواده اباذر گفت: تصمیم گیری ها طوریست که باید یک طرف نتوانیم بخش خصوصی قوی داشته باشیم و حتما تولید بخش دولتی باشد.

 

وی به مشکل صادرات و قطعی برق در صنعت فولاد آذربایجان اشاره کرد و گفت: نامه های زیادی در این موارد نوشته ایم اما تاکنون نتیجه نگرفتیم و مسیری که پیش رو داریم به طور یقین به تعطیلی این صنعت خواهد انجامید.

 

وی به مصرف ۱۵ میلیون تن فولاد در کشور اشاره کرد و گفت: نیاز اســت مازاد تولید که حدود ۲۰ میلیون تن است صادر شود اما موانعی که در این مســیر وجود دارد اجازه آن را نمی دهد.

 

وی ادامه داد: با زیر قیمت فروختن و تخفیفاتی که می دهیم به زور بازاری را پیدا می کنیم اما بخشنامه های خلق الساعه دو خطی همه چیز را به هم می زند.

 

رئیس انجمن فولاد آذربایجان ادامه داد: تا پارسال مفری برای صادرات بود و به رغم همه مشکلات، بــرای کالایی که می دادیم به نحــوی دلار یا طلا می گرفتیم تا اینکه در اسفند ۱۴۰۲ در جلسه تصمیم تصمیم گیری ۴ ساعته با موضوع صادرات و رفع تعهد ارزی چرخه فولاد، این فرصت را نیز از دست دادیم.

 

نواده اباذر افزود: در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۵۰ میلیون دلار صادرات داشــتیم که این رقم در سال گذشته به نصف کاهش یافت و در فروردین امسال و در مقایسه با سال قبل آن ۸۶ کمتر شــده است.

 

وی بیان کرد: انجمن فولاد آذربایجان صدای بخش خصوصی بــوده و و بخش خصوصی فعال در این عرصه برخلاف دولتی ها دوســتدار این انجمن هستند.

 

رئیس انجمن فولاد آذربایجــان، قطعی های برق و قبوض نجومی این بخش را دیگر مشــکل این صنعت اعــلام کرد و گفت: دی ماه پارســال بود که طبق ماده ۱۶ و ۱۴ ،مبالغی روی قبض صنایع فولاد اضافه شد که چنین تصمیم گیری هایی در هیچ کجای دنیا و هیچ اقتصادی مورد قبول نیست.

 

نواده اباذر گفت: وقتی کالایی تولید شــده و فروخته شده است چگونه می توان هزینه اضافی ناشی از افزایش قیمت برق را از مصرف کننده گرفت.

 

وی ادامه داد: اگر برق نیست باید برای همه نباشد چگونه می توان انتظار داشت که فولادی ها ســه ماه تولید را متوقف کنند باید ما نیز مثل بقیه صنایع حداکثر یک روز در هفته تعطیلی داشته باشیم.

منبع خبر: روزنامه اقتصادی خوب - 30 خرداد 1403

دیدگاه کاربران