تجارت خارجی در کما

 

 

 

 

بلایی که محدودیت اینترنت بر سر تجارت آورد

بر اســاس گزارش ســازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران؛ در 10 روز نخســت قطعی اینترنت در کشــور، حدود 89 درصد ارتباطات شرکت های ایرانی با مشتریان خارجی آنها قطع شده است و این روند متاسفانه همچنان ادامه دارد.

استقبال اعضای پیمان شانگهای برای همکاری با ایران

 

 

 

 

 

دیپلماسی برقی ایران کارساز شد

برنامه دولت ســیزدهم برای توسعه دیپلماسی منطقه ای با محوریت مسئله انرژی، سبب شده تا کشورهای مختلف با در نظر گرفتن قــدرت برق ایران به همکاری با کشور ترغیب شوند.

ضربه گیر مطمئن انتظارات تورمی

 

 

 

 

 

در شرایطی که اقتصاد ایران همچنان از تورم ساختاری و مزمن رنج میبرد،به نظر می رسد سیاستگذار اقتصاد با پذیرش مشکلات پیش رو، می تواند با بهبود متغیرهای اقتصاد کلان،فشار معیشتی را از روی دوش مردم بردارد.

 

روی دیگر تجارت ایران با شانگهای

 

 

 

 

 

حمید حکیم
پژوهشگر مسائل اوراسیا

 

پس از گذشت نزدیک به ۱۵ سال، الحاق ایران به عضویت دائم سازمان همکاری شانگهای رسما اعلام شد و نمایندگان مجلس با لایحه الحاق دولت به این سازمان موافقت کردند.

پاسخگویی و روشنگری در مسائل اقتصادی باید بخشی از رسالت دولت باشد

 

 

 

 

حمید رضا صالحی عضو اتاق بازرگانی و فعال اقتصادی

 

یکی از موضوعاتی که سال هاست بر سر آن بحث است و دولتها اصولا هیچگاه موفق به تدوین و اجرای یک برنامه درست و مشخص برای آن نشده اند موضوع یارانه های پیدا و پنهانی است که در بخش انرژی به عده ای تخصیص داده شده در حالی که بخشی از جامعه به انحاء مختلف از داشتن چنین یارانه ای برخوردار نیستند.

چرا اخذ «مالیات بر عایدی سرمایه» ضروری است؟

 

 

 

 

در یادداشتی موانع رونق سرمایه‌گذاری در تولید بررسی شد؛

 

یکی از مهمترین الزامات رونق فعالیت‌های تولیدی و هدایت سرمایه‌ها به سمت آن‌، کنترل بازارهای موازی و غیرمولد همچون سوداگری ارز، طلا و مسکن است که «مالیات بر عایدی سرمایه» می‌تواند بستر اجرایی آن را فراهم کند.

وقتی مسیر ما در FATF، CFT و برجام استثنا و متفاوت با دنیا است، با مشکل روبرو می شویم

 

 

 

 

 

 

شوک و فشاری که با بودجه ۱۴۰۱ به اقتصاد کشور و معیشت مردم وارد شد، جای هر گونه فشار جدیدی را بسته و مردم تحمل یک فشار اقتصادی جدید را ندارند.

نابرابری تورمی

 

 

 

 

 

 

دکتر مهدی فیضی

شواهد بین کشوری در مورد تورم و نابرابری درآمد نشان می‌دهد که این دو مفهوم، رابطه‌ای غیرخطی و نامتقارن دارند، به‌طوری که از سویی افزایش تورم تا حد آستانه‌ای موجب کاهش نابرابری درآمدی و از آن پس همراه با افزایش آن است.

نقص فنی ماشین اقتصاد

 

 

 

 

 

محمود جامساز
اقتصاددان

ساختار اقتصادی اکنون ایران را نمی‌توان یک نظام یا سیستم نامید.

زیرا «نظام» بر محور نظم و انضباط و‌ سامان استوار است و تمام اجزا و ارکان آن در یک ارتباط مستحکم و وثیق با هم مرتبطند.

قانون مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد را زمین گیر کرد

 

 

 

 

 

 

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم گفت: متاسفانه مجلس بــه الــزام تحقق قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد رای داد و این مناطق با مشکلات این قانون زمین گیر شدند.

 

مروری بر خبرهای اختصاصی «سنا» در هفته گذشته

 

 

 

 

 

 

پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت(بسته خبری 5 تا 11 آذر 1401 )، پرداخته است.

اما رستاخیز مناطق آزاد از مسیر دیگری است

 

 

 

 

 

 

در پاسخ به درخواست رسمی وزیر امور اقتصادی و دارایی از هیات دولت که در خردادماه سالجاری انجام شده بود؛ روز شنبه مورخ‌ 1401/9/5 دکتر مخبر معاون اول رئیس‌جمهور، ابلاغیه‌ای مبنی‌بر تصویب پیشنهاد وزیر اقتصاد در هیات دولت را صادر نمود.

