مرتضی ادب

 

جهان امروز در دوران گذار قرار داشته و ساختارهای منبعث از نظام دو قطبی و تک قطبی توان لازم را برای اداره وضعیت جدید جهان ندارند.

 

 

 

 

 

 

قدرت های نوظهور برزیل، روسیه، چین، هند و افریقای جنوبی با تشکیل گروه کشورهای بریکس بلوک قدرت جدیدی را تشکیل داده اند که از قدرت قابل توجه و رو به رشدی در عرصه های اقتصادی، سیاسی و نظامی برخوردار بوده و می توانند نقش تعیین کننده ای در مناسبات بین المللی ایفا نمایند.

 

تحولات سریع و شتابندۀ دنیای امروز در سطوح مختلف منطقه ای و بین المللی، باعث شده تا کشورها به سوی همکاری و تعامل بیشتر حرکت کنند.

 

این امر به نوبۀ خود، پیمان ها و ائتلاف های جدیدی را رقم می زند یا ائتلاف های پیشین را تقویت یا حتی تضعیف می کند.

 

سازمان قدرت های اقتصادی در حال ظهور )بریکس) از جمله این ائتلاف ها و نهادهاست که فعالیت خود را از سال ۲۰۰۹ م آغاز کرد و با هدف معماری جهانی تازه، به سرعت به یک نهاد مؤثر در عرصۀ بین المللی تبدیل شد.

 

بریکس را گروه اقتصادی کشورها نوظهور می دانند که سعی در ارتباط اقتصادی بیشتر کشورهای در حال توسعه با یکدیگر دارند.

 

در اواخر سال ۲۰۱۳ ایران اعلام کرد که آمادگی عضویت در بریکس را دارد.

 

در این بین چین، طرح اولیه بریکس پلاس را پیش کشید و سیاست آن قدرت بخشیدن به این گروه تازه تاسیس بود.

 

بنای این طرح، استقبال از برخی از کشورهای در حال توسعه در بریکس بود.

 

جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی خود را جهت عضویت در بریکس اعلام کرد.

 

اگرچه در طرح اولیه ی بریکس پالس، جمهوری اسلامی ایران نیز برای عضویت از طرف اعضای بریکس از جمله چین در نظر گرفته شد اما این عضویت به دلایل مختلف اتفاق نیفتاد.

 

گروه بریکس شامل کشورهای نوظهور اقتصادی جهان یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است که از نظر جمعیتی حدود نیمی از جمعیت جهان را در اختیار دارند. ۳۰ درصد مساحت جهان را در خود جای داده اند و یک چهارم سرمایه گذاری های صورت گرفته در جهان در این کشورها جذب شده است

 

اهمیت این گروه و نقش آفرینی آن در اقتصاد جهانی سبب شده تا کشورهای متعددی از جمله ایران خواهان عضویت در این نهاد اقتصادی و تجاری شوند.

 

مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه در این زمینه با بیان اینکه در حال حاضر ۱۹ کشور تقاضای عضویت در گروه بریکس را مطرح کرده اند، گفته است: جمهوری اسلامی ایران جزو نخستین کشورهایی است که تقاضای عضویت در این گروه را مطرح کرده است.

 

با این رویکرد، اجلاس وزرای خارجه بریکس که اواخر این هفته به میزبانی آفریقای جنوبی برگزار می شود، فرصت مناسبی برای ترسیم چشم انداز و برنامه های ایران برای عضویت در این اتحادیه اقتصادی و نیز رایزنی با اعضا برای تسهیل عضویت جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

 

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با توجه به عضویت کشورهایی چون روسیه، چین، برزیل و آفریقای جنوبی در این گروه، عضویت ایران این امکان را فراهم می کند که معاملات تجاری خود را بدون استفاده از دلار و با پول ملی انجام دهد و همچنین با استفاده از ظرفیت کشورهایی چون آفریقای جنوبی و برزیل بازارهای جدید صادراتی در قاره آفریقا و آمریکای جنوبی شناسایی نماید.

 

 

«روزنامه اخبار صنغت - 10 خرداد 1402»

   تاریخ ثبت: 1402/03/10     |     [sect id=[file]] | [/sect id=[file]] |