گلوگاه‏‌های جهش تولید

 

 

 

موانع پیش‌روی تحقق شعار سال در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بررسی شد

 

نمایندگان بخش خصوصی در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به مشکلاتی همچون تخصیص و تامین ارز، بخشنامه‏‌های محرمانه و خلق‏‌الساعه، تصمیم‏‌های بدون مشورت با بخش خصوصی و ... از موانع پرشمار پیش‌روی تحقق «جهش تولید با مشارکت مردم» گفتند.

ریشه های کسری بودجه های پیاپی

 

 

 

 

 

کســری بودجه می تواند ریشــه های متعددی داشته باشد، با این همه برای کشوری نظیر ایران که اقتصادش همواره طفیلی نفت بوده اســت، مهم ترین عاملی که در سال های اخیر، زمینه کسری بودجه دولت ها را ایجاد کرده، تحریم هایی است که روی فروش نفت اثر گذارده است.

حرکت جهان به سمت دیپلماسی نوین و الزامات آن برای ایران

 

 

 

روح الله مدبر کارشناس مسائل بین‌الملل

 

دنیا به سمت دیپلماسی نوین حرکت کرده و باید شناخت بهتری از این مهم داشته باشیم.

 

شرکت‌های بزرگ خصوصی خودشان می‌توانند بازار مناسبی جهت افزایش تعاملات تجاری با کشورهای خارجی ایجاد کنند.

سیاست‌های‌ متناقض‌ اقتصادی‌ مانع‌ رشد‌ تولید‌ است

 

 

 

 

مرتضی عزتی اقتصاددان

 

وضعیت سیاست گذاری اقتصادی در ایران موضوع مهمی است که باید از نو بدان نگریسته شود، چرا که سیاست گذاری های متناقض و سیاست هایی که عامل سردرگمی بازار است.

مداخلات دولتی در بنگاه‌ها

 

 

 

 

ولی‌اله افخمی‌راد

 

فعالیت‌های تولیدی و خدماتی وقتی در قالب یک نهاد قانونی تحت عنوان بنگاه یا شرکت یا موسسه و مشابه آن به ثبت می‌رسند، رسمیت پیدا می‌کنند و همانند موجودی زنده عینیت می‌یابند.

 

عامل و اسباب ایجاد یک بنگاه عزم و اراده پدیدآورنده یا پدید آورندگان آن برای سامان‌دهی فعالیتی در زمینه‌های مختلف اعم از آموزشی، پژوهشی، بازرگانی، مالی، تولیدی و مشابه آن است که در کنار تامین نقدینگی مناسب با اهداف تعیین‌شده، آماده راه‌اندازی می‌شود.

دولت‌ از‌ انجام‌ تعهدات‌ خود‌ طفره‌ می‌رود

 

 

 

فرشــاد مومنی

 

نســبت به اســتمرار موضوعاتــی مانند عدم شــفافیت در تخصیص ارز و اعتبــارات بانکی، ارائــه آمارهای ساختگی و مهاجرت فزاینده نیروی انســانی با کیفیت هشدار داد و تداوم این موارد را ســبب ضعیف تر شــدن اقتصاد کشور دانست.

خصوصی‌ها در تور خصولتی‌ها

 

 

 

 

روز گذشته خبری مبنی بر سرمایه‌گذاری «همراه‌اول» در «دیجی‌کالا» منتشر شد که در ادامه واکنش رئیس‌ هیات‌مدیره دیجی‌کالا را در پی داشت.

 

هم‌ بنیان‌گذار این بنگاه حوزه دیجیتال در توضیحات خود مذاکرات برای جذب سرمایه‌ را تایید کرد و گفت: یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری همراه اول مذاکراتی را برای سرمایه‌گذاری در این شرکت به انجام رسانده است.

راه رشد

 

 

 

 

مرتضی ادب

 

در سیاست های کلی ابلاغ شده در این برنامه، چند محور مهم در بخش اقتصادی به چشم می خورد که یکی از مهمترین آنها رشد اقتصادی «عدالت محور» و همراه با «بهره وری» است.

زیر پوست سخنان وزیر اقتصاد

 

 

 

خاندوزی چرا همه واقعیت اقتصاد ایران را نمی گوید

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی، اخیرا گفته است: «در شاخص تعیین کننده نسبت بدهی به GDP هر کشور، در برخی از کشور ها این عدد خیلی بالاست به عنوان مثال در ایتالیا ۱۴۵ درصد، آمریکا نزدیک به ۱۲۹ درصد و ژاپن ۲۶۴ درصد است و در مورد کشور های همسایه ما نیز مصر و اردن بالای ۸۰ درصد، قطر ۴۷ درصد، عراق ۴۳ درصد، امارات ۳۸ درصد، ترکیه ۳۲ درصد، عربستان ۳۰ درصد است که این آمار در جمهوری اسلامی ایران عدد ۲۹ درصد است که نشانده وضع به نسبت مطلوب کشور در مقایسه با دیگر کشورهاست.»

مسیر مطمئن جبران کسری بودجه

 

 

 

 

 

نمایندگان مجلس پس از بررسی های نهایی بودجه سال 1403، اعلام کردند کسری بودجه سال جاری رقمی بالغ بر 300 هزار میلیارد تومان می شود.

بررسی نقش حیاتی بانک ها در سلامت اقتصاد

 

 

 

 

مؤسســات مالی، از جمله بانک ها به عنوان شــریان حیاتی یک سیستم اقتصادی به شــمار می آیند.

 

از این رو بانک ها نقش حیاتی را در اقتصاد یک کشــور ایفا می کنند و فعالیت آنهــا با نظم عمومی اقتصادی جامعه پیوند خورده است.