از قراردادهای شگفت‌انگیز قطر تا افت تولید در پارس‌جنوبیِ ایران

 

 

 

 

 

یک کارشناس حوزه بین‌الملل انرژی گفت: در دولت هفتم و هشتم در ارتباط با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ال‌ان‌جی بصورت بالقوه با کشورهای اروپایی و امریکایی به توافقاتی رسیدند، آن زمان برای یک پروژه ال‌ان‌جی 10 میلیارد دلار سرمایه لازم بود اکنون احتمالا این سرمایه‌گذاری 2 یا 3 برابر شده، این سرمایه نه تنها در ایران و حتی در جهان مهیا نیست که کسی برای ال‌ان‌جی ایران سرمایه‌گذاری کند.

بازگشت عصر برخورد با تجارت؟

 

 

 

 

 

دولت تصمیم گرفته است کمیته اقدام ارزی را بار دیگر به بانک مرکزی منتقل کند؛ کمیته‏ ای که پس از بالا گرفتن برخوردهای قهری با تجار به بازوی تجاری وزارت صمت منتقل شد. 

 

طرحی برای مدیریت بازار ارز

 

 

 

 

 

 

یحیی آل اسحاق سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس رئیس اتاق ایران و عراق

 

کاهش تقاضای ارز با کمک انتشار اوراق ارزی می تواند ثبات را در بازار حاکم کند.

سازمان شانگهای جایگزینی برای قرارداد به محاق رفته برجام

 

 

 

 

 

 

 

سازمان همکاری شانگهای در وضعیتی که احیای برجام با تردید روبرو شده، امتیازات فراوانی برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد.

چرا بعضی از کشورها در تله درآمد متوسط گیر افتادند؟

 

 

 

اصطلاح دام یا تله که به معنای شرایطی است که خروج از آن به راحتی ممکن نبوده و نیازمند اتخاذ سیاست‌های هوشمندانه است به بسیاری از مفاهیم اقتصادی معنایی نو می‌بخشد و به همین دلیل در اقتصاد بسیار کاربرد دارد.

امروزه رفع عقب‌ماندگی در گروی غلبه بر دام‌ها یا دورهای باطل توسعه نیافتگی از جمله «دام درآمد متوسط» است.

مسیر اجباری مهاجرت معکوس

 

 

 

 

 

چالش های افزایش جمعیت در کلانشهرها بررسی شد

 

افزایش‌ جمعیت‌ در ‌کلانشهرها ‌همیشه ‌موضوعی ‌است‌ که‌ چالش‌های ‌مختلفی‌ را‌ به‌ وجود ‌آورده‌ و‌ این‌ اتفاق ‌وقتی ‌تشدید‌ می‌شود ‌که‌ بخش ‌روستایی ‌و ‌شهری ‌از‌ امکانات ‌رفاهی‌ و ‌مشاغل ‌مناسب ‌برای ‌زندگی ‌برخوردار ‌نباشند.‌

خط‌ مشی برنامه هفتم

 

 

 

 

حسن خوشپور

 

در تاریخ دوم آذر که کمتر از چهارماه به پایان دوره اجرای برنامه ششم توسعه باقی مانده است (البته با تمدید یک‌ساله آن)، بخشنامه خط مشی‌ها و چارچوب کلان برنامه هفتم توسعه از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شده است. 

‌اثر‌ مقررات‌ بانک‌ مرکزی‌ بر‌ وضعیت‌ مالی‌ بانک‌ها

 

 

 

 

 

 

کارشــناس پولی و بانکی گفت: در یک سال گذشــته با بهبود نظارت بر شبکه بانکی کفایت سرمایه بانک ها تقویت شده است.

اکتفا کردن به روابط تجاری منطقه ای به رشد اقتصادی کمک نمی کند

 

 

 

 

مجتبی بهاروند کارشناس و فعال اقتصادی

 

تجارت با کشورهای همسایه از جمله موضوعات مهمی است که دولت سیزدهم رویکرد جدی نسبت به آن دارد به همین دلیل دولت برای این موضوع بسیار تلاش می کند.

شکست اعتماد سرمایه‌گذاران با حذف معافیت‌ها و مشوق‌های مناطق آزاد

 

 

 

بررسی ضرورت‌ها و چالش‌های مناطق آزاد در جهت توسعه اقتصادی کشور:

 

قانون چگونگی اداره مناطق آزاد جمهوری اسلامی ایران در سال‌ 1372 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفته است.

 

بی‌شک مناطق آزاد تعریف بین‌المللی دارد و نمی‌توانیم مناطق آزاد را در داخل کشور محصور و تعریف نماییم و هیچ راهکاری جز رفتن به سمت تعریفی که دنیا از مناطق آزاد دارد، نداریم.

ایمن سازی اقتصاد شرط عبور از مشکلات است

 

 

 

 

 

 

ایمن سازی اقتصاد کشور از جمله مباحث مهم و اولویت های ضروری کشور به شمار می رود به طوری که ایمن سازی در بعد داخلی و خارجی، می تواند منجر به بهبود وضعیت اقتصادی کشور در بخش های مختلف شود.

جسارت استراتژیک در عصر بی‏‌ثباتی

 

 

 

 

 

مترجم: مریم رضایی

منبع: McKinsey

 

آیرتون سنا، قهرمان برزیلی فقید اتومبیل‌‌رانی، زمانی گفته بود: «در هوای آفتابی نمی‌توانید از ۱۵ ماشین سبقت بگیرید، اما وقتی هوا بارانی است، می‌توانید.»

استراتژی هوشمندانه کار کردن

 

 

 

 

زهرا گلیج:

بیشــتر افراد ایــن توصیه را شــنیده اند کــه باید هوشــمندانه تر کار کنند و نه سختکوش تر، اما هنوز از این توصیه پیــروی می کنند تعداد کمی واقعــا این روزها اکثریت صاحبان تجــارت و مدیران برای دستیابی به اهدافشان ساعت های طولانی مشغول کار هســتند.

 

 

مسیر ناهموار صادرات

 

 

 

محمدحسین روشنک
عضو اتاق بازرگانی

در حال حاضر مشکل واقعی تجارت خارجی ایران در رقابتی نبودن بازار تولید است لذا با وجود ارزان بودن انرژی‌هایی مانند آب و برق یا دستمزد پایین کارگران در ایران نسبت به سایر کشورها قیمت تمام‌شده کالا در داخل کشور بالا است.

معیشت گرفتار در دام ابرتورم

 

 

 

 

 

مؤسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در گزارشی با شناسایی سهم وزارتخانه ها و نهادهای کلان اقتصادی در ایجاد تورم اعلام کرد: بررســی روند تاریخی طی دهه های اخیر بیانگر این است که 3 عامل اصلی ایجاد تورم در ایران شــامل رشد نقدینگی، نرخ ارز و تولید ناخالص داخلی است.

مناطق آزاد ایران و جهان؛ پیشینه اهمیت و کارایی(2)

 

 

 

 

 

 

اکنون در ایران مناطق ویــژه آزاد تجاری و اقتصادی زیادی در استان های مختلف تشکیل شده است که فهرســت 7 منطقه آزاد اصلی در این نوشتار تقدیم می آید.

دولت‌ها چه نفعی از تورم می‌برند؟

 

 

 

دکتر احمد یزدان‌پناه

 

تورم پیش‌بینی‌نشده (unanticipated) یا غیرانتظاری به وضعی گفته می‌شود که تورم محقق‌شده بالاتر از سطح تورم انتظاری که معمولا برابر با تورم هدف بانک مرکزی است، رخ دهد.

تورم پیش‌بینی‌نشده بر توزیع مجدد درآمدها و ثروت جامعه اثرگذاری معناداری دارد؛ چراکه برخی گروه‌ها درآمدشان وابسته به تورم انتظاری است و گروه‌هایی دیگر درآمدشان وابسته به تورم محقق شده است.

مناطق آزاد ایران و جهان؛ پیشینه اهمیت و کارایی(1)

 

 

 

 

 

بنــادر و مناطق آزاد بــه عنوان یک ابزار سیاســت اقتصادی مهــم و موثر اهمیت زیادی یافته اســت تا بدانجا که سازمان توسعه صنعتی وابسته به سازمان ملــل متحد(UNIDO)  تاســیس مناطــق آزاد را ابزاری برای تشویق توسعه صنعت با هدف صادرات به عنوان گزینه دیگر در مقابل سیاســت جایگزینی واردات پیشنهاد کرده است.

دلایل ضعف‌ پلتفرم‌های داخلی

 

 

 

 

 

 

در سال‌های گذشته دولت‌ها سرمایه‌گذاری زیادی برای راه‌اندازی پلتفرم‌های اینترنتی کردند.

راه علاج بیماری اقتصاد

 

 

 

 

 

 

بخش‌خصوصی نسخه بهبود وضعیت اقتصاد کشور را در قالب دو راه‌حل تجویز کرد؛

سرمایه‌گذاری‌های عظیم و دسترسی به فناوری‌های به‌روز و حضور افراد دارای صلاحیت حرفه‌ای در مناصب مهم اقتصادی کشور.

سرانجام صادرات گاز عمان چه شد؟

 

 

 

 

 

 

با گذشت سال‌ها از قرارداد ایران و عمان در حوزه صادرات گاز، تاکنون صادراتی صورت نگرفته است.

در این گزارش به بررسی راهکارها و چالش‌ها پرداخته می‌شود.

سخنی با دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد

 

 

 

 

 

استادیار علوم سیاسی جهاددانشگاهی و کارشناس مناطق آزاد تجاری صنعتی

 

پس از ماه ها حدس و گمان رســانه ای بالاخره حجت عبدالملکی با موافقت رئیس جمهور و حکم وزیر امور اقتصــاد و دارایی بعنوان دبیر شــورای عالی مناطق آزاد منصوب شــد.

راستی آزمایی میزان خلق نقدینگی

 

 

 

 

 

کابینه اقتصادی دولت سیزدهم در حالی به عدم استقراض از بانک مرکزی و خط قرمز دولت در این زمینه تاکید می کند که از ابتدای امسال تا کنون نقدینگی به حدود ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته که بیانگر رشد نقدینگی از طریق افزایش پایه پولی و قدرت خلق پول بانک هاست؛

استراتژی صنعتی نداریم

 

 

 

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران:

 

به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی (24 تا 30 آبان) نشست خبری مجمع کارآفرینان ایران دیروز، 28 آبان در محل این مجمع برگزار شد.

فرصت تجارت 30 میلیارد دلاری با ترکیه

 

 

 

 

 

در حالی که ترکیه سالانه 300 میلیارد دلار واردات دارد اما سهم ایران از بازار این کشور همسایه در نیمه نخست امسال فقط 6.2 میلیارد دلار بوده است.

همه چیز در مورد مدل کسب و کار

 

 

 

 

 

 

به مدد مدل پیشــنهادی شــخصی به نــام کانواس اســتارتاپ ها به جای تهیه طرح کســب و کار، مدل کســب و کار خود را خلق می کننــد.

مروری بر خبرهای اختصاصی «سنا» در هفته گذشته

 

 

 

 

 

 

پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت(بسته خبری ۲۱ تا ۲۷ آبان ۱۴۰۱)، پرداخته است.

دستاوردهای یک تفکر؛ گسست در موجودیت مناطق آزاد

 

 

 

 

در روزهای اخیر که کشور دچار برخی چالش پیچیده سیاسی و بحران عمیق اقتصادی شده است، تیم اقتصادی دولت آقای رئیسی به‌جای تلاش برای ساماندهی امور و بالا بردن اجماع ملی؛ به برخی سوء‌تفاهمات دامن می‌زند.

 

نمونه این امر را می‌توان در عکس‌العمل وزیر اقتصاد به انتقاد رئیس مجلس شورای اسلامی به عملکرد آقای خاندوزی در مورد هماهنگی این وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه در موضوع نحوه تخصیص بودجه اشتغال سال‌۱۴۰۱ مشاهده نمود.

از برجام ما تا برجام اروپایی‌ها/پیامد موج جدید تحریم‌های غرب علیه ایران چیست؟

 

 

 

 

 

اتحادیه اروپا که این روزها داعیه‌‌‌دار اعمال تحریم‌‌‌ علیه ایران شده، دوشنبه عصر باز هم تحریم‌های جدیدی علیه تهران تصویب کرد؛ این اتحادیه تحریم‌هایی را علیه ۲۹ شخص و سه سازمان اعمال کرد که از جمله می‌توان به تحریم علیه احمد وحیدی، تعدادی از اعضای بلند پایه در سپاه پاسداران و ۴ تن از اشخاصی که در دستگیری مهسا امینی دست داشتند، اشاره کرد.

بانک مرکزی در مدیریت بازار منفعل است!

 

 

 

 

 

 

با آنکه چند روزی است قیمت ها در بازار ارز و سکه روندی کاهشی را طی می کردند اما قیمت این کالاها دو باره افزایشی شد طوری که هرگرم طلا به بیش از یک ونیم میلیون تومان رسید و دلار دوباره 36 هزار تومان شد.

مخاطرات شوک ارزی / پذیرش شوک های جدید قیمتی در حوزه بازار ارز برای جامعه قابل هضم نیست

 

 

 

 

 

بازار در نیمه اول یکشــنبه، کاملا در حالت تدافعی بود، نرخ دلار فردایی هرات کانال ۳۴ را از دســت داد و نــرخ نقــدی هم در ابتدای مرز ۳۴ قرار گرفت.

جراحی اقتصادی و زخم هایی که مرهم نشد

 

 

 

 

 

ســال 97 و بعد از خروج ترامپ از برجام، وقتی دولت دوازدهم برای مقابله با روند فزاینده افزایش نرخ ارز، اقدام به توزیع ارز 4200 تومانی کرد این ارز متأســفانه باعث رانت، فساد، ویژه خواری در اقتصاد ایران شد از همین رو دولت سیزدهم پس از روی کار آمدن با اصطلاح جراحی اقتصادی تصمیم به حذف ارز ترجیحی گرفت که البته ایــن جراحی تاکنون نه تنها به بهبود حال اقتصاد ایران کمکی نکرده بلکه برافزایش فقر و حذف اقلام حیاتی از سفره های مردم دامن زده است.

عوامل تورم در اقتصاد ایران

 

 

 

 

 

 

 

چهار عامل مربوط به ناترازی و یک عامل هم مربوط به انتظارات تورمی است.

دوراهی بانک های مرکزی: مهار تورم با افزایش نرخ بهره یا کنترل انتظارات تورمی؟

 

 

 

 

 

 

اگرچه واضح است که نرخ بهره به شدت افزایش یافته، اما این سوال مطرح است که آیا سیاست پولی به اندازه کافی، فشرده و انقباضی است؟

اقتصاددانان همچنین بر سر این موضوع که آیا نرخ بهره باید همگام با تورم افزایش یابد یا خیر، اختلاف نظر دارند.

اقتصاد دیجیتال در تنگنا

 

 

 

مسعود خوانساری*
یکی از چالش‌‌های بزرگ اقتصاد ایران بی‌‌ثباتی، بلاتکلیفی و گرفتن تصمیمات خلق‌‌الساعه است که عملا هرگونه برنامه‌‌ریزی کوتاه‌‌مدت، میان‌‌مدت و بلندمدت را برای مردم و فعالان اقتصادی و کسب‌وکارهای خرد و کلان ناممکن می‌‌کند.

گزار ش اتاق ایران از رکود و رونق در صنایع کشور/بهبود قابل توجهی در محیط کسب و کار دیده نمی شود

 

 

 

 

 

 

گــزارش اتاق ایران از شــامخ مهرماه نشــان می دهد که در این ماه باز هم رکــورد بالاترین و پایین ترین شــامخ به صنایع فلزی و پوشاک و چرم رسیده است.

حق بیمه قرارداد مانند اخذ پول زور از بخش مولد اقتصاد است

 

 

 

 

 

عضو اتاق بازرگانی؛

سوءمدیریت در تامین اجتماعی به عدم استفاده از منابع و بی پولی این سازمان منجر شده است، همین امر تأمین اجتماعی را به سمت دریافت مبالغ به انحای مختلف از تولیدکنندگان و شرکت ها سوق داده است.

صندوق‌های املاک و مستغلات در جهان چه جایگاهی دارند؟

 

 

 

 

 

با توجه به ورود صندوق‌های املاک و مستغلات به بورس ایران و نقش بالقوه‌ای که این صندوق‌ها می‌توانند در جهت رونق بازار مسکن ایفا کنند؛ در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی و معرفی انواع این ابزار مالی به نقش آن‌ها در بازارهای مالی جهانی بپردازیم و در نهایت چالش‌ها و فرصت‌های این صندوق‌ها را در بازار ایران مورد بررسی قرار دهیم.

مروری بر خبرهای اختصاصی «سنا» در هفته گذشته

 

 

 

 

 

 

پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت(بسته خبری ۱۴ الی ۲۰ آبان ۱۴۰۱)، پرداخته است.

تحلیل صندوق بین‌المللی پول از ۲دهه تورم در ایران/ نرخ تورم ۲سال آینده به زیر ۲۰ درصد می‌رسد

 

 

 

 

 

 

صندوق بین‌المللی پول در تحلیلی جامع از همه عوامل تعیین کننده نرخ تورم در ایران طی ۲ دهه گذشته راهکارهایی را برای حل این مشکل ارائه و اعلام کرد: اگر بهبود شاخص‌های مالی را در نظر بگیریم می‌توان انتظار داشت نرخ تورم در ایران طی ۲ سال آینده به زیر ۲۰ درصد برسد و حتی شاید شاهد تک رقمی شدن آن باشیم.

تولید زیر تیغ افزایش نرخ ارز

 

 

 

 

 

 

بعد از یک دوره کوتاه مدت ثبات نسبی در بازار ارز، مجددا این روزها نوسانات شدید قیمتی به بازار بازگشته و باعث شده دست کم تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی آینده مبهمی پیش روی خود داشته باشند.

 

 

مصائب عدم بازگشت ارزهای نفتی

 

 

 

 

 

 

فروش نفت توسط بخش خصوصی اگر همراه با تسویه منابع ارزی نباشــد خسارات زیادی را به پیکره اقتصاد کشور می زند.

بازار سرمایه و قیمت ارز

 

 

 

دکترسعید اسلامی‌بیدگلی

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران

 

بازار سرمایه ایران به دلایل متعددی به نوسانات نرخ ارز وابسته است.

ارزش جایگزینی شرکت‌ها و همچنین درآمد و در نتیجه سود بسیاری از شرکت‌های صادرات‌محور با تغییرات نرخ ارز تغییر می‌کند و بخش بزرگی از بازار سرمایه ایران متعلق به صنایعی است که از قیمت کالاهای اساسی (Commodities) متاثر می‌شوند.

مانع بلند صادرات غیرنفتی

 

 

 

 

 

 

یکی از چالش های عرصه صادرات کشور موضوع پیمان سپاری ارزی طی سال های اخیر بوده است.

فرصت ها و تهدیدهای قرارداد گازی با روسیه

 

 

 

 

 

افزایش ارتباطات با تمامی کشــورهای همسایه و منطقه در حــوزه ی انرژی و اقتصادی برای ما مفید است.

 

اما نباید تمام امید خود را به روسیه ببندیم و فقط به فکر افزایش حداکثری روابط با این کشور باشیم.

اقتصاد، در مرز رونق و رکود

 

 

 

 

 

 

اتاق بازرگانی ایران عدد شامخ(شاخص مدیران خرید) مهر ماه را منتشر کرده که نشان از قرار گرفتن این عدد در مرز رونق و رکود دارد.

اقتصاد ناآرام

 

 

 

 

 

 

 

 

شاخص های کلان اقتصادی ایران نشان می دهد که سطح رفاه مردم به شدت کاهش یافته، درآمد سرانه در پایان دهه 90 ، یک سوم کمتر از سال 90 بوده است.

شوک جدید به اقتصاد ایران

 

 

 

 

 

دلار به رکورد جدیدی رسید.

 

در شرایطی که طی روزهای گذشته قیمت ارز هر روز رکورد جدیدی را ثبت می کند، در بازار دیروز از مرز ۳۶ هزار تومان گذشت تا ظرف یک هفته بیش از ۵ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کند.

تحریم ها دستاوردهای عضویت در سازمان های منطقه ای را بی اثر می کند

 

 

 

 

 

 

کارشناس اقتصادی و بانکی گفت: علی رغم تبلیغ دولت و دستاورد سازی در خصوص عضویت در سازمان شانگهای شاهد عدم انجام مراودات تجاری با کشورهای عضو هستیم، به این دلیل که آنها تجارت با آمریکا را به خاطر منافعش به ایران تحت تحریم، ترجیج می دهند.

اقتصاد ایران روزمره و معیشتی اداره می شود

 

 

 

 

 

 

ابهام در بازارهای مختلف یکی از چالش های اساسی است که چون حصاری بلند گرداگرد اقتصاد ایران را گرفته است.

شکست سیاست بازار توافقی ارز

 

 

 

 

 

نرخ ارز در روزهای اخیر رکوردهای جدیدی ثبت کرده و روز گذشته هم با وجود تعطیلی رسمی، آنطور که از معاملات غیررسمی گزارش شد دلار آمریکا در کانال 35 هزارتومانی پیشروی خود را آغاز کرده و در این میان بازارساز تنها با گفتار درمانی و انتشار اخبار مثبت مانند آزادسازی منابع ارزی که قبلا بارها منتشر شده، سعی در کنترل نرخ ارز دارد.

بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در ایران توسط روسیه

 

 

 

 

 

با توجه به گسترش دیپلماسی انرژی ایران در منطقه و کشورهای همسایه، تــا کنون 6.5 میلیارد دلار از تفاهــم نامه بین ایران و گازپــروم روســیه تبدیل بــه قرارداد شــده و این در شــرایطی اســت که در دولت گذشــته، قرارداد 4.5 میلیارد دلاری ایران با توتال با وجود چند سال معطل ماندن، به نتیجه نرسید و اجرایی نشد.

آمارهای تازه از تحولات اقتصادی منطقه

 

 

 

 

 

 

آخرین پایش تحولات جهانی تجارت اتاق ایران منتشر شد.

زیرساخت های مهم

 

 

 

 

 

 

 

در سال های اخیر ورود فناوری اطلاعات و به تبع آن فضای مجازی در چرخه زندگی شهروندان ایرانی به طور چشم گیری تاثیرگذار بوده و جامعه ایران با سرعت فزاینده ای در حال جبران عقب افتادگی خود در این حوزه است.

ایران هاب انرژی می شود

 

 

 

 

 

 

یک کارشناس ارشد اقتصاد انرژی با انتقاد از حضور بروکرات ها در حوزه انرژی گفت: این افراد مانع از اجرای به موقع سیاست های دیپلماسی انرژی می شوند.

تحریم‌ها نیاز به تامین مالی را دوچندان کرد/ بنگاه‌ها توان پرداخت بدهی‌های بانکی را ندارند

 

 

 

 

 

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد: با افزایش عطش نقدینگی در هر سال بخشی از تسهیلات بانک‌ها باز نمی‌گردند که بتواند چرخش را ایجاد کند و مسیر یک طرفه شده است.

 

تولیدکنندگان نیز در نوسان‌های اقتصادی دچار مشکل شده‌اند و نمی‌توانند بدهی‌های بانکی خود را پرداخت کنند.

چرخه معیوب اقتصاد ایران

 

 

 

 

 

 

رابطه افزایش نرخ سود بانکی و تشدید تورم

اهداف بانک مرکزی ایران از انتشار ریال دیجیتال

 

 

 

 

 

 

 

یکی از اهداف بانک مرکزی از توسعه این ابزار، فعال‌سازی ظرفیت برنامه‌پذیری پول در ذیل کارکردهای اقتصاد دیجیتال است.

الزامات گسترش بخش خصوصی در توسعه اقتصادی کشور

 

 

 

 

 

به عبارت دیگر عملکردهای ایران در سیاست و روابط خارجــی باید به گونه ای تنظیم شــود که بتواند شرایط آرامش با ثباتی را از دیدگاه راه اندازی و تداوم جریان رشــد پایدار اقتصــادی - اجتماعی کشــور فراهم آورد.

بازی روس ها در بازار نفت ایران

 

 

 

 

 

 

با دســتوری که اخیرا ترکیه ای صادر کرد که حسب توصیه پوتین، ترکیه باید محور و هاب انرژی منطقه باشــد، به نظر می رســد که از روسیه به ایران سودی نمی رسد.

اثر تحریم کشتیرانی بر قیمت‌ها

 

 

 

 

 

 

عوارض تحریم بر صنعت کشتیرانی و حمل‌ونقل دریایی را می‌تواند از چند زاویه مورد بررسی قرار داد.

واپسین اقدام؛ ایستاده بر پایان رویای سه‌دهه‌ای مناطق آزاد

 

 

 

 

 

 

داستان مناطق آزاد و ادعای عدم تحقق اهداف از یک سوال مهم شروع می‌شود! حضراتی که مدعی انحراف مناطق آزاد در دستیابی به اهداف تعیین شده می‌باشند، خود و اسلاف نازنین آنها برای اجرای اهدافی که مدعی آن هستند، چه کردند؟!

دو قطبی بازارهای کالایی

 

 

 

 

 

ریشه ذهنیت متناقض معامله گران در زنجیره تولید بررسی شد

 

جریان غالب در بازارهای داخلی به‌گونه‌‌‌ای است که اگرچه با گذشته تغییر محسوسی داشته؛ اما از نگرانی‌های خاص و ذهنیت‌‌‌های اهالی بازار زیر پوست معاملات حکایت دارد. 

«خدمات کسب و کار» پیشران توسعه کشور

 

 

 

 

 

 

بر اساس گزارش تحول در بخش صنعت معدن و تجارت، 2 هزار و 504 واحد صنعتی راکد و تعطیل در داخل و خارج شهرک ها، از زمان استقرار دولت سیزدهم، احیا شد و به چرخه تولید برگشت.

جعبه ابزار بانک‌های مرکزی

 

 

 

دکتر احمد یزدان‏‌پناه

به‌طور کلی، در کشورهای در حال توسعه و نوظهور بانک‌های مرکزی برای اثرگذاری بر سه بعد یا جنبه «پول» از ابزارهای سیاسی گوناگونی بهره می‌گیرند.

چرا که مسوولیت تولید، ‌توزیع و مصرف این محصول در جامعه و کم و کیف آن به‌طور انحصاری در اختیار بانک مزبور است.

این جنبه‌های سه‌گانه عبارتند از: نرخ بهره یا قیمت پول، کمیت یا عرضه پول و دسترسی یا تقاضای پول.

ریشه‌های سرمایه‌داری رفاقتی

 

 

 

 

 

 

بیش از دو دهه است شاهد فرار سرمایه‌های بخش خصوصی از کشور بوده‌ایم که در سال‌های اخیر در این بستر اقتصاد رفاقتی به نفع بی‌سابقه‌ای تشدید شد.

تجمیع کارتهای بانکی

 

 

 

 

 

 

اکنون ۵۰۰ میلیون کارت بانکی در کشور موجود است که به طور میانگین به هر ایرانی ۷ کارت می رسد.

نقش حیاتی بانک ها در سلامت اقتصاد کشور

 

 

 

 

 

بانک ها نقشی حیاتی در سلامت اقتصاد ایفا می کنند و فعالیت آنها با نظم عمومــی اقتصادی جامعه پیوند خورده است.

 

این پیوند حساسیت بالای پدیده توقف و ورشکستگی بانکی در نظام های پولی دنیا را آشکار می ســازد.

نقد دیپلماسی اقتصادی شرق پسند

 

 

 

 

 

زاده‌شدن مفاهیم جدید در سیاست و اقتصاد تا بخواهد به رویه‌‌‌‌‌‌ای عملی و مشخص تبدیل شود و بر اساس آن نقشه‌راهی برای اداره امور کشور طراحی شود، نیازمند طی فرآیندی است تا نخبگان و پژوهشگران با بررسی موضوع، آن را تبدیل به راهکاری عملی و مشخص کنند؛ برای نمونه دیپلماسی اقتصادی.

پیشران پنهان اقتصاد ایران /آزادسازی پهنه های بلوکه شده معدنی در کشور

 

 

 

 

 

 

کشور پهناور ایران حدود 7 درصد از معادن دنیا را با ارزش 100 میلیارد دلار به خود اختصاص داده است.

ماندگاری تحریم نفتی ایران، رویای روس‌ها

 

 

 

 

 

 

مدیر صندوق امنیت ملی انرژی روسیه از تحریم‌های بیشتر ایران استقبال کرد

راه نجات بازار سرمایه چیست؟

 

 

 

 

 

 

در حال حاضر عوامل مختلفی شامل نرخ بهره بین بانکی، قیمت دلار، رشد بازارهای موازی، برجام و ریسک های سیســتماتیک روی بورس اثر دارند و به نوعــی از جمله علت هــای ریزش بورس هســتند.

شروع تجارت آزاد با پیمان شانگهای

 

 

 

 

 

کارشناسان معتقدند در صورتی عضویت ایران در پیمان همکاری‌های شانگهای می‌تواند یک گام موثر تلقی شود که تبدیل به یک عضویت پایدار و در قالب برقراری تجارت آزاد با اعضای این پیمان درآید.

موانع سرمایه‌گذاری خارجی در ایران چیست؟

 

 

 

 

 

 

 

رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان پاسخ داد

دایره تنگ شرکای خارجی

 

 

 

 

 

 

 

 

ولی‌اله افخمی‌راد /مدیرعامل سازمان عمران کرمان و رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت ایران

 

برابر آمار منتشرشده از دستگاه‌‌‌های اجرایی ذی‌ربط، تراز تجاری کشور در سال گذشته رقم منفی ۴/ ۴ میلیارد دلار را نشان می‌‌‌دهد و در ۶ ماه اول سال جاری حسب آمار منتشرشده از سوی گمرک، واردات کشور به میزان ۸۷/ ۱ میلیارد دلار از صادرات کالا و خدمات پیشی گرفته است.

تضمین امنیت در معاملات پولی

 

 

 

 

 

 

در مورد انتقال وجه الکترونیکی برای همه با چک الکترونیک گزارش می دهد؛

دست اندازی دولت به بانک ها عامل ایجاد تورم

 

 

 

 

 

 

رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن تاکید بر لزوم تک نرخی شدن ارز گفت: دست اندازی دولت ها به بانک ها که امسال هم بسیار صورت گرفته، یکی از دلایل ایجاد تورم است.

دوئل سیاست و اقتصاد / مسیر دیپلماسی اقتصادی از کجا می گذرد؟

 

 

 

 

 

 

از ابتــدای آغاز به کار دولت ســیزدهم، تقویت بعُد اقتصادی در دیپلماسی مورد تاکید و توجه قرار گرفت و با اســتراتژی های مختلفی دنبال شــد.

دلایل‌ کاهش‌ صادرات‌ به‌ عراق

 

 

 

 

 

عراق به عنوان یکی از بازارهای استراتژک ایران در دوره جدید سیاسی خود هم در کانون توجه تجار ایرانی قرار دارد و از این رو از دولت مردان انتظار می رود که زیرساخت ها را برای توسعه روابط تجاری با همسایه غربی فراهم کنند.

هزینه انحصارها را مردم پرداخت می کنند

 

 

 

 

اســتاد اقتصاد دانشــگاه الزهرا اظهار داشــت: در این سال ها بارها درباره راهکارها و راه حل ها گفته شــده و این هشدارها به مسئولان و سیاست گذاران داده شده است اما گوشی برای شنوا نبوده و نیســت.

 

علت گوش ندادن به این هشدارها و راه حل ها، منافعی اســت که گروه های غالب در کشــور دارند و منافع این گروه ها در افزایش نرخ تورم است اما هزینه افزایش نرخ تورم را مردم به ویژه دهک های کم درآمد می پردازند.

میان بُر پیوستن به اقتصاد جهانی

 

 

 

 

 

توسعه تجارت با اتحادیه اقتصادی اوراسیا یکی از ابزارهای سیاستگذار تجاری در دو سال گذشته برای پیوستن به اقتصاد جهانی بوده است.

 

این ارتباط در مرحله اول به صورت برقراری تجارت ترجیحی محقق شد و در گام بعد گفت و گو برای آغاز تجارت آزاد کلید خورد.

صادرات مجدد معطل زیرساخت های فنی

 

 

 

 

 

صادرات مجدد به مثابه یک فرصت دو باره در تجارت بین المللی تعریف می شود؛ فرآیندی که کالاهای وارداتی بی هیچ تغییر شکلی و بدون ایجاد ارزش افزوده دوباره از سوی تجار و صادرکنندگان مقیم آن کشور به کشورهای ثالث، آن هم از مبادی رسمی همچون مناطق آزاد، بنادر یا حتی از انبارهای تحت حفاظت گمرک کشورها صادر می شوند.

رمز ریال بانک مرکزی رقیبی برای سپرده‌های بانکی خواهد شد؟

 

 

 

 

 

 

بین پول دیجیتالی بانک مرکزی و کریپتوها (رمز ارزها) باید تمایز قایل شد.

 

آنچه که بانک مرکزی ایران و سایر بانک‌های مرکزی درصدد ابداعش هستند، ایجاد حساب مستقیم برای عموم مردم نزد بانک مرکزی است.

 

موضوعی که ابزار جدیدی برای حکمرانی پولی و مالی فراهم می‌کند.

 

اما از سوی دیگر امکان تبدیل سپرده‌های بانکی به پول دیجیتالی بانک مرکزی می‌تواند پول دیجیتالی بانک مرکزی را هم در کارکرد تامین مالی (خلق پول) و هم در کارکرد سیستم پرداخت‌ها، تبدیل به رقیبی برای شبکه بانکی کند.

رد پای بانک مرکزی در افت و خیز بورس

 

 

 

 

 

 

در ۴ سال گذشته مهمترین عامل موثر بر نوسانات کوتاه‌مدت بازار سهام، وضعیت سیاست پولی کشور بوده است.

مسیر اصلاحات در اقتصاد ایران

 

 

 

 

 

اقتصاد کشور را به سمتی ببریم که دولت در آن نقشی نداشته باشد و یا بسیار کمرنگ و در سطح سیاست گذاری کلان باشد.

مالکیت دولتی را به طور کلی از فضای اقتصاد برداریم.

 

زمزمه های ورود اقتصاد ایران به دوره رونق

 

 

 

 

 

 

شامخ اقتصاد در شهریورماه 1401 به 52.08 واحد و شامخ صنعت به 53.25 واحد رسید که به ترتیب نسبت به مردادماه، 4.02 و 4.8 واحد افزایش نشان می دهد و مقدمه ای برای ورود به رونق است.

پارس جنوبی، الماسی که در سایه می درخشد

 

 

 

 

 

 

باید منتظر بود و دید که ایران تا چه اندازه می تواند به لایه ی نفتی پارس جنوبی ورود کرده و از آن برداشت داشته باشد؛ این در حالی است که ما در توسعه ی این میدان و برداشت گاز از آن نیز بسیار عقب تر از قطر ایستاده ایم.

تقویت دیپلماسی اقتصادی با هم‌افزایی مزیت‌های ترانزیتی مناطق آزاد

 

 

 

 

 

 

نگاهی به عملکرد مناطق آزاد در حوزه لجستیک و ترانزیت ملی و بین‌المللی ایران:

 

بررسی قوی‌‌‌ترین جریانات داد و ستد کالا در جهان نشان می‌دهد آمریکا، آلمان، چین، ژاپن، کره‌جنوبی، مکزیک، کانادا، تایوان و هنگ‌کنگ مهم‌ترین بازیگران عرصه تجارت جهانی هستند که عمدتا با یکدیگر سطح بالایی از روابط تجاری را برقرار کرده‌‌‌اند. جریان تجارت ایالات‌ متحده آمریکا و چین، بزرگ‌ترین جریان تجاری جهان است.

« 1 2 3 4 ... 5 8 » صفحه: