چسبندگی تورم به اقتصاد ایران

 

 

 

یکی از جدی ترین چالشهایی که گریبانگیر اقتصاد کشور شده، تورم لجام گسیخته است.

تورمی که تبعات خطرناکی برای کشور رقم زده که اصلی ترین آنها گرانی های بی حساب وکتاب است.

در تمامی دولتهای گذشته وعده کنترل تورم صادر شده در حالی که هرگز نتوانسته اند تورم را کنترل کنند.

اما این سوال مطرح است که دلیل این تورم چیست و چرا دولتمردان توان کنترل تورم را ندارند.

 

 

ایران و اتحادیه اوراسیا؛ تهدید برای ترکیه فرصت برای قزاقستان

 

 

 

 

 

 

 

 

«تورار کریم اف» تحلیلگر سیاسی قزاق در تحلیلی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد، به بررسی تأثیر عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اورآسیا پرداخت.

 

 

عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، امکان ترکیه در ایجاد هژمونی در منطقه خزر را تضعیف خواهد کرد.

بورس در دوراهی تهدید و فرصت

 

 

 

 

 

 

 

از بازار رمز ارزها می توان به عنوان یک فرصت و یا یک تهدید برای بورس نام برد اما مهم این است که ما چگونه از آن استفاده کنیم.

 

 

 

اوراسیا، فرصت مناسب برای تولید و صادرات صنایع پلاستیک

 

 

در هم تنیدگی اقتصادهای جهان در سایه جهانی شدن، منتهی به شکل گیری زنجیره های جهانی و منطقه ای ارزش شده است.

 

در شرایط فعلی بیش از دو سوم تجارت جهانی، در قالب زنجیره های جهانی ارزش صورت می گیرد.

امروزه تولید یک کالای صنعتی بجای اینکه مقوله ای مرتبط با یک شرکت واحد باشد مربوط به همکاری دهها و گاه صدها شرکت از اقصی نقاط جهان است.

اقتصاد ایران در دو راهی

 

 

اما اقتصاد ایران در چه دوراهی قرار گرفته است که همه ما را نگران می‌کند؟

بدون تردید، دوراهی محل نگرانی که برخی از اقتصاددانان غالبا غیر سیاسی و حرفه‌ای ابراز کرده‌اند، دوراهی:

 

        ۱) ورود به تورم‌های شدید و خارج از کنترل؟

 

            یا

 

        ۲) تحمل تورم‌های بالا اما تحت کنترل، برای یک دوره گذار؟

 

آیا اجرای توصیه‌های FATF برای همه کشور‌ها الزامی است؟

 

 

 

 

اگر چه از نظر تئوری توصیه‌های FATF جز قوانین نرم و غیر الزام آور هستند، اما در عمل قضیه متفاوت است و تا حدی برای کشور‌ها به‌طور غیر رسمی توصیه‌ها جنبه الزام آور پیدا کرده است.

تحلیل از کارکرد دوگانه یک ابزار

 

 

 

 

 

در‌ بیشتر‌ بحث‌ها‌ مالیات‌ به‌ عنوان‌ ابزار‌ درآمدی‌ برای‌ دولت‌ها‌ شناخته‌ می‌شود‌ اما‌ اکنون‌ ثابت‌شده‌ مالیات‌ نه‌ تنها‌ یک‌ منبع‌ ایجاد‌ درآمد‌ پایدار‌ و‌ مهم‌ برای‌ اداره‌ امور‌ کشور‌ است‌ بلکه‌ می‌تواند‌ به‌ عنوان‌ ابزاری‌ برای‌ اصلاح‌ توزیع‌ ثروت‌ در‌ کشور‌ هم‌ به‌کار‌ برود.‌

همه ابهامات پیش‌رو

 

 

 

 

ولی‌الله افخمی‌راد رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت ایران:

 

تجارت خارجی کشور با ایفای نقشی مهم در توسعه اقتصادی کشور، در یکی دوسال گذشته در مواجهه با اپیدمی کرونا، در ماه‌های نخستین دچار نزولی قابل‌توجه و آشکار شد.

ولی ظواهر امر نشان از بازیابی تدریجی آن می‌دهد که البته سرعت بهبود آن متناسب با سایر عوامل اصلی اثرگذار بر اقتصاد کشور می‌تواند تغییر کند.      

تجارت ایران با همسایگان: ظرفیت های ارمنستان

 

 

 

 

 

 

ارمنستان تنها کشور اتحادیه اقتصادی و گمرگی اورآسیاست که با ایران مرز زمینی دارد و به این ترتیب به پل ارتباطی میان ایران و این اتحادیه تبدیل شده است.

ممنوعیت جلوگیری از صادرات با هدف تنظیم بازار داخلی

 

 

 

 

 

در ایران تولید برای صادرات انجام نمی‌گیرد، بلکه همیشه سرریز تولید صادر شده است؛ این در حالی است که بازاریابی صادراتی باید از لحظه تصمیم به تولید شروع ‌شود.

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟

 

 

 

 

در صورت تحقق شبکه ملی اطلاعات با پهنای باند بومی کاربران فضای مجازی دیگر نیازی به استفاده از سرورهای خارجی برای مشاهده سایت‌های ایرانی ندارند و تنها برای مشاهده وب‌سایت‌های خارجی نیاز به استفاده از اینترنت بین‌المللی است و این باعث افزایش قابل ملاحظه سرعت اینترنت در کشور خواهد شد.

کدام همســایه مشتری اصلی کالاهای ایرانی است؟

 

 

 

ســال۱۳۹۹ با همزمانی تحریم های امریکا و شیوع ویروس کرونا، یکی از عجیب ترین و ســخت ترین سال هایی بود که در طول دهه های گذشته بر تجارت ایران گذشته است.

مناطق ویژه اقتصادی؛ پیوند کم هزینه اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی

 

 

 

پذیرش اصل رقابت در بازار، مراودات جهانی و منطقه ای، تلاش برای افزایش صادرات و در یک کلام نظام اقتصاد بازار آزاد مبتنی بر رقابت عوامل تولید برای کسب سهم شایسته از بازار جهانی کالا و خدمات.

چالش‌های خصوصی سازی در ایران

 

 

 

 

 

به نظر می‌رسد اغلب آسیب­ های موجود در حوزه خصوصی سازی، ناشی از شیوه نامناسب اجرای قانون سیاست های کلی اصل۴۴ است.

اصلاح سیاست‌ها لازمه رفع موانع تولید است

 

 

 

 

ولی‌الله افخمی‌راد رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت ایران:

همچنان که پیش‌بینی می‌شد بنا به گزارش گمرک ایران و با احتساب افزایش بالغ بر دو میلیارد دلار صادرات بنزین در سالی که گذشت نسبت به سال قبل از آن، صادرات کالای غیرنفتی در سال ۱۳۹۹ کاهش ۱۷درصدی را نسبت به سال ۹۸ به‌رغم پیش‌بینی افزایش قابل توجه آن توسط برخی از مسوولان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط تجربه کرد.

طی سال ۹۹ واردات کشور نیز افت ۱۲ درصدی را به خود اختصاص داده است.                             

کره‌ای‌ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

 

 

 

 

 

ورود هیأت سیاسی و اقتصادی کره‌جنوبی به تهران، بازار اظهارنظرها درباره مذاکره برای تداوم همکاری و از‌سرگیری تولید مشترک لوازم خانگی با برندهای کره‌ای سامسونگ و ال‌جی را در ایران داغ کرده است.

سکوت بانک مرکزی دربرابر سهم خواهی بانک ها

 

 

 

 

 

یکی ‌از مشکلات اصلی در اقتصاد کشور، نظام بانکی‌ است که علاوه‌بر اینکه خود را پاسخگو به هیچ نهاد بالادستی‌ نمی‌دانند از انجام هیچ اقدامی خارج از چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی دریغ نمی‌کنند.

مسیر ۵ ساله چین برای ورود به بازار آمریکا و اروپا

 

 

 

یک دهه خودروسازی چین بررسی شد؛

 

در پیش‌نویس نهایی همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که تابستان سال گذشته منتشر شد طراحی شهرک صنعتی تولید خودرو پیش‌بینی شده است.

هر چند در قرارداد همکاری که هفته گذشته به امضا رسید مفادی منتشر نشده، با این حال پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که دو کشور به طور حتم همکاری ویژه‌ای در صنعت خودرو خواهند داشت.

اما سوالی که هم‌اکنون مطرح می‌شود این است که آیا باید در انتظار جایگزینی چینی‌ها با فرانسوی‌ها در صنعت خودروی کشورمان باشیم؟  

پاسخی به ابهامات سند همکاری با چین

 

 

 

 

 

مدیرکل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ضمن پاسخ به ابهامات وارده به سند همکاری ۲۵ ساله با چین، گفت: اگر منتظر باشیم که یک روزی اروپا با ما کار کند بسیاری از فرصت های خود را از دست می‌دهیم.

کوه یخ رئیس‌جمهور آینده

 

 


در‎ ‎برنامه‎ هاى‎ ‎اقتصادى‎ ‎کشور طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۰ یعنی دولت‌های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم،‎ ‎یک «کوه یخ» بزرگ وجود‎ داشت که در چشم‌انداز طرح شده باید تا امروز نشانی از آن نباشد؛ این کوه یخ که نمایانگر سهم دولت در اقتصاد است، نه تنها در طول دو دوره ۸ساله آقایان محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی از بین نرفت که حجیم و حجیم‌تر شد و ترسیم نکردن اقدام و برنامه‌ای عاجل برای از بین بردن آن، نه تنها آینده‌ای نامعلوم داشته، بلکه اقتصاد را نیز رو به اضمحلال خواهد برد.

دیوان‌ سالاران سد راه تولید

 

گزارش مشکلات و موانع پیش روی تولیدکنندگان

توسعه صنعت اسیر مافیای واردات

 

 

 

بررسی موانع جهش تولید در بخش صنعت

درس‌های ۹۹ بورس تهران

 

 

 

 

 

تنها یک روز دیگر تا بسته شدن کارنامه بورس در سال ۹۹ باقی مانده است. سالی پرچالش که در نیمه نخست آن سودی ۳۰۰درصدی از آن بورس‌بازان شد و در نیمه دوم سهامداران را گرفتار صف‌های طولانی فروش کرد و همچنان نیز تصور روشنی از آینده این بازار وجود ندارد. فارغ از دلایل ثبت ابرنوسان‌ بازار سهام در سال جاری که بخشی از آن به سیاست‌گذار و بخشی دیگر به سرمایه‌گذاران بازمی‌گردد، بورس تهران در سال ۹۹ چه درسی به فعالان خود داد؟

بهبود تولید به شرط ها و شروط ها

 

صنعت فولاد در رده صنایع استراتژیک کشور قرار دارد.

تولید در حلقه‌های گوناگون این زنجیره از معدن تا محصول نهایی به‌منزله ایجاد موقعیت‌های شغلی متعدد و رونق اقتصادی است؛ بنابراین توجه به عملکرد و آینده این صنعت در سال آینده ضروری به‌نظر می‌رسد.

بدون تردید چنانچه الزامات توسعه صنعت فولاد موردتوجه سیاست‌گذاران قرار گیرد، می‌توان به رشد و توسعه این صنعت در سال جاری امید داشت. اما اگر این الزامات در اولویت امور نباشد نباید به بهبود عملکرد آن امید چندانی داشت.

پیامدهای نفت ۷۰ دلاری برای اقتصاد

 

 

 

 

افزایش قیمت نفت باعث شده است تا‌ توجهات به مساله تهدیدهای افزایش مداوم هزینه‌های انرژی برای اجرای برنامه‌های بهبود اقتصاد جهانی معطوف شود.

ظرفیت برباد رفته صادرات خدمات فنی

 

 

 

 

دبیر کل انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران گفت و گو کرد.

 

وی با یادآوری اینکه در سال ۷۳ با تصویب قانونی در مجلس به دولت اجازه داده شد پیمانکاران در خارج از کشور پروژه بگیرند گفت: در قالب این مصوبه صادرات خدمات فنی و مهندسی آغاز شد و به دنبال آن سازمان توسعه تجارت ایران برای حمایت از اعزام نیروی کار به خارج از کشور گسترش یافت و در کنار آن بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه صادرات تاسیس شد.

 

 

 

زجرکش بورس یا شوک‌درمانی؟

 

 

دنیای‌اقتصاد: بورس تهران در حالی برای دهمین روز متوالی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد که یکی از رکودی‌ترین روزهای سال ۹۹ را نیز پشت سر گذاشت. در این روز ارزش معاملات خرد سهام در مجموع بورس و فرابورس حتی به ۲هزار میلیارد تومان نیز نرسید و تداوم خروج پول حقیقی برای یازدهمین روز متوالی ادامه داشت.

 

ضمن آنکه صف‌های فروشی به ارزش ۶۶۰۰میلیارد تومان در انتظار خروج از گردونه معاملات سهام تشکیل شد. به‌نظر می‌رسد طولانی شدن روند اصلاحی بازار سهام بسیاری از بورس‌بازان را خسته کرده است. سهامدارانی که البته به موجب کاهش نقدشوندگی بازار حتی قادر به فروش سهام خود نیز نیستند.

 

 

برداشتی از قوانین گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان

 

 

 

سیرجان اولین منطقه ویژه اقتصادی است که در ایران تأسیس شد.

 

این منطقه در طول سالیان، گام هایی استوار را برای نهادینه کردن قوانین و مقررات مختلف داخل منطقه برداشته است.

 

اینک به منظور آشنایی سرمایه گذاران با قوانین گمرکی که یکی از مهم ترین مسایل در هر منطقه ویژه اقتصادی محسوب می شود، به ذکر پاره ای از این قوانین در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان می پردازیم: 

چرا اقتصاد ایران بهشت دلال‌هاست

 

 

 

 

 

 

در اولین گزارش سازمان آنکتاد که به ارزیابی وضعیت سال۲۰۰۰ پرداخته، امتیاز ایران ۲۴.۸ از ۱۰۰ بوده که این مقدار با نوسان‌هایی در آخرین گزارش آنکتاد به ۳۰.۷ رسیده و این امتیاز ایران را در رتبه ۱۱۴ قرار داده است.

دو شتاب‌دهنده بازگشت دلارهای صادراتی

 

 

 

 

 

روزنامه دنیای ‌اقتصاد دلایل تسریع ایفای تعهد ارزی را بررسی کرده است:  بازگشت ارزهای صادراتی در دی‌ماه سرعت گرفت. روند بازگشت دلارها به کشور از سوی صادرکنندگان نشان می‌دهد دی ماه امسال میزان بازگشت ارز بیش از ۳درصد نسبت به آذرماه افزایش پیدا کرده است. 

تولید، قربانی نظام مالیاتی

 

 

 

 

فشارهایی‌که‌ مردم ‌را‌ به ‌سمت ‌دلالی ‌سوق‌ می‌دهد‌

 

مالیــات بــه عنــوان اصلی تریــن منبــع درآمد و ابــزار تنظیم گری و بازتوزیعی در کشــورها ایفای نقش می کنــد.

چطور ‌از ‌دست‌ نقدینگی‌ خالص ‌شویم؟

 

 

 

 

البته در بســیاری از کشــورهای دنیا افزایــش نقدینگی بــه مراتب رشد بیشتری نســبت به ایران داشــته اما به دلیل رشد اقتصادی بالای آنها، رشد نقدینگی اثر تورمی بالایی در اقتصادشان ندارد.

اقتصاد دستوری و مصداق‌های آن

 

 

 

معمولا در تقسیم‌بندی رایج نظام‌های اقتصادی در دنیا از دو مفهوم اقتصاد بازار و اقتصاد دستوری استفاده می‌شود و کشورها را در طیفی طبقه‌بندی می‌کنند که یک سر آن اقتصاد بازار خالص و سر دیگر آن اقتصاد دستوری صرف است. در عمل هیچ یک از دو سر طیف مصداق واقعی ندارد و مسئله میزان نزدیکی یا دوری از دو سر طیف است.

آزمون تجارت با اوراسیا

 

 

دولت پای کار بیاید به اهداف خواهیم رسید 

 

ایران از فوریه ســال ۲۰۲۱ به مدت ۲ سال مهلت دارد تا تجارت خود را به اتحادیه اقتصادی اوراســیا ثابت کند و عضو رسمی این اتحادیه شود.

گروگانگیری صنعتی سیاسی (صنایع خودروسازی)

 

 

 

 

برای نجات صنعت خودرو از گرداب، دولت باید سهام خود را به طورواقعی به بخش خصوصی واگذار کند تا مدیران حرفه ای اقتصادی حاکم شوند، نه مدیران سیاسی

بازار سوریه در عطش تجارت با ایران

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط‌ عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از روزنامه رسالت، 

 

 

سوریه هشت سال درگیر جنگ با تروریسم شد و در این مدت بسیاری از زیرساخت‌های خود را از دست داد و با بحران اساسی وجود لطمات گسترده در کشورش روبه‌رو گردید، حالا اما به‌تدریج این کشور جنگ‌زده آرامش و ثبات ازدست‌رفته را به دست آورده و تلاش برای بازسازی خود را آغاز کرده است.

ثبت بالاترین رکوردهای صادرات فرآورده های نفتی در اوج تحریم

 

 

 

 

وزیر نفت گفت: دشمنان می خواستند صادرات نفت ما را به صفر برسانند، اما با فداکاری همکارانمان، بالاترین رکوردهای صادرات فرآورده های نفتی را در دوران تحریم ثبت کردیم و داغ این را که صادرات نفت به صفر برسد بر جگرشان گذاشتیم.

پارک نقدینگی سرگردان در بانک ها

 

 

 

افزایش 40 درصدی سپرده های بانکی

 

بعد از رکود چندماهه در بازارهای دارایی مانند ارز، طلا، خودرو و مسکن، اکنون به نظر می رسد تمایل صاحبان نقدینگی نسبت به سپرده گذاری بانکی افزایش معناداری پیدا کرده است.

 

 

تحقق منافع استراتژیک هند در آسیای مرکزی از کانال ایران

 

 

سال هاست که هند دریافته تنها با سیاست امریکا محوری نمی تواند به منافع خود بخصوص اتصال به اسیای مرکزی دست بیابد و به همین دلیل تمرکز بیشتری بر چشم انداز مشارکت راهبردی با این منطقه به خصوص ایران را در دستور کار خود قرار داده چرا که راه های ترانزیتی از شمال و جنوب دسترسی هند را به آسیای مرکزی بسیار هموار می کند که هم از نظر زمانی و هم مکانی بسیار به صرفه است.

 

هاب های صادرات را جدی بگیریم

 

 

 

گزارش اقتصادسرآمد از عوامل احیا مجدد تجارت با همسایگان و تعامل با دنیا 

 

 

 

مقوله تجارت نیازمند رفع موانع ســر راه ظرفیت های عظیم صادرات کشور است، بعد از کاهش یا رفع تحریم ها علیه کشورمان ایران اگر هاب های صادرات را جدی بگیریم و زیرساخت های الزم این حوزه را مهیا کنیم قطعا می توانیم به نتیجه ممکن دســت پیدا کنیم.

ایران‌به‌اندازه‌کل‌اروپا‌کارتخوان‌دارد!

می شود جلوی فرار مالیاتی را گرفت؟  

 

 

 

پــس از فراگیرشــدن کارت هــای عابربانــک میان مردم و اســتفاده عمــوم افراد از ایــن کارت ها، نظام بانکی کشــور به فکر تسریع در امور بانکی و چرخه اقتصادی مبادلات گرفت.

 

 

از این رو در سال ۱۳۷۶ تعداد ۶۰۰ دســتگاه پوز (POS)  یا همان کارتخوان توسط یکی از بانک های کشور مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

به گزارش بنکرBanker) ، با ورود شبکه شــاپرک به سیســتم بانکداری ایران در ســال ۱۳۹۰، دستگاه های POS در کشور به یکباره رشد چشمگیری به خود گرفته و تا پایان آذرماه سال جاری این تعداد به حدود 9/5 میلیون دستگاه رسیده است.  

 

چرا دنیا تورم را حل کرده، ایران نه؟!

مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به اینکه چرا دنیا تورم را حل کرده ولی ایران هنوز نه، می‌گوید: تورم در ایران یک پدیده پولی و ریشه آن در نقدینگی و پایه پولی است. مهم ترین دلیل ریشه دواندن نقدینگی هم سلطه مالی دولت‌ها بر سیاست پولی در همه این سال هاست.

 

سهم ایران از صادرات به کشورهای همسایه اطراف، کمتر از ۲ درصد کل واردات به این کشورهاست

براساس آمار صادرات غیرنفتی کشورمان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۱۷ و ۲۰ درصد کاهش یافته است. 

 

 

 

سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران وضعیت تجارت کشور را در سال جاری ناامیدکننده می‌داند و معتقد است که در سال‌های اخیر دولتمردان ما کار جدی و زیربنایی برای توسعه صادرات انجام نداده‌اند که انتظار تحول در آمار تجارت خارجی را داشته باشیم.

راز جاودانگی امیرکبیر فقط با 3 سال مدیریت(از مهر 1227 تا آبان 1230، حدود 36 ماه )

به بهانه سالروز شهادت مظلومانه او، می‌خواهیم به مرور ویژگی‌هایی بپردازیم که امیر و مدیریت موفق او را در تاریخ سرزمین ما جاودانه کرد.

 

او برای انتظام‌بخشیدن به امور، تنها سه سال در مصدر امر باقی ماند؛ اما تأثیری که بر روند اداره کشور گذاشت و تغییراتی که با هوشمندی وی رقم خورد، در زمره خاطره‌انگیزترین تحولاتی است که تاریخ معاصر ایران به خود دیده‌است. این مدیریت سه‌ساله، از امیرکبیر چهره‌ای تاریخی و جاودانه ساخت؛ شخصیتی محبوب و دوست‌داشتنی برای هر ایرانی وطن‌دوست.

 

5 ویژگی مدیریتی میرزاتقی خان که 36 ماه خدمت او را به دوره ای طلایی در تاریخ ایران تبدیل کرد.

 

تصمیمات ناگهانی و غیرکارشناسانه دولت، بورس را نزولی کرد

روزنامه دنیای‌اقتصاد از نزول دستوری بورس خبر داده و نوشته است: بار دیگر یک تصمیم ناگهانی و البته غیرکارشناسانه بر معاملات بازار سهام سایه افکند. روز گذشته خبرها و نامه‌نگاری‌ها از تصمیم وزارت صمت برای کاهش مجدد قیمت‌های پایه محصولات فولادی در بورس کالا حکایت داشت. 

مردم؛ زیان‌دیدگان دخالت‌های دولتی در بورس

 

 

طی روزهای اخیر بسیاری از سهامداران خرد نسبت به وضعیت بازار سرمایه و برخی تخلفات گله‌های بسیاری دارند و در عین حال کارشناسان نیز بر این باورند تصویب برخی قوانین و دخالت‌های مکرر عامل مهمی در سردرگمی شکل گرفته و زیان سهامداران به شمار می‌رود.

 

از سوی دیگر قیمت‌گذاری دستوری در بورس برای برخی کالاها و خارج شدن آن از فضای رقابتی یکی دیگر از عوامل مهم برای زیان دیدن سهامداران است، به طوری‌که با این امر (قیمت‌گذاری دستوری) و اختلاف آن با بازار آزاد مردم متحمل ضرر می‌شوند و در این میان فقط عده‌ای واسطه‌گر و ویژه‌خوار سود خواهند برد.

شرایط آواربرداری از اقتصاد

درباره رای یا رد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از سوی مجلس شورای اسلامی

ایران تماشاچی تجارت با همسایه‌های شرقی

 

روزنامه فرهیختگان وضعیت تجارت ایران با پاکستان و افغانستان را بررسی کرده است:

تجربه موفق یک صادرکننده

در ادامه مطالبــی که در خصوص معرفی فرصت های سرمایه گذاری و تجاری کشورهای مختلف پرداخته شد این مطلب به ارائه تجربیات یــک صادرکننده موفق از زبان خودش اختصــاص دارد.

تجارت خارجی سرگردان در غبار

آمار و ارقام 8ماهه تجارت خارجی کشور حکایت از کاهش قریب به 20 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد و تراز تجاری کشور با 23/1 میلیارد دلار واردات در مقابل 21/5 میلیارد دلار صادرات به میزان 1/6 میلیارد دلار منفی شده است. این در حالی است که میانگین قیمت هر تن کالای صادراتی کشور در 8 ماه ابتدای سال گذشته 305 دلار بوده و در 8 ماه ابتدای سال جاری به 286 دلار کاهش یافته است.

 

تبر کسری بودجه بر ریشه ارزش پول ملی

روزنامه جوان تبعات کسری بودجه دولت را بررسی کرده است:

بررسی آماری تجارت ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا

در چارچوب موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت ازاد بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (5 آبان 1398 تا 31 مرداد 1399)

واردات به نام رقابت به کام مونتاژ

دولت افق ژرف نگر بلندمدت ندارد و نمی تواند برنامه بدهد. از سوی دیگر در صنعت خودرو هم خودروساز ما هم همین رفتار را دارد.

جعبه سیاه بودجه دور از دخل و تصرف نمایندگان

مجلس سال گذشته قانونی به تصویب رساند که می‌خواست با آن قانون، شرکت‌های دولتی را مکلف به پاسخ‌گویی کند. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، دولت باید بودجه شرکت‌های دولتی را یک ماه زودتر از لایحه اصلی بودجه به نمایندگان مجلس تقدیم می‌کرد تا آنها بتوانند با فراغ بال بودجه شرکت‌هایی را که حرف‌وحدیث‌های زیادی درباره آنها مطرح است، بررسی کنند. اما این تحویل زودهنگام، برای شفاف‌شدن نحوه هزینه‌کرد اعتبارات در شرکت‌های دولتی، تأثیری هم داشت؟

۵ راهکار محیط‌زیستی بدون پول برای کاهش آلودگی هوا

آلودگی هوا همیشه دغدغه اصلی محیط‌زیست کشور بوده بر این اساس سازمان حفاظت محیط‌زیست پنج راهکاری که برای اجرا به پول نیاز ندارد اما تاثیر بسیاری در بهبود وضعیت هوا دارد را با همکاری وزارت کشور انتخاب کرده تا اجرایی شود.

چراغ سبز سرمایه گذاران اروپایی برای حضور در بازار ایران

تحوالت مربوط به انتخابات آمریکا و شکست کاخ سفید در فشار حداکثری و تحریم ایران، امیدواری اروپایی ها برای تسهیل مناسبات تجاری با ایران را افزایش داده، به طوری که آنها قرار است با هدف جذب سرمایه گذاری در بازار ایران، در کنفرانسی که توسط اتحادیه اروپا تامین مالی شده گرد هم آیند.

چهار ضلعی تهدیدآفرین تولید

صنعتگران و تولیدکنندگان به ویژه در سال جاری که با مشکلات تورم، کرونا و گرانی مواد اولیه دست و پنجه نرم می کنند، نالان از وضعیت تسهیلات دهی بانک ها هستند. این در حالی است که چهار مشکل اساسی در تامین مالی بخش تولید وجود دارد.

ناکامی خصوصی‌سازی در ایران

خصوصی‌سازی در ایران به نتیجه مطلوبی نرسیده است. بسیاری از فعالان بخش خصوصی از روند اجرایی شدن آن راضی نیستند و معتقدند برای موفقیت آن باید رویه‌ها اصلاح شود؛ باید اهلیت افراد، نه منابع مالی او مورد توجه قرار گیرد و از تجارب کشورهایی که در این حوزه موفق بوده‌اند، درس گرفت. 

دلایل 3 دهه کسری بودجه در ایران

محمد مولایی، دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی سینا در مقاله‌ای با عنوان «بررسی عوامل موثر برکسری بودجه ایران درسال‌های 1394-1368» که در شماره 140 فصلنامه علمی- پژوهش برنامه‌ریزی و بودجه به چاپ رسیده است، عوامل مهم و موثر بر کسری بودجه ایران را در پنج برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بررسی کرده است.

پیش‌ران‌ها و پس‌ران‌های فساد

به گزارش جهان صنعت نیوز

توسط جمعی از پژوهشگران در یک پژوهش انجام شده برای انتشار در یکی از نشریه‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام با مطالعه ۵۰ مقاله‌ای اس‌ای از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ و همچنین ۵۰ مقاله علمی- پژوهشی داخلی منتشر شده از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ عوامل و دلایل پدیدار شدن و بروز فساد (پیش‌ران‌ها) و مهار فساد (پس‌ران‌ها) را شناسایی و استخراج کرده‌اند. در چکیده این پژوهش آمده است: «هر چند جامعه ایران، جامعه‌ای همراه با گرایش‌های مذهبی و ملی است که همه جریان‌های مدعی در آن فساد را پدیده‌ای زشت دانسته و همواره بر مبارزه با آن تاکید کرده‌اند اما در عمل شاهد شیوع فساد هستیم که مسیر بسیاری از پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی را مسدود کرده و هزینه‌های هنگفتی بر دوش مردم گذاشته است. رتبه شاخص ادراک فساد اداری در ایران در سال ۲۰۱۹ از بین ۱۸۰ کشور، ۱۴۶ بوده و نمره ایران ۱۰۰ شده است. بررسی روندها و فرآیندها نشان می‌دهد وضعیت فساد در ایران بدتر شده است. با توجه به محاسبه‌های انجام شده در کشورهای جهان معلوم شده است هزینه فساد بر اقتصاد کشورها به طور میانگین معادل پنج درصد تولید ناخالص داخلی است و هزینه انجام کسب‌وکار را تا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد.» به این ترتیب اگر ارزش تولید ناخاص داخلی ایران را برابر با ۵۰۰ میلیارد دلار فرض کنیم فساد موجود در ایران ۲۵ میلیارد دلار بر اقتصاد ملی هزینه تحمیل می‌کند که برابر با ارزش صادرات کل فرآورده‌های پتروشیمی و فلزات اساسی است.

بحران تورم دوستی در اقتصاد

افزایش تورم فقط به اقتصاد یک کشور مربوط نمی‌شود و بسیاری از ناهنجاری‌ها و رفتارهای اجتماعی به دنبال این پدیده اقتصادی شکل می‌گیرد. هنگامی که تورم با سرعت زیادی افزایش می‌یابد، افراد احساس ناامنی نسبت به داراریی‌ها و پس‌اندازهای‌شان کرده بنابر این یکی از بازارهای اقتصادی را برای سرمایه‌گذاری، کسب سود و حفظ ارزش دارایی‌هایشان انتخاب می‌کنند. اینگونه رفتارها بیش از هر چیزی بی‌اعتمادی آحاد جامعه را نسبت به آینده اقتصاد یک کشور بازتاب می‌دهد. در چنین شرایط افراد برای سود کلان‌تر تمایل بیشتری به افزایش تورم و بی‌ثباتی‌های قیمتی دارند.

رشد نقدینگی در روزهای کرونایی

بر اساس آنچه بانک مرکزی از آمارهای منتهی به پایان شهریور ماه سال جاری منتشر کرده، نقدینگی کشور حدود ۲ هزار و ۸۹۵ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان  است که نسبت به شهریور سال گذشته ۳۶.۲ درصد و پایان سال گذشته ۱۷.۱ درصد رشد داشته است. 

نظم اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۵۰ چگونه تغییر خواهد کرد؟

چشم‌انداز ۲۰۵۰

طی مطالعه‌ای که سال 2017 در موسسه پی.دبلیو.سی توسط جمعی از محققان (جان هاکس‌ورس، راب کلاری و هانا آدینو) صورت گرفت؛ وضعیت اقتصاد جهانی در سال 2050 از منظر اندازه اقتصاد جهان، بازارهای نوظهور و وضعیت آن‌ها، سهم کشورها از تولید ناخالص داخلی جهان، کشورهای پیشرو در رشد اقتصادی و... بررسی شده است.

 

رشد صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان توسعه تجارت ایران  از تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا حجم واردات و صادرات در بازه زمانی ۵ آبان ۹۸ تا ۳۱ مرداد ۹۹ نسبت به مدت مشابه (۵ آبان ۹۷ تا ۳۱ مرداد ۹۸) رشد ۶ درصدی داشته است. رشد ۲۱ درصدی صادرات و افزایش یک درصدی واردات حاصل تلاش تجار ایرانی و اتحادیه اوراسیا از ۵ آبان ۹۸ تا ۳۱ مرداد ۹۹ نسبت به ۵ آبان ۹۷ نسبت به ۳۱ مرداد ۹۸ است.

مناطق آزاد بر اساس معافیت‌های گمرکی و معافیت‌های مالیاتی معنا پیدا می کند

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌گوید: وجود معافیت مالیاتی جزو الزامات قانون مناطق آزاد است. کسی که می‌گوید منطقه آزاد معافیت مالیاتی نداشته باشد، اصلاً مفهوم منطقه آزاد را نمی‌داند.

تقاضا را مدیریت کنید تا ارزش پول ملی حفظ شود

محمد خوش‌چهره در باره دلایل عمیق‌تر شدن مشکلات اقتصادی و افزایش لجام‌ گسیخته نرخ ارز به روزنامه آرمان ملی گفته است:‌ موضوع ارز با اعتراف دیرهنگامی که رئیس‌ جمهور تحت ‌عنوان جنگ اقتصادی مطرح کرده معنادار است.

تولید در تنگنای تأمین مواد اولیه

دوازدهمین دوره شامخ کل اقتصاد منتهی به شهریور 1399 از سوی مرکز پژوهش‌های اقتصادی اتاق ایران، با بهبود 0.43 واحدی نسبت به ماه قبل، 46.86 واحد اعلام شد. در این ماه، شاخص موجودی مواد اولیه و لوازم خریداری شده برای تولید باز هم افت کرده و از 40.24 واحد به 35.64 واحد رسیده است.

تحولات 15 ساله کار و بیکاری (مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)

کاهش اشتغال در برخی از بخش های اقتصادی در بهار امسال به دلیل کرونا نبوده است

سنگ‌اندازی‌های سازمان تأمین اجتماعی بر سر تولید

سهم‌گیری غیرقانونی از بنگاه‌ها

روزنامه شرق در باره عملکرد سازمان تأمین اجتماعی گزارش داده است:

افزایش صادرات نفت ایران به 1/5 میلیون بشکه در روز

طبق اطلاعات شرکت تنکرترکرز، صادرات نفت ایران در سپتامبر افزایش یافته و بین ۴۰۰ هزار تا 1/5 میلیون بشکه در روز قرار دارد.

امتداد ناهماهنگی‌های اجرایی و مدیریتی اقتصادی

واقع آن است که ناهماهنگی‌هایی که اخیرا در خصوص دپوی میلیون‌ها تن اقلام اساسی و فاسدشدنی در گمرک کشورمان رسانه‌ای شده؛

آغاز فرایند تدوین برنامه هفتم توسعه سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

طرح پیشنهادی برای آغاز فرایند تدوین برنامه هفتم توسعه در سازمان های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، در جلسه اخیر شورای معاونین و مدیران عامل ارائه شد. در این طرح نکات اساسی برای آغاز فرایند تدوین برنامه هفتم درنظر گرفته و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

چه کسی باید دلش بسوزد؟

ولی‌الله افخمی‌راد
رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت ایران

 

برابر آمار ارائه‌شده از سوی رئیس‌کل گمرک کشور، صادرات غیرنفتی پنج ماهه ابتدای سال‌جاری به میزان تقریبی ۱۱ میلیارد دلار نشان‌دهنده کاهشی به میزان چهل درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل شده است. این در حالی است که یک میلیارد دلار از صادرات این مدت مربوط به صادرات بنزین بوده که در سال قبل چنین صادراتی نداشتیم و باید شکرگزار راه‌اندازای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و همچنین کاهش مصرف داخلی بنزین (ناشی از شیوع ویروس منحوس کرونا) باشیم.

گلوگاه‌های توسعه صنعتی

دکتر مسعود نیلی در جمع فعالان بخش خصوصی، الزامات استراتژی توسعه صنعتی را تشریح کرد. از منظر این اقتصاددان، استراتژی توسعه صنعتی به معنای برنامه‌ریزی صنعتی نیست، بلکه یک سند بالادستی است که خروجی آن می‌تواند صنعت و معدن باشد. در عین حال «انتظارات ناهمخوان» به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در مسیر عدم تحقق استراتژی مذکور قرار دارد.

کاهش فعالیت‌های صنعتی در میانه تابستان

شامخ کل صنعت در مرداد ماه با کاهش ۱۹/ ۷ واحدی به ۰۶/ ۴۸ رسید

شامخ کل صنعت در مردادماه با کاهش ۱۹/ ۷ واحدی به ۰۶/ ۴۸ رسید.

اثر معکوس محدودیت در مشوق‌های صادراتی

بخش خصوصی اثرات کاهش تزریق ارزهای نفتی به صندوق توسعه ملی را تحلیل کرد

طی ماه‌های اخیر دولت اعلام کرد که برنامه ویژه‌ای برای حمایت از صادرات غیرنفتی از منابع محل صندوق توسعه ملی دارد. منابعی که به دو گروه اعتبار ارزی و ریالی تقسیم می‌شود. بر این اساس از سوی متولیان وزارت صمت اعلام شده بود که برای سال ۹۹ یک میلیارد یورو از محل صندوق توسعه ملی برای حمایت از صادرکنندگان در قالب اعتبار و وام ارزی تخصیص داده خواهد شد.

آیا با توجه به کاهش ورودی ارزهای حاصل از فروش نفت به محل صندوق توسعه ملی، امکان حمایت از صادرکنندگان بخش خصوصی وجود دارد یا خیر؟

 

اقتصاد ایران بدون نفت، اقتصاد قابل اداره‌ای نیست

کار دولت بدون حمایت رهبری، سخت خواهد شد

کسری پنهان بودجه و آثار مخرب آن بر سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی کشور

*یادداشت  روز " دنیای اقتصاد"

نوشته: ولی‌الله افخمی

مدیرعامل سازمان عمران کرمان و رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت ایران

 

توسعه در سایه حفظ بنگاه های اقتصادی موجود

یکی از مشکلات بزرگ در سیستم اداری ما، این است که پیگیری لازم برای اجرای مصوبات جلسات تصمیم گیری انجام نمی شود

وزارت صمت: چرا ادغام؟ چرا تفکیک؟

دولت به جای تمرکز بر انتزاع بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، بررسی نقاط ضعف ادغام انجام شده را در دستور کار قرار دهد و ایرادات آن را برطرف کند

تصویری جدید از جهان پیش رو !

دنیای آینده یعنی کمتر از ۱۰ سال دیگر، مطلقا هیچ چیزمان شبیه امروز نخواهد بود... برای دنیای جدید آماده شویم

 

دیدگاه: دیتر زتسچه (Dieter Zetsche)
کارآفرین برتر و مدیر عامل خودروسازی دایملر و رئیس هیات مدیره شرکت بنز

 

 

چرایی توسعه نیافتگی استان کرمان

چرایی توسعه نیافتگی استان کرمان

عدم برخورداری استان کرمان و منطقه جنوب شرق از منابع نفتی و مرز آبی، توسعه استان را با محدودیت های جدی روبرو کرده است

 

دیدکاه: سید حسین مرعشی 
استاندار و نماینده اسبق مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی

 

 

 

اقتصاد مقاومتی، فرصتی خوب ‏برای خدمت به مردم است، اگر ...‏

عمومی

یک سرمایه‌گذار هیچ وقت با شعار، وارد میدان نمی‌شود، اما چون واقعا قصد عملیاتی کردن کاری ‏را دارد، ضروری است که مدیران دولتی بهترین تعامل را با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داشته باشند و اطمینان ‏خاطر آنها را جلب کنند‏

 

دیدگاه: محمدرضا شه بخش ‏
رئیس هیئت مدیره سازمان عمران کرمان و
‏ معین منطقه3‏‎ ‎اقتصاد مقاومتی‎ ‎استان کرمان

 

 

تبعات اقتصاد بدون اصلاحات

اقتصادی

نوشته: مهندس ولی الله افخمی راد
مدیر عامل سازمان عمران کرمان

 

سیاست های مداخله گرانه دولت چه در دهه آخر رژیم گذشته و چه در مقاطع زمانی متفاوت بعد از انقلاب اسلامی، موجب شده است که نگاه و برداشت مردم از وظایف دولت در قبال آن تغییر کند