افزایش قیمت دلار همراه با خروج از کریدور 50 هزار تومانی و ورود به کریدور 60 هزار تومانی - درست یک روز پس از شمارش آرای نمایندگان منتخب مجلسین- این شائبه را در ذهن فعالان اقتصادی به وجود آورد که حتی خود دولت نیز به قیمت های پیشین اعتقادی نداشت و فنر ارز را برای عدم ایجاد دلسردی سیاسی در میان مردم، به وسیله ارزپاشی در بازار سرکوب کرده بود.

 

 

 

 

تداوم حضور دلار در این کانال قیمتی، باعث بروز سقف شکنی های شارپی جدید توسط قدرتمندترین ارز فیات خارجی خواهد شد.

 

افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال یک رویه معمول است و دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد؛ علاوه بر افزایش تقاضا برای سفرهای تفریحی خارجی و زیارتی(عتبات عالیات و حج عمره)، اکنون برای بسیاری از مدیران شرکت های خصوصی، خصولتی و دولتی برای دریافت عیدی و پاداش پایان سال به شکل طلایی و دلاری، بر تقاضاهای پیشین افزوده شده است.

 

با توجه به اعلام قبلی دولت برای اخذ مالیات از معاملات طلا و دلار در سال آینده، بسیاری از افراد می کوشند تا از فرصت باقیمانده برای حضور در این بازار برای حفظ ارزش دارایی ها و پس انداز خود در برابر تورم جا نمانند و این سیگنالی است که خود دولت به سفته بازان بازار ارز و فعالان اقتصادی داده است.

 

یکی دیگر از دلایل رشد شارپی دلار به شکل مستقل از بازار طلا و مسکوکات زرین، عقب ماندگی جدی در بازدهی این اسکناس در بازه زمانی 11 ماهه پیش از این است به شکلی که دلار تنها با 18 درصد رشد در این زون زمانی، از سود بانکی، بازار سرمایه (که حتی این بازار نیز از نرخ تورم عقب افتاده است)، طلا و ارزهای دیجیتال عقب تر بوده و بدیهی است که با توجه به نرخ تورم، این عقب افتادگی تعدیل شود.

 

سیاستگذار و بازارساز نیز تمایل چندانی از خود برای مقابله با این نرخ به نمایش نگذاشتند و ترجیح می دهند این عقب افتادگی بازدهی، در همین بازه زمانی رخ بدهد تا اینکه بعدا بخواهد به شکل جهش یا شوک ارزی خود را نشان دهد و لنگر ارزی نرخ تورم را به حرکت در بیاورد.

 

اکنون به نظر می رسد با این قیمت گذاری در حراج مسکوکات طلا -که با قیمت های به مراتب پایین تری از فعالان اقتصادی به شکل شمش خریداری می شود- دلار روزهای سخت تری را در پیش خواهد داشت و طلا برای کانال شکنی های جدید به کمک دلار خواهد شتافت!

 

تسعیر طلا به جای تسعیر نرخ ارز تا پیش از آغاز حراج در بازار مبادله طلا و سکه، سکه و شمش طلا با دلار 70 هزار تومانی قیمت می خوردند که دلار طلا، معمولا قطب نمای پیشران دلار در طول است و چندماه زودتر از نرخ بازاری به حرکت درمی آید.

 

این حال برای نخستین بار، دولت سیاست تسعیر را از دلار به طلا منتقل کرده و در بازار حراجی خود، مسکوکات را با قیمت دلار 95 هزار تومانی به فروش رسانده و معادل 38 درصد بالاتر از نرخ قیمت دلار طلا، اقدام به قیمت گذاری کرده است.

 

دولت می کوشد تا با فروختن طلا به بالاترین قیمت تقاضا شده، از ذخایر ارزی خود محافظت کند و تب تقاضا را به سوی طلا منتقل کند.

 

مشخص نیست که دقیقا دولت چه میزان ذخایر طلا در اختیار دارد ولی پیشتر اعلام شده که ذخایر طلای خانگی ایرانیان بیش از 180 تن است و به هر میزان که ذخایر طلای خانگی افزایش یابد، ذخایر طلای بانک مرکزی مسیر نزولی در پیش می گیرند.

 

از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان بر این باورند که پشتوانه اصلی ارزش پولی کشورها را نه میزان ذخایر ارزی آن ممالک، که میزان ذخایر طلای کشور تعیین می کنند.

 

در همین راستا «جهان صنعت» طی گفت وگویی با عبادالله محمدولی این رویکرد دولت در بازار طلا و ارز را مورد بررسی قرار داد.

 

رییس پیشین اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر چرایی قیمت گذاری بالای دولتی در حراج طلا گفت: در ماه های اخیر حباب جدی در بازار سکه شکل گرفته بود که ناشی از کمبود عرضه در این بازار بوده است و اکنون دولت با نرخی که بالاترین تقاضا را دارد، مسکوکات طلا را به فروش می رساند.

 

قیمت 93 الی 95 هزار تومانی تعیین شده برای بازار حراج طلا، قیمتی است که هم باعث افزایش تامین مالی ریالی دولت می شود و هم موجبات جایگزین کردن منابع به فروش رفته را برای دولت فراهم می کند.

 

بانک طلا راه اندازی شود این کارشناس بازار طلا و ارز در پاسخ به نحوه بهینه مدیریت ذخایر طلای سرگردان و خانگی کشور گفت: طلا نوعی مرغوب از انواع نقدینگی است که در همه جای دنیا از ارزش بالایی برخوردار است و از تلاطمات تورمی، آسیب چندانی نمی بیند و علاوه بر آن، بازدهی بالایی نیز به خود تخصیص می دهد.

 

من سال ها پیش که ذخایر طلای کشور کمتر از 100 تن بود، پیشنهاد راه اندازی بانک طلا و جواهر در کشور را برای مدیریت این سپرده های ارزشمند و تسهیل در به کارگیری این منابع در فضای تامین مالی و تجارتی در کشور مطرح کردم.

 

با این حال صرفا طرح هایی مثل سپرده طلا و حساب طلایی و مواردی از این قبیل مطرح شد که چندان هم پایدار نبودند، زیرا به شکل اصولی طرح ریزی نشده بودند.

 

هنوز هم معتقدم ایجاد یک بانک با سازوکار حساب گواهی سپرده طلا و جواهر و همچنین امکاناتی مانند سپرده ارزی و طلایی و تخصیص سودهای متناسب با تحولات مرتبط با نرخ تورم و قیمت جهانی دلار به شکل شناور، بتواند این ذخایر سرگردان را دو باره به چرخه بازگرداند و بهینه ترین بهره برداری ممکن را در این زمینه از خود بروز بدهد.

 

این فعال اقتصادی در پایان ضمن اشاره به قیمت گذاری بالای طلا با نرخ دلاری بالاتر از میزان انتظارات تورمی موجود، خاطرنشان کرد: این رفتار دولت قطعا تسعیری است.

 

به عبارت دیگر دولت با این کار مرتکب نوعی حباب سازی می شود که با شعارهای پیشین دولتی ها منافات دارد.

 

این حباب به طور طبیعی در ماه ها و هفته های آینده به بازار ارز نیز منتقل می شود.

 

باید منتظر بمانیم و ببینیم که در روزهای آتی، دولت چه برنامه ای برای مدیریت این بازارها دارد.

 

 

«روزنامه جهان صنعت - 15 اسفند 1402»

   تاریخ ثبت: 1402/12/15     |     |