رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش با برشمردن برخی سازوکارها از چرخه های تضعیف ریال گله کرد و از دستگاه قضایی خواست با کسانی که در معاملات خود از ابزارهایی به غیر از ریال استفاده می کنند، به طور جدی برخورد کند.

 

 

 

 

 

 

 

این اظهارات تایید می کند که سیاستگذار تهدید بزرگ کنار گذاشته شدن ریال را به درستی تشخیص داده، اما ابزارش برای مقابله با این تهدید چیست؟

 

به گزارشی، تجربه آزموده شده نشان می دهد رویکرد قهری بدون ایجاد انگیزه های اقتصادی، با شکست روبه رو خواهد شد.

 

بررسی ها حاکی از آن است که عواملی چون تورم مزمن، سیاست های نامناسب مالیاتی، نرخ سود حقیقی منفی، فقدان اسکناس مناسب با معاملات، خروج سرمایه و انتظارات تورمی از کانال نوسانات ارزی موجب می شود تا ریال در موضع ضعف قرار بگیرد.

 

در مقابل، آنچه می تواند این چرخه را متوقف کند، نخست اعتماد به سیاستگذار است و موضوع دیگر اینکه استفاده از ریال نسبت به سایر ابزارها نفع و سهولت بیشتری را نسبت به سایر رقبا نصیب آحاد اقتصادی کند.

 

در سال های اخیر با وجود تورم افسارگسیخته، اسکناس مناسبی در دسترس عموم نبوده است؛ در حالی که همه کشورها سطح استانداردی را برای انجام معاملات با اسکناس مراعات می کنند.

 

از منظر عموم، این امر به معنی رصد بیش از حد روی معاملات عادی روزانه تلقی می شود و همین مساله بر اعتماد عمومی اثر منفی می گذارد.

 

از دیگر سو، گره خوردن مالیات با تراکنش های بانکی موجب شده است که پیشرفت سیاستگذاری در نظام پرداخت در بستر سامانه ها به زیان ریال عمل کند.

 

ضروری است برای احیای ریال، از یک طرف حدی از پرداخت ها بار دیگر بر دوش اسکناس قرار گیرد و از طرف دیگر مالیات گذاری و رصد فعالیت افراد از کانال های دیگری غیر از تراکنش ها، آن هم از سوی سازمان امور مالیاتی و نه سیاستگذاری پولی دنبال شود.

 

رئیس کل بانک مرکزی در صحبت های اخیر خود بانک مرکزی را مرزبان ریال نامید.

 

به گفته محمدرضا فرزین، نباید معامله با ریال پرهزینه شود و این ریال است که باید حاکم باشد.

 

این اظهارات موجب شد تا «دنیای اقتصاد» عوامل تضعیف کننده ریال را بررسی کند.

 

بر این اساس، تورم بالا و طولانی مدت مهم ترین عاملی است که حکمرانی ریال را تهدید می کند.

 

افزایش پایه های مالیاتی بدون در نظر گرفتن عواقب آن، خروج سرمایه، نرخ سود واقعی منفی و انتظارات تورمی از جمله مواردی هستند که حکمرانی ریال در ایران را با مشکل مواجه می کنند.

 

به نظر می رسد مسیری که باعث تقویت اعتبار ریال می شود، همان افزایش اعتبار سیاستگذار است.

 

اگر چه رئیس کل بانک مرکزی در ارائه راهکار به موضوع ورود قوه قضائیه به افرادی که از ریال استفاده نمی کنند پرداخته است، اما قدرت ریال تنها از طریق اعتمادسازی میسر می شود و بیش از آنکه راه حل قهری داشته باشد، راه حل ایجابی دارد.

 

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، در تازه ترین سخنان خود اعلام کرد که کسانی که در سیاستگذاری هستند باید حواسشان به ریال باشد، همه ما در بانک مرکزی مرزبان ریال هستیم؛ دغدغه ما ریال است و دلار نیست؛ باید روی ریال متمرکز شویم، باید ریال را تقویت و حکمرانی کنیم و برای آن قاعده بگذاریم.

 

لذا معضل ما ریال است، دلار نیست.

 

فرزین در ادامه گفت که امروزه ریال جایگزین پیدا کرده و در اخبار می بینیم از ابزارهای جایگزین در معاملات برخی اصناف استفاده می شود.

 

فرزین تاکید کرد که باید قوه قضائیه به این موارد ورود کند؛ کسی اجازه ندارد در مبادلات کشور، ارزی غیر از ریال استفاده کند.

 

متاسفانه در برخی مواقع ما هم اشتباه می کنیم.

 

وقتی مدام از دلار صحبت می کنیم عملا منجر به تضعیف ریال می شود.

 

در بررسی دقیق تر عوامل تضعیف کننده ارزش ریال، به نظر می رسد این سخنان سکاندار پولی کشور، در برخی موارد متوجه بانک مرکزی می شود.

 

پیش تر «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحت عنوان «چرخه تهدید ریال»، عوامل مهم و تاثیرگذار در باره نگرانی فرزین را تشریح کرده بود.

 

 

تورم؛ ریال زدای همیشگی

 

با ثبات ترین عامل بی ثبات کننده اقتصاد ایران بدون شک تورم است؛ عاملی که در سال های پس از تحریم های سال ۹۷ شدت گرفته و در سطح بالایی باقی مانده است.

 

این مساله موجب شده ریال به پول داغ تبدیل شده و کسی تمایلی به نگهداری از آن نداشته باشد.

 

در این شرایط افراد تلاش می کنند هر چه سریع تر منابع نقد خود را به کالاهای بادوام و سرمایه ای تبدیل کنند تا از گزند افت ارزش ریال در امان بمانند.

 

بدون حل کردن مشکل تورم، ریال همواره قدرت خود را در مقابل سایر رقبای خود از دست خواهد داد.

 

 

سیاست های نامتناسب مالیاتی

 

هنگامی که اقتصاد ایران یک دهه کم رونق و راکد را پشت سر گذاشته است و شرایط عمومی اقتصاد ایران مطلوب نیست، افزایش پایه های مالیاتی و استفاده از سیستم های مختلف بانکی برای دریافت مالیات را نمی توان اقدامی محبوب دانست.

 

چنین کاری، آن هم در زمانی که سیاستگذاران از سرمایه اجتماعی فراوانی برخوردار نیستند، هر چه باشد نمی تواند خردمندانه تلقی شود.

 

با در کنار هم گذاشتن این نکات می توان دریافت که یکی از عوامل کنارگذاشتن ریال و توجه به جایگزین های آن در معاملات، مساله سیاست های مالیاتی اخیر است.

 

بدون شک عدم هماهنگی بین شرایط اقتصادی، سرمایه اجتماعی و سیاست های مالیاتی یکی از عوامل مهمی است که نگرانی های رئیس کل بانک مرکزی در قبال ریال را تشدید می کند.

 

 

نرخ سود در محدوده منفی

 

در حالی که نرخ تورم در اقتصاد ایران چند سال است که به کانال ۴۰ درصد وارد شده و کمابیش در همان محدوده باقی مانده است، نرخ سود سپرده بانکی ابتدا به سطح ۱۸درصد و از سال قبل به سطح ۲۳ درصد رسید.

 

این اختلاف میان نرخ تورم و سود سپرده بانکی به این معناست که نگهداری ریال سالانه معادل ۲۰ درصد زیان می سازد و از ارزش دارایی های نقد افراد کم می کند.

 

در چنین شرایطی جای تعجب ندارد که افراد تمایلی به نگهداری ریال نداشته باشند و به دنبال ابزارهای جایگزین بگردند.

 

سیاستگذار پولی به عنوان متولی نرخ سود سپرده در کشور، باید به این وجه از ماجرا التفات کافی داشته باشد.

 

 

خروج سرمایه و سقوط ریال

 

یکی از موارد مهمی که حکمرانی ریال در کشور را به چالش می کشد، خروج سرمایه است.

 

ریسک های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، در کنار چشم انداز نامعلوم کشور موجب شده بسیاری از صاحبان سرمایه در پی خروج خود یا کسب وکارشان از کشور باشند یا به آن فکر کنند.

 

در چنین شرایطی تقاضا برای جایگزین کردن ریال با حجم قابل توجهی از ارزهای بین المللی، فشار زیادی به ارزش ریال وارد می کند.

 

 

انتظارات و نوسانات ارزی

 

یکی از مواردی که انگیزه افراد برای کنار گذاشتن ریال را تقویت می کند، مساله نوسانات ارزی است.

 

بی ثباتی قیمت ارز معمولا موجب می شود افراد در نهایت مجبور باشند معاملات خود را با قیمت های به روز انجام دهند و این شرایط را برای کسب وکارها اندکی دشوار می سازد.

 

برای فرار از این شرایط بی ثبات، آنها ترجیح خواهند داد کالاها و خدمات خود را با ارزهای دیگر قیمت گذاری کنند.

 

از آن سو نوسانات ارزی معمولا با تقویت انتظارات تورمی همراه می شود.

 

به عبارتی آحاد اقتصادی با مشاهده انتظارات ارزی پیش بینی می کنند که بانک مرکزی برای تداوم سطح فعلی قیمت دلار، ذخایر کافی در اختیار ندارد و به زودی قیمت ارز و به تبع آن سایر کالاها و خدمات با موج افزایشی روبه رو می شود.

 

این گونه انتظارات تورمی موجب می شود افراد به منظور حفظ ارزش دارایی هایشان، تلاش کنند ریال خود را با کالاهای سرمایه ای جایگزین کنند؛ وضعیتی که در نهایت افت ارزش ریال را در پی خواهد داشت.

 

 

بازگشت اسکناس های بزرگ

 

یکی دیگر از راهکارهایی که برای سهولت استفاده از ریال و بازگشت اعتبار معاملاتی به آن توصیه می شود، چاپ اسکناس های بزرگ تر است.

 

اسکناس به عنوان ابزاری معاملاتی، در سال های اخیر کارکرد خود را از دست داده است.

 

این در حالی است که اقتصادهای بزرگ جهان از اسکناس های بزرگی بهره می برند که در برخی موارد ارزش یک عدد از آن با چند ماه دستمزد در ایران برابری می کند.

 

پیش تر در دوره ای در اقتصاد ایران، می توانستیم حداقل دستمزد را با تعداد کمی از درشت ترین اسکناس موجود پرداخت کنیم.

به نظر می رسد تسهیل مبادله با اسکناس های درشت می تواند اعتبار ریال به عنوان ابزار معامله و ذخیره ارز را بیش از پیش تقویت کند.

 

 

پاشنه آشیل سرمایه اجتماعی

 

در شرایط فعلی جامعه ایران، سرمایه اجتماعی سیاستگذاران به شدت تنزل یافته و هر اقدامی، حتی با اهداف سیاستی قابل قبول، با مخالفت افراد زیادی مواجه می شود.

 

در چنین شرایطی، تلاش برای انجام اصلاحات اقتصادی می تواند با مخالفت و مقاومت افراد مواجه شده و احتمال دارد منجر به شکست شود؛ به همین خاطر سیاستگذار پیش از هرچیز باید برای احیای سرمایه اجتماعی و اعتماد از دست رفته مردم به خود تلاش کند.

 

همان طور که «دنیای اقتصاد» در گزارش تحلیلی پیشین خود در باره تضعیف حکمرانی ریال اشاره کرد، تغییر وضعیت ریال مستلزم توجه به این سه نکته است که اصلاحات اقتصادی موثر و کاهش هزینه های غیرضروری در دستور کار قرار بگیرد، بهبود فضای کسب و کار برای تشویق در بخش رسمی به اولویت سیاستگذار تبدیل شود و شرایطی برای افزایش همراهی مردم با دولت به وجود بیاید.

 

 

«روزنامه ابرار اقتصادی - 8 اسفند 1402»

   تاریخ ثبت: 1402/12/08     |     |