برای ترکمنستان و تصمیماتش برای صادرات ذخایر عظیم گاز طبیعی خود به غرب، ایران یک پلن بی وسوسه انگیز و همچنین ارزان و سریع است اما این نگرانی وجود دارد که تحریم های غرب مشکلاتی ایجاد کند.

 

 

 

 

 

 

ترکمنستان در حال حاضر به عنوان بخشی از قرارداد سواپ گاز با جمهوری آذربایجان، گاز به ایران ارسال می کند.

 

دو میلیارد متر مکعب گاز به مناطق دورافتاده شمال شرق ایران که نیاز به سوخت دارند، ارسال می شود و ایران، میزان مشابهی گاز را به جمهوری آذربایجان ارسال می کند.

 

در نتیجه، به واقع این جمهوری آذربایجان است که خریدار گاز ترکمنستان است.

 

تهران ظرفیت خط لوله را با هدف افزایش حجم سواپ سالانه جمهوری آذربایجان و ترکمنستان، به 5.5 میلیارد متر مکعب افزایش داده است.

 

موفقیت ظاهری این مدل، الهام بخش پروژه های بیشتری از این دست بوده است.

 

مقامات ترکمنستان و عراق در نوامبر، در عشق آباد ملاقات کردند تا در خصوص چشم انداز سواپ مشابه، تا سقف 9 میلیارد متر مکعب سالانه در یک دوره پنج ساله، گفت وگو کنند.

 

باز هم ایران به عنوان واسطه عمل خواهد کرد.

 

رویای ارسال گاز به اروپا، ساخت خط لوله ترانس کاسپین (TCP) بوده است که ترکمنستان را به جمهوری آذربایجان متصل می کند.

 

این راه حل بیش از 20 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

 

اما یک مانع ژئوپلیتیکی که نمی توان نادیده گرفت، مربوط به روسیه است.

 

مسکو با وجود این که کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر که اجازه ساخت یک خط لوله گازی زیردریایی از ترکمنستان به آذربایجان را می دهد را در سال 2018 امضا کرد، مخالفت خود را با تکمیل خط لوله TCP به هر شکلی پنهان نکرده است.

 

با این حال، روسیه با آغاز حمله نظامی گسترده به اوکراین در اوایل سال 2022، موقعیت خود را در این زمینه تضعیف کرد.

 

یکی از نتایج اصلی این حمله، این بود که اروپا میزان خرید گاز از شرکت گازپروم را به شدت کاهش داد.

 

طبق این گزارش، این وضعیت، به نفع جمهوری آذربایجان تمام شد؛ این جمهوری شوروی سابق در ژوئیه سال 2022، به توافقی مهم با اتحادیه اروپا دست یافت که بر اساس آن، مقرر شد صادرات خود به اروپا را دو برابر کرده و تا سال 2027، به 20 میلیارد متر مکعب در سال افزایش دهد.

 

جدیدترین جایگزین خط لوله TCP که مورد بررسی ترکمنستان قرار گرفته است، شامل نقش فعال تر ترکیه به عنوان یک مسیر ترانزیتی است.

 

در کمیسیون بین دولتی ترکمنستان و ترکیه در زمینه همکاری اقتصادی پیرامون امکان ترانزیت گاز ترکمنستان به ترکیه از طریق ایران که ششم دسامبر در عشق آباد برگزار شد، گفت و گوهایی انجام شد.

 

جزئیات کاملی از این گفتگوها وجود ندارد.

 

وزارت خارجه ترکمنستان که ریاست این نشست را برعهده داشت، تنها به وعده پروژه اشاره و اعلام کرد که مذاکرات مفصل تر در سطوح دولتی و شرکتی، در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

 

زیرساخت های موجود نشان می دهد که چنین گزینه ای ممکن است؛ دو خط لوله برای انتقال گاز از ترکمنستان به ایران وجود دارد: خط لوله کورپجه- کورد کوی به ظرفیت هشت میلیارد متر مکعب در سال و خط لوله دولت آباد-  سرخس - خانگیران به ظرفیت 12.5 میلیارد مترمکعب.

 

در این بین، ایران و ترکیه با خط لوله ای به ظرفیت 14 میلیارد مترمکعب، به هم متصل هستند.

 

ترکیه در حال حاضر سالانه 9.6 میلیارد متر مکعب گاز ایران را از طریق این خط لوله وارد می کند که نشان می دهد تا 4.4 میلیارد متر مکعب می تواند برای صادرات به ترکیه موجود باشد یا اگر ایران بتواند ظرفیت خط لوله خود را تا مرز ترکیه افزایش دهد، این ظرفیت احتمالا بیشتر هم خواهد بود.

 

مقامات ترکیه حاضر نشده اند در باره هیچ یک از جزئیات مربوط به روند ادامه مذاکرات با ترکمنستان یا در مورد پیشرفت در مذاکرات موازی برای تمدید عرضه گاز با ایران که قرار است در دو سال آینده منقضی شود، توضیح دهند.

 

با این حال، شایعه شده که مذاکرات مذکور به بن بست رسیده است.

 

گفته می شود در حالی که تهران به دنبال تمدید مجدد قرارداد صادرات گاز به ترکیه است، آنکارا خواستار کاهش قابل توجه قیمت و تضمین قطعی عدم توقف عرضه گاز از سوی ایران است.

 

اجازه دسترسی ترکیه به گاز ترکمنستان از طریق شبکه خط لوله می تواند مشکلات ایران را کاهش دهد و در عین حال، امنیت تامین گاز آنکارا را تضمین کند.

 

گاز ترکمنستان همچنین می تواند در تصمیمات ترکیه برای میزبانی یک هاب تجارت گاز نقش داشته باشد.

 

اما در حال حاضر، به نظر می رسد برنامه های آنکارا برای واردات گاز طبیعی مایع (ال ان جی) از طریق کشتی و گاز از روسیه، محدود می شود.

 

برنامه مذکور، این نگرانی ها را برانگیخته است که آنکارا می تواند از این هاب به عنوان پوششی برای صادرات مجدد گاز روسیه به بازارهای اروپایی استفاده کند که واردات گاز روسیه را از زمان آغاز جنگ در اوکراین، متوقف کرده اند.

 

هر میزان گاز اضافی که ترکیه روزی بتواند وارد کند، می تواند بعدا از طریق اتصالات خطوط لوله ترکیه با یونان و بلغارستان که هر دو ظرفیت اضافی دارند، دو باره به اروپا صادر شود.

 

با این حال، معلوم نیست که ایران توافق خواهد کرد تا ترکیه، گاز ترکمنستان را از طریق خط لوله ایران وارد کند.

 

همچنین معلوم نیست که آیا آنکارا، از واردات گاز ترکمنستان به عنوان ابزار چانه زنی در مذاکرات با تهران استفاده می کند یا خیر.

 

یا مشخص نیست که آیا ترانزیت گاز ترکمنستان از طریق ایران، تحت تحریم های غربی قرار می گیرد یا خیر.

 

 بر اساس گزارش اوراسیانت، قرارداد سواپ گاز جمهوری آذربایجان با ترکمنستان و ایران تحریم نشده است و قرارداد فعلی شرکت دولتی بوتاش ترکیه برای واردات گاز از ایران، همیشه از تحریم ها معاف بوده است.

 

«روزنامه اخبار صنعت - 18 دی 1402»

   تاریخ ثبت: 1402/10/18     |     |