گره صادرات کجاست؟

 

 

 

گفت‌ و گو با محسن جلال‌پور، فعال بخش خصوصی و کهنه‌کار صادرات

 

نبض صادرات تحت ‌تاثیر ریسک‌های اقتصادی و غیراقتصادی، وضعیت مطلوبی ندارد و برای احیای آن نیز سیاست‌های موثری روی میز نیست.

 

در این گفتگو به بررسی گره‌های این حوزه و چگونگی گشایش آنها پرداخته است.

فراز و فرود سرمایه گذاری های نفتی

 

 

 

 

محمدصادق مهرجو کارشــناس انرژی گفت:

 

هر گونه ســرمایه گذاری خارجی در کشور حائز اهمیت است، قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین می تواند منجر به رشد اقتصادی شود، مشروط بر آنکه واقعا سرمایه گذاری صورت  بگیرد.

مواهب مشارکت مردم در اقتصاد

 

 

 

میزگرد اقتصادی با عنوان الزامــات و راهکارهای عملیاتی تحقق شعار سال ۱۴۰۳؛ با تأکید بر مشارکت بخش خصوصی برگزار شد.

 

در این نشست محمد قاسمی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه و رئیس مرکز پژوهش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان مدیر علمی و همچنین حمیدرضا فولادگر؛ عضو هیأت علمی دانشگاه و رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس دهم و وحید شقاقی شهری؛ عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی به عنوان سخنرانان این نشست به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند.

تحول در نگاه به منافع اقتصادی

 

 

 

 

 

 

پیشرفت و جهش اقتصادی در کشور در گرو توسعه تجارت خارجی و افزایش تعاملات و ارتباطات تجارت بین المللی و حضور فعال در بازارهای جهانی است؛

انگاره‌های ارزی

 

 

 

دکتر پویا جبل‌عاملی

 

با وجود تغییر دولت‌ها از سال ۱۳۹۷ و بر سر کار آمدن ۵ رئیس کل در بانک مرکزی که بی‌‌ثبات‌ترین دوره سیاستگذاری را در تاریخ ایران رقم زده است و خود نشانه‌ای از شدت شرایط اضطراری اقتصاد ایران است، رویکرد‌های ارزی در نهاد‌های سیاستگذاری و تصمیم‌گیری تغییر چندانی نداشته است.

 

سیاست‌های ارزی بر اساس انگاره‌هایی شکل یافته که حتی می‌توان گفت بخشی از این انگاره‌ها دهه‌هاست که با ما بوده است.

 

تا ذهن ما از این انگاره‌ها خالی نشود، نسیم تازه‌ای بر سپهر سیاستگذاری ارزی این کشور دمیده نخواهد شد.

 

اما مهم‌ترین این انگار‌ه‌ها چیست؟

جایگاه مبهم خصوصی سازی و بخش خصوصی در تولیدات صنعتی

 

 

 

 

ابوالفضل شادمان

 

قرار بود وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار اســت امروز به شورای رقابت رفته تا در جلســه این شــورا، به موضوع خودرو پرداخته و چالش های پیش روی صنعت و بازار خودروی کشــور و همچنین تصمیم گیری به جهت اجرای دستورالعمل ها را بررسی کنند.

معضل تصمیم های ضد تولید

 

 

 

 

 

اگر سیاست خارجی و تحریم ها را از مهم ترین عوامل مشکلات اقتصادی در ایران بدانیم نباید از ناکارآمدی در مدیریت، بی ثباتی در بازار و کم توجهی به تولید در چند دهه اخیر غافل باشــیم.

دولت سیزدهم و اتاق بازرگانی ایران

 

 

 

 

 

رسانه های مستقل از قدرت با این راهبرد که باید قدرت میان نهادهای مدنی و نهاد دولت به طور متوازن تقسیم شود حمایت از نهاد های خصوصی را در دستور کار قرار داشته و دارند.

جایگاه مشارکتهای مردمی در توسعه کشور

 

 

 

 

قدرت اله جلیل پیران

 

مهم ترین سرمایه ی یک کشور صاحبان ایده، متخصصین، تولید کنندگان و مصرف کنندگان هستند، می باشد که با اجتماع این افراد تحت عنوان مردم، ضمن پذیرش نقش های گوناگون در مسیر تعالی یک کشور، نقاط عطف و امیدی برای سردمداران نیز محسوب می شوند.

تعامل اقتصادی با جهان هاله پیشگیرانه سیاسی

 

 

 

 

 

نگاه یکسویه به رفتارهای سیاســی شاید روزگاری تاثیرات مقطعی و زودگذری داشــت و امکان تقلیل این تاثیر به کلیات سیاست چندان دور از ذهن نبود.

توسعه اقتصادی یعنی پیوند مردم با بازار سرمایه

 

 

 

 

ابوالفضل شادمان

 

ایجاد منبع سرمایه برای کسب و کار، امکان سرمایه گذاری خارجی و ایجاد منبع برای بودجه دولت، از خصوصیات بازار بورس اســت که کمک به رشد اقتصاد کشورها کرده و تأثیر مثبتی در اقتصاد دنیا دارد.

کالای صادراتی ارزان تر، کالای وارداتی گران تر

 

 

 

 

 

بررسی جزئیات آمار تجارت خارجی نشان می دهد که سال گذشته ارزش کالاهای صادراتی کمتر و ارزش کالاهای وارداتی بیشتر شده و ارزش متوسط هر تن کالای وارداتی حدود 4.7 برابر ارزش هر تن کالای صادراتی بوده است.

آیا اقتصاد ایران در مسیر رشد پایدار قرار دارد؟

 

 

 

دکتر محمدمهدی بهکیش

 

برای بررسی وضعیت رشد اقتصادی کشور باید به مدل‌های رشد متداول مثل مدل رشد سولو مراجعه کرد.

 

بنا بر این مدل، رشد به سه پایه اساسی تکنولوژی، سرمایه و نیروی کار نیاز دارد.

 

کشورها با الگوهای مختلفی به رشد می‌رسند؛ اما هریک از آنها حداقل یکی از این سه پایه اساسی را مبنای رشد خود قرار داده‌اند.

نسخه عملیاتی مردمی‌ سازی اقتصاد

 

 

 

 

 

 

اعلام شعار هر سال با محوریت اقتصاد، از اهمیت این بخش از سوی حاکمیت و نقشی که در تحول همه جانبه در کشور دارد حکایت می کند.

۱۰ تابلو از اقتصاد ۱۴۰۳

 

 

 

۷۵ اقتصاددان در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» چشم‌انداز سال جدید را بررسی کردند

 

 

جهت‌گیری سیاسی کشور در راستای حل چالش‌های بین‌المللی و احیای اعتماد اجتماعی در کنار سیاستگذاری‌های اقتصادی در بخش‌های پولی-بانکی و تجاری-صنعتی مهم‌ترین عوامل در استحکام‌بخشی به اقتصاد ایران در سال جدید خواهند بود.

عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» فصل نوین تقویت اقتصاد مردمی در کشور است

 

 

 

 

امین شاکری، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق ایران 

 

در یادداشتی تأکید می‌کند پارادایم دولت باید از دولت مداخله‌گر به دولت تنظیم‌گر، ارائه‌دهنده خدمات و باز توزیع‌کننده تغییر یابد.

تنها شاخص موثر رکود بورس در سال ۱۴۰۲ چه بود؟

 

 

 

 

 

روند بورس در ابتدای سالی که به پایان آن نزدیک می شویم، نوید دهنده روزهای خوب بازار سرمایه بود، اما اتفاقاتی که در طول سال افتاد سرنوشت دیگری بر رقم زد.

 

به طوری که دیگر رمقی نه در خود سازمان بورس مانده نه برای حقیقی ها.

تهدیدات اقتصاد ایران در سال آینده

 

 

 

فرشاد پرویزیان کارشناس اقتصادی

 

اگرچه برخی آمارها و تلاش‌ها برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور قابل تقدیر است؛ اما واقعیات اقتصاد حوزه معیشت جامعه با توجه به نام سال، حکایت از لزوم توجه جدی به رفع ناترازی‌ها و البته قبل از آن، تلاش برای حل مشکلات ناشی از ریسک‌های سیستماتیک اقتصاد کلان دارد.

عوامل اثرگذار بر افزایش نرخ ارز

 

 

 

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی

 

نزدیک شدن به پایان سال یکی از عواملی است که برخی متقاضی ارز دولتی شوند و علاوه بر اینکه اخیرا ارز مسافرتی دو برابر شد، اما از آنجاکه تعداد مسافران سفرهای خارجی چشم‌گیر نیست، نمی‌توان انتظار داشت که افزایش میزان ارز مسافرتی باعث کنترل نرخ بازار ارز شود.

نکاتی در باره رشد اقتصاد ایران

 

 

 

دکتر حسین عباسی اقتصاددان

 

رشد اقتصادی کوتاه‌مدت را می‌توان با سیاست‌های مقطعی حاصل کرد.

رشد پایدار در بلندمدت فقط با اتخاذ تصمیماتی ممکن است که تضمین‌کننده افزایش کارآمدی اقتصادی باشد.

اگر دولت می‌خواهد رشدی را که در سال گذشته تجربه کرده است ادامه دهد و تقویت کند، لاجرم باید برای این انحرافات احتمالی چاره‌ای بیندیشد.

چشم انداز مبهم اقتصاد در ۱۴۰۳

 

 

 

 

 

فرزین رئیس کل بانک مرکزی اخیراً اعلام کرد؛ برنامه بانک مرکزی برای نرخ تورم در سال ۱۴۰۳، قرار گرفتن نرخ تورم نقطه به نقطه پایان سال در کانال ۲۰ درصد است.

رشد و رفاه

 

 

 

 

مرتضی ادب

 

یکی از ویژگی های کشورهای توسعه یافته، وجود بازارها و نهادهای مالی کارآمد است که ضمن ایفای نقش مهم در اقتصاد این کشورها زمینه ساز رشد اقتصادی و توسعه این کشورها نیز هستند.

ریشه‌های استمرار تورم انتظاری

 

 

 

 

 

اظهارات چندی قبل حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر مبنی بر اینکه؛ «برخی بانک ها اعلام کرده اند؛ آماده واگذاری تسهیلات با سود 37 درصد بدون گردش مالی، به هر میزان و به هر شخصی هستند» با تحلیل و واکنش های مختلفی روبرو شد.

بازنگری در فرایند خصوصی سازی

 

 

 

مرتضی ادب

 

سیاست خصوصی سازی از دهه ۱۹۸۰ به بعد به عنوان راهی در جهت کاهش فشار مالی شرکتهای دولتی بر بودجه دولت, بالا بردن کارآیی آنها و توانمندسازی بخش خصوصی است.

اساسی ترین خطایی که خصوصی سازی در ایران با آن مواجه شد عدم توجه به بخش خصوصی و توسعه آن بود.

کلاف سردرگم حمایت از تولید

 

 

 

 

مرتضی برکاته

 

کلیــد واژه تولیــد سال هاســت بر زبان ها جــاری اســت، امــا احتمالا مهمترین حلقه گمشده در اقتصاد کشــور را باید در همین نقطــه یافت، آنجا که تولیــد به روایت اغلب فعالان این بخش با مشکلات بزرگ و کلاف سردرگم حمایت و نظارت رو به رو شده است.

خرابی ترازوی صادرات

 

 

 

 

 

با افزایش نرخ ارز طبیعتا صادرات در هر کشور با رشد مواجه می شود اما در ایران طی ماه های اخیر صادرات نه تنها رشد نداشته بلکه با افت مواجه شده است.

محیط مساعد تولید نوآور

 

 

 

سیاست‌های تولید صنعتی می‌تواند به مثابه تیغ دو‌ لبه عمل کند.

خطای سیاستگذار در این مسیر می‌‎تواند منجر به وضعیتی شود که صنایع مونتاژ‌کار تشویق شوند و انگیزه‌ای برای نوآوری و عبور از مرحله مونتاژکاری نداشته باشند.

در مقابل، این سیاست‌ها می‌تواند به نحوی تدوین شود که با تشویق تولید نوآور، بنگاه‌ها را به سمت رشد بهره‌وری و رقابت‌پذیری سوق دهد و به عمیق‌تر شدن زنجیره تولید و عبور از تله مونتاژ کاری بینجامد.

۷ اقدام وزارت اقتصاد برای رفع ناترازی نظام بانکی

 

 

 

 

 

وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان یک رکن سیاست گذار اقتصادی از یک سو و از سوی دیگر به دلیل رابطه سهامداری با بانک های دولتی، خصوصی شده و همچنین مسئولیت قانونی در قبال بانک های خصوصی دارنده سهام مازاد، اقدامات موثری را در چارچوب وظایف خود برای رفع ناترازی در نظام بانکی به انجام داده است.

چاقوی دو لبه «نرخ سود تسهیلات»

 

 

 

 

 

 

بر اساس نظریه‌های اقتصادی و تجربه کشورهای مختلف، یکی از اصلی‌ترین راهکارهای کنترل تورم افزایش نرخ بهره است؛ اما براساس مطالعات، این سیاست می‌تواند رشد بخش حقیقی را به‌طور منفی تحت‌تاثیر قرار دهد.

تاثیرگذاری تورم بر معاش مردم

 

 

 

 

حمید سلیمانی

 

اقتصاد وابسته به نفت و در آمدهای نفتی به خصوص هیچ تناســبی با تولید از نــوع مافیایــی آن، ماهیتا سازنده و مولد ندارد؛ در این اقتصاد، تنها فرودستان هســتند که از تکانه های شــدید اقتصادی، حیات جمعی شان به خطر می افتد.

اقتصاد و بازار

 

 

 

 

 

ابوالفضل شادمان

 

بازار، مکان و یا موقعیتی اســت که در آن، خریداران و فروشــندگان، کالاها، خدمات و منابع را خرید و فروش می کنند.

بودجه عمرانی زیر سایه بودجه عمومی

 

 

 

 

 

مرتضی ادب

 

تکمیل طرح های نیمه تمام اولویت دولت سیزدهم برای آبادانی و پیشرفت ایران اسلامی است که بارها از سوی رییس جمهور مورد تاکید قرار گرفته است.

بورس‌ زیر‌ سایه‌ سیاست‌ها

 

 

 

 

عوامل تأثیرگذاری سیاست های کلان اقتصادی بر بازار سهام گسترده تر شدند؛

 

عملکرد بازار سهام همیشــه تا حدودی تحت تاثیر سیاســت های کلان اقتصادی است اما در چند وقت اخیر موضوع انتشــار اوراق، چالش های نظام بانکی، انحراف نقدینگی منجر به پررنگ شدن نقش سیاست بر چارت بازار شده است.

تولید، ستون فقرات اقتصاد

 

 

 

 

 

 

بخش تولید که طی سنوات گذشته محور شعارهای ســال منتخب از سوی مقام معظم رهبری بوده است این روزهــا با چالش های زیادی دســت و پنجه نرم می کنــد؛ در ادامه به توضیح برخی از این چالش های می پرداریم.

بازی ارزی

 

 

 

 

 

افزایش قیمت دلار همراه با خروج از کریدور 50 هزار تومانی و ورود به کریدور 60 هزار تومانی - درست یک روز پس از شمارش آرای نمایندگان منتخب مجلسین- این شائبه را در ذهن فعالان اقتصادی به وجود آورد که حتی خود دولت نیز به قیمت های پیشین اعتقادی نداشت و فنر ارز را برای عدم ایجاد دلسردی سیاسی در میان مردم، به وسیله ارزپاشی در بازار سرکوب کرده بود.

مروری بر صنعت خرده فروشی در ایران و جهان

 

 

 

 

 

 

گشتی در صنعت خرده فروشی دنیا در گزارشــی که «موسســه کرنی» در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد رتبه ۳۰ کشــور را بر اساس معیار توسعه خرده فروشی رتبه بندی کرد.

پیشروی در جاده بی ثباتی / بخش‌ خصوصی‌ خواستار‌ اجرای‌ ماده‌ ۲۴‌ قانون‌ بهبود‌ محیط‌ کسب‌ و‌ کار‌ شد

 

 

 

 

 

بررسی ها نشان می دهد که یکی از موانع جدی افزایش تولید موضوع عدم پیش بینی پذیری اقتصادی است، چرا که آغاز فعالیت مولد و راه اندازی کسب وکار جدید، مستلزم داشتن تصویری روشن و شفاف از آینده وضعیت اقتصاد است.

الزامات گسترش بخش خصوصی در توسعه اقتصادی کشور

 

 

 

اسکندر عبادتی

 

ایران طی ســه دهه گذشــته، در شــرایط برخورداری از برتری ها و امتیازات ژئواکونومیک و ژئواســتراتژیک، دسترسی به منابع طبیعی و ذخایر سرشــار نفت و گاز، جمعیت جوان و بالنده، بازار گسترده و به رغم افت و خیزها و فراز و فرودهای عمل کردی نتوانسته است به گونه ای پایدار به یک تحول بلندمدت صنعتی - تجاری متناسب با مجموع امکانات فراوان و ظرفیت بالقوه رشــد و توسعه خود دست یابد.

ارزیابی فضای کسب و کار و شاخص های ده گانه

 

 

 

 

 

فاطمه یزدانی

 

شــاخص های مورد ارزیابی بانک جهانی برای فضای کســب و کار شامل محورهای دهگانه ای می شــود که بیانگر اصطکاک تولیدکنندگان با نهادها و حوزه های مختلف اســت که به غلط یا درســت در مســیر صنعتگران قرار گرفته اند.

ریشه تورم در ناترازی های بودجه

 

 

 

 

زهره مجتهدزاده

 

بسیاری از کارشناسان، هزینه تراشی دولت ها، واقعی نبودن قیمت ها وتسهیلات تکلیفی را از عوامل ناترازی اقتصاد می دانند و معتقدند با شفافیت صورت های مالی، تنظیم بودجه های مولد و اصلاح ارتباطات شبکه بانکی و نیز مدیریت بازارها می توان ناترازی ها را رفع کرد.

تحقق در توسعه صنعتی با برقراری روابط بین المللی

 

 

 

 

 

محمود اولاد

 

بیش از چندین سال از نگارش سند توسعه صنعتی می گذرد و اخیرا نیز مرکز مطالعات، پژوهش و برنامه ریزی طرحی تحت عنوان آمایش سرزمین تهیه کرده است.

توان فنی و مهندسی

 

 

 

 

مرتضی ادب

 

امروزه عرضه توان فنی و مهندسی و اجرای طرحهای مختلف در صنایع گوناگون، نقش قابل توجهی در مبادلات کـشورها و تحکـیم روابـط اقتـصادی آنهـا یافتـه اسـت.

ریشه‌ یابی دلایل افول صادرات فنی و مهندسی

 

 

 

 

چرا ظرفیت های فراوان حوزه احداث در کشور مورد استفاده قرار نمی گیرد؟

 

ریشه روند نزولی صادرات در حوزه فنی و مهندسی و ساخت و ساز چیست؟

عزلت نشینی صادرات

 

 

 

 

 

 

در شرایط سخت تحریمی و مشکلاتی که در نتیجه تعاملات بانکی بر بدنه تولید و تجارت خارجی کشور تحمیل می شود.

اثر واقعی تحریم بر اقتصاد

 

 

 

 

جواد شمسی پژوهشگر دکترای اقتصاد در مدرسه اقتصاد لندن(LSE)

 

تحریم‌ها در دنیای جدید از ابزارهای اصلی سیاست خارجی هستند. در سال‌های اخیر علاوه بر شدت گرفتن استفاده از تحریم، بر پیچیدگی آنها هم افزوده شده است.

چگونه می توان اعتبار پول ملی را بالا برد؟

 

 

 

 

 

رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش با برشمردن برخی سازوکارها از چرخه های تضعیف ریال گله کرد و از دستگاه قضایی خواست با کسانی که در معاملات خود از ابزارهایی به غیر از ریال استفاده می کنند، به طور جدی برخورد کند.

نقدی بر طرح جدید بانکداری

 

 

 

محمد آریا

 

قانون بانکداری بدون ربا همان گونه که از نامش پیداست، مدعی بانکداری اسلامی نبوده و صرف حذف ربا، قدم اول در راه بانکداری اسلامی محسوب شده است؛ اینک طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران با ۴۰ سال تاخیر گام دوم دستیابی به بانکداری اسلامی و اقدامی در تکمیل قانون بانکداری بدون ربا تلقی می شود.

کارنامه ضعیف اصلاحات اقتصادی

 

 

 

 

 

 

همزمان با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران در انتظار اعلام سیاست های رئیس جمهور دولت سیزدهم ماندند تا ببینند آیا می توان کشتی شکسته اقتصاد کشور را به ساحل امن آسایش رساند یا خیر؟

ناگفته‌های مهار تورم

 

 

 

 

در حالی‌که ایران پنجمین دهه متوالی از تورم مزمن را پشت سر می‌گذارد، سایر کشورهای جهان موفقیت خود در مهار تورم پساکرونایی را تجربه می‌کنند.

 

سوال مهمی که درباره اقتصاد ایران وجود دارد این است که ابزارهای مهار تورم در سایر کشورها چه تفاوتی با ایران دارد و آیا ما می‌توانیم در مهار تورم از این ابزارها بهره ببریم؟

سایه روشن‌های افزایش نرخ بهره

 

 

 

 

 

 

همزمان با تشدید نوسان بازار دلار به دلیل عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ...، بانک مرکزی نیز به دنبال اِعمال سیاست های پیشین خود در صدد برآمد تا بتوان ثبات را به بازار بازگرداند و با کنترل نقدینگی نرخ افزایشی تورم را نیز مدیریت کنند. 

عیارسنجی طرح دستمزد منطقه‌ای

 

 

 

 

بعد از اختلاف نظرهای فراوان فی مابین دولت و فعالان بازار کار، اجرای طرح دستمزد منطقه ای فعلاً در مرحله تعلیق قرار گرفته است، هر چند چانه زنی در باره تعیین حقوق ودستمزدها در سال آتی و مسائل مربوط به آن از عمده ترین چانه زنی های مجلس و دولت و چالشهایی به شمار می آید که گویا پایانی نیز بر آن متصور نیست، اما به نظر می رسد؛ طرح موضوعات جانبی مانند «دستمزد منطقه ای»، فرصتی برای خرید زمان بیشتر به منظور گذر از روزهای پایانی سال باشد افزایش نیافتن بیشتر حقوق ودستمزدها باشد.

هزینه و فایده تجارت نخبگان

 

 

 

 

 

 

یکــی از پیش نیازهــای مهــم ارتقــای اقتصــادی، برخورداری از نیروی کار توانمنــد، باهوش و خلاق در کنار نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده است.

توسعه مناطق آزاد

 

 

 

 

مرتضی ادب

 

توسعه مناطق آزاد اقتصادی قابلیت های فراوانی را برای کشورهای میزبان ایجاد نموده و قادر است کشورهای در حال توسعه را در پیمودن فرآیندهای صنعتی شدن، هدایت نماید.

توجه رقبای منطقه به اقتصاد دیجیتال

 

 

 

 

 

دکتر مهدی کریمی تفرشی

 

در سال های اخیر با گسترش اقتصاد دیجیتال، بسیاری از کسب وکارها وارد فضای فناوری دیجیتال شدند.

چالش های ایران در زنجیره جهانی ارزش

 

 

 

 

 

چالش های ایران در زنجیره تامین ارزش چیست؟

 

تاکنون چه اقدامات موثری از سوی سیاستگذاران صنعتی برای بهبود جایگاه ایران در این زمینه برداشته شده است؟

ضرورت تدوین استراتژی در بخش صنعت

 

 

 

سیاست های ارزی متناسب با وضعیت اتخاذ شود

 

فعالان بخش خصوصی کشور، در نشستی با حضور وزیر صنعــت، معدن و تجارت به بیان مشــکلات، چالش ها و موانع بر سر راه فعالیت این حوزه پرداخته و ضمن اشــاره به نبود اســتراژی در حوزه صنعت، مشکلات ناشی از قیمت گذاری دستوری، مشکلات ارزی و تعهدات ناشــی از آن، مشــکلات بر سر راه صادرات ناترازی در اکثریت حوزها و ...، بر نیاز به تعامل بیشتر دولت و بخش خصوصی برای پیش برد اهداف ملی تاکید کردند.

 

رشد‌ و‌ توسعه‌ اقتصاد‌ ایران‌ بدون‌ تولید،‌ پنچر‌ و‌ متوقف‌ خواهد‌ شد

 

 

 

محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران:

 

قوی و قدرتمند شدن اقتصاد ایران در گرو ”گردش چرخ تولید”، صنعتی شدن و افزایش تولیدات داخلی آنهم تولیداتی با کیفیت عالی می باشد که با عنایت به استعداد و ظرفیتهای وسیعی که در کشورمان وجود دارد با اراده، همت و خرد جمعی، مدیریت عملا سیاستهای درست ِ صحیح و تدوین و دست یافتنی است.

 

ما در کجای جهان ایستاده ایم؟

 

 

 

دکتر حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه:

 

مردم کاری به آمارها و سخنان مسئولین ندارند، بلکه به سفره شان نگاه می کنند؛

 

هفته گذشته بود که رییس سازمان برنامه و بودجه در اظهارنظری که واکنش های بسیاری را برانگیخت، از رتبه 19 اقتصاد ایران در جهان گفت.

بخش خصوصی؛ پایه رشد اقتصادی

 

 

 

دکتر جعفر خیرخواهان

 

اقتصاد ایران در حالی وارد سال پایانی سند چشم‌انداز ۲۰ ساله ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۳ می‌شود که موفقیت کمی در جامه عمل پوشاندن به هدف رشد اقتصادی برای تبدیل ایران به اقتصاد اول منطقه مطابق با این سند داشته است.

 

در واقع انتظار طبیعی این بود که دستیابی به رشد اقتصادی بالا و مداوم و به‌تبع آن ایجاد مشاغل جدید برای انبوه جوانان جویای کار، هر اولویت دیگر مدنظر حکومت را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

عمق رکود تورمی بیشتر شد

 

 

 

 

بررسی بازارهای چهارگانه اقتصاد ایران نشان می دهد؛

 

هفتــه پایانی بهمن را باید هفته ایســتایی بازارها در نظر گرفــت.

 

بازارهای چهارگانه ســنتی در ایران در هفته گذشته با سودی به سرمایه گذاران ندادند یا زیان اندکی را در سبدشان قرار دادند.

تیغ دولبه افزایش سود بانکی

 

 

 

چرا سرمایه گذاران حاضر به سپرده گذاری در سیستم بانکی نیستند؟

 

کاهش روز افــزون ارزش پول ملی موجب شده است تا سرمایه گذاران بــرای محافظــت از ارزش سرمایه هایشــان آن را تبدیــل به کالاهای ارزشی کنند، خرید ملک، خانه، ارز، خودرو، طلا و سکه نمونه کالاهایی است که این روزها اغلب ســرمایه گذاران به آن روی آورده تا بتوانند با خرید و نگهداری چنین کالاهایی حداقل ارزش سرمایه های خود را در مقابل تند باد تورم از دست ندهند.

سرنوشت لاتاری واردات خودروی خارجی چه می شود؟

 

 

 

 

 

 

امیرحسن کاکایی-کارشناس و تحلیلگر بازار و صنعت خودرو:

 

یکی از موضوعاتی که طی سال های اخیر مرتب تکرار شده است بحث واردات خودروی خارجی و اثرگذاری این روند روی بازار ونرخ خودرو درداخل کشور است.

تجارت خارجی در گرو تجارت دریایی

 

 

 

 

یکی از مهم ترین واقعیت ها در تدوین مقررات ایمنی دریانوردی این بوده که این کار همواره بصورت واکنشی صورت گرفته است.

 

ولی طی سال های اخیر رویکردها بیشتر بر اســاس ارزیابی خطرپذیری و برخوردهای پیش گیرانه و بیش از پیش تحت تاثیر استانداردهای هدف گرایانه بوده است.

۱۳ چالش تجارت خارجی

 

 

 

 

دکتر فرشید فرزانگان/ فعال اقتصادی

 

تجارت خارجی ایران با ۱۳ چالش مواجه است که باید برای هر یک از آنها برنامه ای عملیاتی بر پایه شــناخت و راه حل مشــکل طراحــی کــرد.

 

بررسی دو فاکتور تاثیر گذار بر بازار سهام

 

 

 

 

مونا موسوی:

 

 خبر درمانی بی اثر خبر درمانی برای بازار اثر ندارد و بعد از این همه ضربه به بورس، انتظار می رود با عمل و اجرا وضعیت بهتر شود.

مناطق آزاد تجاری ایران

 

 

 

 

مالک عبادتی ساری قیه

 

منطقه آزاد تجــاری ایران محدوده حراست شــده بنــدری و غیربندری اســت که از شــمول برخی از مقررات جاری کشور متبوع خارج است.

نظم حقوقی در برابر سرعت هوش مصنوعی

 

 

 

چالش‌های قانون‌گذاری در دنیای ژله‌ای تکنولوژی ‌ به کجا می‌رسد؟

دنیای دیجیتالی یک دنیای ژله‌ای است.

تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی با چنان سرعتی در حال تکاملند که نظام حقوقی از درک آنها عاجز شده است.

چالش‌های قانون‌گذاری برای هوش مصنوعی مساله تازه‌ای نیست.

حقوق باید هوش مصنوعی را درک کند، شناسایی کند و سپس برای آن مقررات و سیاست‌های مناسب وضع شود، اما این تکنولوژی منتظر نمی‌ماند و هرروز تحول تازه‌ای در آن ایجاد می‌شود.

چرا بخش خصوصی واقعی در ایران ، خودرو تولید نمی کند؟

 

 

 

 

 

نزدیک سه دهه پس از انقلاب، خودروسازان داخلی با اتکا به خیل عظیم جمعیت شاغل در این صنعت، به سیاستگذاران گوشزد می‌کردند که هرگونه انحصارزدایی از این صنعت و باز کردن درهای بازار روی خودروهای خارجی، به بیکاری گسترده یا حتی بروز بحران‌های اجتماعی منجر خواهد شد.

نقش تجارت خارجی در کشورهای در حال توسعه

 

 

 

 

 

می توان گفت در چند دهه اخیر هیچ کشوری نتوانســته اســت بدون تجارت برون مرزی و جذب ســرمایه و فناوری از ســایر کشورهای جهان، دستاورد اقتصادی قابل توجهی کسب کند و اســتانداردهای زندگی بهتــری برای شهروندانش فراهم سازد.

هزینه و فایده تجارت نخبگان

 

 

 

 

 

 

یکــی از پیش نیازهای مهم ارتقای اقتصادی، برخورداری از نیروی کار توانمند، باهوش و خلاق در کنار نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده اســت.

نقش بخش خصوصی در رونق اقتصادی کشور

 

 

 

مجتبی نبی زاده تحلیلگر مسائل اقتصادی

 

امروزه کشــورهای پیشــرفته کشــورهایی هستند که در آن بخش خصوصی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

 

در این کشورها بیشتر بنگاه های خرد و کوچک متعلق به بخش خصوصی است، زیرا این بخش به واسطه انعطاف پذیری بالا می تواند خدمات با کیفیت و خوبی در حوزه فناوری، آموزش، اشتغال و نوآوری داشته باشد.

مزیت های حمل و نقل ریلی

 

 

 

مرتضی ادب

 

مزیت های حمل و نقل ریلی از اهداف اقتصادی کشورهای در حال توسعه.

 بهبود تجارت از جمله صادرات و حضور در بازارهای بین المللی می باشد.

پیش نیاز سیاست گذاری های موثر برای توسعه صادرات. شناسایی عوامل تاثیرگذار بر صادرات است.

چند درصد اقتصاد کشور در دست دولت است؟

 

 

 

 

 

 

در شرایطی که مقام معظم رهبری هفته قبل بر لزوم حضور بخش خصوصی در اقتصاد ایران تأکیدکردند کارشناسان بر این باورند که بخش مهمی از اقتصاد ایران در اختیار دولت و نهادهای شبه‌دولتی است و سهم بخش خصوصی کمتر از ۱۵درصد از کل اقتصاد ایران است.

مشکلات پیچیده تامین اجتماعی

 

 

 

سعید افشاری

 

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی که با نماد «شستا» در بازار سرمایه شناخته می شود، یکی از بزرگترین هلدینگ های کشور است که با توجه به گسترده بودن حوزه فعالیت های آن، چندین شرکت زیرمجموعه بورسی و غیربورسی دارد و از نظر تعداد شرکت های تابعه، یک هلدینگ بی نظیر محسوب می شود و به تنهایی حدود 10 درصد از ارزش بازار کل بورس و فرابورس را در اختیار دارد و تصمیمات اتخاذ شده در این شرکت می تواند اثرات قابل توجهی بر روی بخش بزرگی از بازار سرمایه داشته باشد.

درس‌های ماندگار آموزگار «اقتصاد ایران» / گزارش مراسم بزرگداشت دکتر مسعود نیلی در دانشگاه شریف

 

 

 

 

 

روز گذشته آیین نکوداشت دکتر مسعود نیلی در دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با حضور جمعی از دوستان، اقتصاددانان و همکاران این چهره ماندگار برگزار و از دستاوردهای این اقتصاددان قدردانی شد.

 

چکیده صحبت‌های حضار را می‌توان در سه بخش خلاصه کرد.

دولت بخش خصوصی را آزاد گذارد، پالایشگاه هم می سازد

 

 

 

 

 

ساخت پالایشگاه و ذخیره سازی بنزین یکی از اقداماتی است که می تواند کمک شایانی به رفع ناترازی بنزین کند و حتی مانع از واردات بنزین برای حل این معضل شود.

دوئل بانک مرکزی با نرخ بهره

 

 

 

 

 

افشین جاوید کارشناس اقتصادی

 

اخیرا بانک مرکزی با ابلاغ نرخ سود علی الحساب 30 درصدی برای گواهی سپرده خاص، بازار مالی و پولی کشور را شوک زده کرده است.

سایه روشن های تجارت ایران و مصر

 

 

 

 

روابط تجاری ایران و مصر همواره از رابطه سیاسی ایران با سایر کشورها، به ‌خصوص کشورهای حاشیه خلیج‌فارس متاثر بوده‌است.

 

در حال‌حاضر، از مجموع ۵۳.۱۶‌ میلیارد دلار صادرات ایران در سال‌۱۴۰۱، مصر کمتر از ۰.۰۲‌ درصد (۹.۴۸‌میلیون دلار) را به خود اختصاص داده‌ و از این نظر در جایگاه هفتادم درمیان شرکای تجاری ایران قرارگرفته‌ است.

گام اول سیاست پولی فعال

 

 

 

مجید حیدری

بانک مرکزی دیروز مجوز انتشار گواهی سپرده خاص با نرخ سود علی‌الحساب ۳۰ درصد برای بانک‌ها را ارائه کرد.

البته مدت انتشار این گواهی محدود به یک هفته است که از امروز آغاز می‌شود.

انتشار این خبر، بازخوردهای متفاوتی در پی داشت؛ برخی این اقدام را یک گام رو به جلو تلقی کردند و برخی به بی‌اثر بودن این سیاست در شرایط کنونی تاکید داشتند.

این مطلب سعی می‌کند به برخی از سوالات مطرح‌شده درباره استفاده از ابزار نرخ سود در شرایط کنونی پاسخ دهد.

تسهیل فضای کسب و کار لازمه رشد و جهش تولید

 

 

 

 

محمد صادق مفتح کارشناس اقتصادی و تعاونی

 

یکی از موضوعاتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی درطول سال های اخیر بسیار بدان پرداخته اند، بحث رشد و جهش تولید است موضوعی که در سال های گذشته و سال جاری که شعار سال رشد تولید بوده است همچنان محقق نشده است.

دلایل افزایش نرخ ارز

 

 

 

 

وحید شقاقی شــهری کارشــناس اقتصادی اظهار داشــت:

 

در ۸ ماه گذشته تمام اخبار مثبت پمپاژ شــد و حجم این اخبار بسیار زیاد بود.

چگونه سرمایه ها به سمت بازار سهام سرازیر خواهد شد؟

 

 

 

 

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه

 

آنچه که باعث می شــود پول با اشتیاق و میل بیشتری به سمت بازار سرمایه بیاید تقویت بنیادی بازار سرمایه و به نوعی مباحث مرتبط با متغیرهای کلان اقتصاد است و بحث های مرتبط با نــرخ ارز و عدم قیمت گذاری دستوری، لذا تحقق مسائل اینچنینی می تواند بازار را تقویت کند پس صرفا بــا توصیه دولت مردم به بازار سرمایه مراجعه نمی کنند و سرمایه ها و پس اندازهای خود را وارد بورس نخواهند کرد.

دولت باید برنامه های عملی برای کاهش هزینه های تولید ارائه دهد

 

 

 

 

 

محمدصادق مفتح کارشناس بازرگانی و اقتصادی

 

یکی از موضوعات مهم در اقتصاد ایران کاهش نرخ کالاها و خدمات است.

برسی نقش حیاتی بانک ها در سلامت اقتصاد

 

 

 

 

 

مؤسســات مالی، از جمله بانک ها به عنوان شــریان حیاتی یک سیستم اقتصادی به شــمار می آیند.

 

از این رو بانک ها نقش حیاتی را در اقتصاد یک کشــور ایفا می کنند و فعالیت آنها با نظم عمومی اقتصادی جامعه پیوند خورده است.

سایه روشن‌های سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی

 

 

 

 

 

یکی از دستاورد سازی های دولت سیزدهم در حوزه نفت، به موضوع پالایشگاه‌های فراسرزمینی مربوط می‌شود؛ موضوعی که طی ماه‌های اخیر با هیاهوهای بسیاری همراه بوده اما به اعتقاد برخی تحلیلگران، دولت در تلاش است القا کند که ایران صاحب بخشی از سهام پالایشگاه‌های خارجی شده که این واقعیت ندارد.

چالش های بریکس

 

 

 

 

ابوالفضل شادمان

 

تحولات سریع در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی، باعث شده تا کشورها به سمت همکاری و تعامل بیشتر حرکت کنند.

رونق نگران‌کننده اقتصاد زیرزمینی

 

 

 

 

 

«اقتصاد دستوری» به گفته اغلب کارشناسان در ایران معضلی است که باعث ایجاد تاثیرات منفی در بازار، عدم کارآیی بخش خصوصی، کاهش شفافیت در تخصیص منابع و همچنین ایجاد رانت می شود.

تجارت خارجی خوب

 

 

 

ابوالفضل شادمان

 

موضوع تجارت خارجی یکی از موضوعات بسیار مهم و اساسی کشور اســت که در همه حوزه های اقتصادی، سیاســی، اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و بویژه در روابط بین الملل ما و بخصوص در توسعه و آینده نگری ما نقش جدی دارد اما از اول انقلاب به دلایل متعدد در حاشیه قرار گرفته است و در متن تصمیم گیری های نظام حکمرانی کشــور بخصوص در حوزه اقتصاد قرار نگرفته است و از این بابت ما خســارت ها، زیان ها و آسیب های فراوان در حوزه های مختلف دیده ایم و می بینیم.

صادرات و سیاست های بانکی

 

 

 

ابوالفضل شاد مان

 

سیاست گذاری مناسب در حوزه صادرات توسط مقامات تصمیم گیرند ه در دولت و سایر نهادهای قانون گذار منجر به پیاده سازی استراتژی توسعه صادرات و افزایش عملکرد صادراتی شرکت ها می گردد و به جای سیاست جایگزینی واردات و خودکفایی منجر به رشد صنایع و کسب و کارها و افزایش تولید ناخالص د اخلی می شود.

« 1 2 3 4 ... 5 15 » صفحه: