«تجارت» دلایل تضعیف بخش خصوصی در ایران را بررسی کرد

امروزه و در طی سالیان اخیر نقش اتاق های بازرگانی بدل به نقشی تعیین کننده در توسعه بخش خصوصی کشورها و ایجاد رشد اقتصادی و افزایش GDP دارد.

 

 

 

 

 

 

به گزارشی، در ایران اما اتاق های بازرگانی فراز و فرودهای زیادی را داشته اند و آن طور فعالان اقتصادی معتقدند بعد از گذشت چندین دهه از تاریخ اتاق بازرگانی در ایران هنوز وظیفه و تکلیف این نهاد بخش خصوصی در اقتصاد ایران به طور شفاف مشخص نیست.

 

در این مدت اخیر هم بسیاری در نهادهای حاکمیتی از جمله در مجلس و حتی در درون اتاق موضوع تغییر ساختار قانونی این نهاد را مطرح کردند که این اتفاق هنوز عملیاتی نشده است.

 

کارشناسان بر این باورند اتاق های بازرگانی شاید می توانستند در این سال ها در سه مورد عملکرد بهتری داشته باشند؛ مورد نخست، بحث ایجاد شبکه هماهنگی و همکاری بین بخش خصوصی در اجرای قوانین تجاری است.

 

شبکه ایجاد شده بین بخش خصوصی در حال حاضر شامل اتاق ایران و اعضای آن به عنوان مادر تشکل ها و در ذیل آن اتاق های شهرستان ها و اعضای آنها و مجددا در ذیل آن انجمن ها و اتاق های مشترک فعالیت می کنند.

 

یکی دیگر از وظایف این اتاق ها همکاری با اتاق های بازرگانی سایر کشورها و تشکیل اتاق های مشترک است.

 

همکاری با اتاق های سایر کشورها متاثر از روابط بین الملل ایران است و با وجود تحریم های گسترده چند دهه اخیر، در این حوزه، فعالیت ها بیشتر در حد حضور در سمینار ها و کنفرانس ها و بر گزاری جلسات هیات های تجاری خارجی بوده و نتوانسته اند با توجه به شرایط حضور پر رنگی داشته باشند.

 

اتاق های مشترک موجود که وظیفه اصلی دیپلماسی اقتصادی را باید به عهده داشته باشند نیز نتوانسته اند حضور تاثیر گذاری داشته باشند.

 

در سال های اخیر تنها چند اتاق مشترک توانسته اند باعث ایجاد بهبود روابط تجاری دو کشور شوند.

 

اتاق های مشترک باید به عنوان بازوهای اجرایی دیپلماسی اقتصادی ایران عمل کنند.

 

حسین سلاح ورزی نایب رییس اتاق ایران معتقد است: اتاق های بازرگانی استان ها توانایی دارند نقش بزرگی در توسعه دادوستد با کشورهای همسایه را به مثابه یک الزام دیگر توسعه ای برعهده داشته باشند و با بخش خصوصی کشورهای همجوار دادو ستد را گسترش دهند.

 

به طور مثال اتاق های بازرگانی غرب کشور به خوبی با بخش خصوصی کشورهای همسایه تبادل کالا و تکنولوژی داشته باشند.

 

اتاق های بازرگانی استان ها علاوه بر این می توانند با توسعه بخش خصوصی در هر استان به یکی دیگر از الزام های توسعه کمک کنند، اما این رخدادهای در پیش گفته شده هنگامی اتفاق می افتد که اتاق های بازرگانی خود نیز به الزام های توسعه آگاه باشند و نقش و سهم خود را دست کم نگیرند.

 

اتاق های بازرگانی باید به جای اینکه درگیر مسایل حاشیه ای شوند، با افزودن بر توانایی های کارشناسی خود و با افزودن بر یک دلی و انسجام به دولت ها و به ویژه به نهادهای قدرت در استان ها نشان دهند واجد توانایی برای حل مسائل و تنگناهای استانی هستند.

 

دولت نیز باید توجه کند بی اعتنایی به اتاق های بازرگانی در بلندمدت به زیان آنها خواهد بود.

 

اما علیرضا یاوری، معاون بین الملل اتاق ایران می گوید: کسب کرسی های تجاری بین المللی از جمله در CACCI فرصتی برای توسعه همکاری های ما با دیگر اعضا به ویژه در زمینه های غیرتحریمی و رشد صادرات غیرنفتی است.

 

یاوری با اشاره به کسب کرسی نایب رئیسی در CACCI و اینکه با این کرسی می توان در سیاست گذاری های بین سازمان بین المللی نقش آفرین بود گفت: در این راستا چندین پروژه مشترک ازجمله توسعه اتاق های بازرگانی نسل چهارم را پیشنهاد کرده ایم.

 

اتاق های نسل چهارم باید از تکنولوژی ها و پلتفرم های خاص و به روز استفاده کنند.

 

در دنیای امروز که دنیای متاورس و Web 3 است اتاق های بازرگانی هم باید به سمت تغییراتی بروند تا بتوانند از ساختار سنتی قدیمی خود خارج شوند.

 

چندین طرح در این ارتباط پیشنهاد کردیم. ما دو سال فرصت داریم و این می تواند به توسعه روابط ما با 26 کشور عضو کمک کند.

 

او با بیان اینکه ما می توانیم در توسعه روابط اقتصادی در منطقه آسیا و اقیانوسیه و پیاده سازی استراتژی های بین المللی و منطقه ای در این حوزه، ایفای نقش کنیم افزود: از طرفی CACCI  به عنوان سازمان غیردولتی بین المللی در سازمان ملل موقعیت مشورتی دارد.

 

بنابراین از طریق این کرسی می توانیم در جلسات مشورتی سازمان ملل مرتبط با مسائل اجتماعی و اقتصادی نیز شرکت کنیم.

 

البته در تلاش هستیم برای اتاق ایران در سازمان ملل کرسی مشورتی و نظارتی هم دریافت کنیم. یاوری با بیان اینکه CACCI به عنوان سازمان بین المللی می تواند در زمینه توسعه روابط تجاری و اقتصادی و انجام پروژه های منطقه ای به ویژه در حوزه استفاده از تکنولوژی های جدید و انرژی های تجدیدپذیر مؤثر باشد گفت: بسیاری از فعالیت های اقتصادی ازجمله در زمینه های مواد غذایی، دارویی و پزشکی، کشاورزی، صنایع مرتبط با مواد غذایی و کشاورزی، صنایع ساختمانی و ابزارهای ارتباطی و ...، شامل تحریم ها نیستند.

 

بنابراین بخش عمده ای از محصولات صادرات غیرنفتی تحریم نیستند و می توان در این زمینه ها فعالیت کرد.

 

برای مشکلات پرداختی هم راه کارهای قانونی زیادی وجود دارد.

 

من فکر می کنم نفس حضور ما در این سازمان های بین المللی به این معناست که هنوز در عرصه بین المللی برای ما جایی وجود دارد و باید از این فرصت استفاده کرد.

 

او همچنین درباره عضویت خود در کمیسیون داوری و ADR در ICC پاریس گفت:ICC  پاریس اتاق بازرگانی بین المللی است و ذیل این اتاق که بیش از 40 میلیون عضو دارد، دیوان بین المللی داوری وجود دارد که قدرتمندترین دیوان داوری در جهان است و بزرگ ترین پرونده های تجاری جهان نیز در آن بررسی می شود.

 

این دیوان ذیل خود کمیسیون داوری و ADR دارد که معتبرترین کمیسیون در زمینه قوانین داوری و کلیه روش های حل اختلاف تجاری و سرمایه گذاری بین المللی در جهان است.

 

یاوری افزود: با عضویت در این کمیسیون، که متشکل از بهترین و متخصص ترین حقوقدانان در زمینه داوری در سراسر جهان است، می توانیم نقش مستقیم در تدوین قوانین داوری و حل وفصل اختلافات تجاری بین المللی در ICC پاریس داشته باشیم که این قوانین در سراسر جهان اجرا خواهند شد.

 

معاون بین الملل اتاق ایران با تأکید بر ضرورت درک ارزش و اهمیت این کرسی های بین المللی بیان کرد: عضویت و حضور در این کرسی ها موجب می شود صدای بخش خصوصی با هویت متمایزی از بخش دولتی شنیده شود.

 

همچنین حضور در این موقعیت ها کمک می کند تا فرآیند سیاسی سازی این سازمان های تجاری و اقتصادی بین المللی را بشکنیم.

 

 

«روزنامه تجارت - 3 بهمن 1401»

   تاریخ ثبت: 1401/11/02     |     [sect id=[file]] | [/sect id=[file]] |