به گفته کارشناسان:

 

 بنگاهداری بانک ها توان بخش واقعی اقتصاد را در بحث رشد تولید کوچک خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

همواره تاکید شده که وظیفه اصلی بانک ها تأمین مالی تولید در اقتصاد کشور است اما گاهی منابع مالی که می تواند همانند خونی تازه در چرخه اقتصادی جریان پیدا کند به سمت بنگاهداری و منجمد شدن می رود.

 

بنگاهداری که به شکل مکرر بانک ها از آن نهی شده اند و بارها بر آن تاکید شده است به طور مثال شهریور سال ۹۷ بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت به موضوع بنگاهداری بانک ها اشاره کردند و فرمودند: بانک ها غلط می کنند با پول مردم بنگاهداری کنند.

 

همچنین سال گذشته بود که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور مطرح کرد: اصلاح نظام بانکی بنگاهداری و منجمد کردن دارایی ها و عدم فروش دارایی ها به موقع، موضوعی است که دولت دنبال می کند.

 

بنگاهداری بانک ها به تولید صدمه می زند.

 

 

بنگاهداری بانک ها خلاف قوانین است

 

ضربه زدن بنگاهداری بانک ها به تولید که سیاوش غیبی پور کارشناس اقتصادی هم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با آن گفت: بنگاهداری بانک ها خلاف قوانین است، یعنی بانک ها مقدار پول و اعتباری که خلق می کنند باید به سمت رونق تولید، خدمات و اشتغال هدایت شود.

 

متاسفانه حداقل در یک دهه اخیر بخشی از سرمایه بانک ها که باید به سمت تولید تزریق شود به دو طریق رفتن منابع به سمت زیر مجموعه خود بانک ها و دیگری بنگاهداری از مسیر اصلی خارج شده است.

 

این کارشناس اقتصادی در ادامه بیان کرد: در کل بنگاه داری بانک ها سبب می شود منابع به سمت سرمایه گذاری، تولید و اشتغال نرود و علاوه بر شکل گیری ناترازی حتی می تواند آن را تشدید کند؛ ناترازی شبکه بانکی که می تواند قلب اقتصاد و تولید کشور را دچار مشکل کند.

 

در ادامه هم حجت اله فرزانی دیگر کارشناس اقتصادی نیز گفت: زمانی که بخشی از منابع بانک ها منجمد و در بنگاهداری خلاصه شده است در حالی که یکی از رسالت های آن رفع نیاز خانوار و تامین تسهیلات مورد نیاز آنها و بخش تولید است به تبع منابع به بخش دیگر تخصیص داده می شود و منابع بانک محدود می شود.

 

این کارشناس امور بانکی در ادامه اظهار کرد: منابع محدود شده بانک ها که می توانست به تولید و سرمایه در گردش واحد های تولیدی تخصیص داده شود، اما به سوی دیگر می رود که این اقدام به بخش های تولیدی آسیب خواهد زد.

 

بخش های تولیدی که میزان تسهیلات دریافتی آنها متناسب با رشد تورم نخواهد بود، لذا توان واحد های تولیدی کاهش پیدا می کند.

 

فرزانی عنوان کرد: واحد های تولیدی به سبب این که سرمایه در گردش کوچک تری توانستند دریافت کنند و تامین بر اساس ظرفیت عملی آنها کافی نیست به ناچار ظرفیت تولید کاهش پیدا می کند و اگر به شکل کلی نگاه کرد در مجموع این فرآیند باطل به کل اقتصاد کشور آسیب خواهد زد به طور کلی بنگاهداری بانک ها توان بخش واقعی اقتصاد را در بحث رشد تولید کوچک خواهد کرد.

 

اما برای خروج بانک ها از بنگاهداری روش های مختلفی وجود دارد که در همین راستا محمد خبری زاده کارشناس اقتصادی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بانک ها املاک بسیاری دارند و بار ها و بار ها جدا از بحث قانونی بر این نکته تاکید شده که نباید بنگاهداری کنند، بنگاهداری بانک ها که معایب مختلفی از جمله تحت تاثیر قرارگیری شاخص های کلان اقتصادی را به همراه دارد.

 

 

صندوق های املاک و مستغلات بورس، مسیری برای کمک به بانک ها

 

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: برای بحث خروج بانک ها از بنگاهداری گاهی شاهد چسبندگی بانک ها به این بحث هستیم که در اینجا می طلبد برخوردهای جدی تر شکل گیرد اما گاهی هم خود بانک ها تمایل به عرضه و فروش املاک خود دارند، اما به سبب شرایط و میزان مبالغ مورد نیاز متقاضی برای آنها وجود ندارد حالا صندوق املاک و مستغلات بورس این امکان را فراهم می کند که بانک ها بتوانند این املاک خود را به واحد های خرد تبدیل کنند و به متقاضیان بیشتری با فروش برسانند.

 

خبری زاده افزود: در کل صندوق های املاک و مستغلات این امکان را فراهم می کنند تا علاقه مندان به سرمایه گذاری در حوزه مسکن و زمین با سرمایه های خرد خود هم بتوانند در این حوزه سرمایه گذاری کنند، مسیری که می تواند به کاهش بنگاهداری بانک ها کمک قابل توجهی کند.

 

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بانک مرکزی هم به سبب همین موارد مطرح شده این اجازه را به بانک ها داده که بتوانند صندوق املاک و مستغلات تاسیس کنند، تاسیس صندوقی که شاید کمی نادیده هم گرفته شده، اما در مجموع مسیری مناسب، شفاف و در دسترسی برای بانک ها جهت رهایی از بنگاهداری محسوب می شود، البته که مسیرهای دیگری هم برای خروج بانک ها از بنگاهداری وجود دارد که به سبب اهمیت موضوع می طلبد به آنها توجه شود.

 

به گفته کارشناسان، بنگاهداری بانک ها از جمله مواردی است که قلب تولید را نشانه گرفته، موضوعی که نیاز است در مقابله با آن اقدامات جدی بیشتری صورت گیرد تا چرخ تولید با قدرت بیشتری حرکت کند.

 

 

«روزنامه ابرار اقتصادی - 8 اردیبهشت 1403»

   تاریخ ثبت: 1403/02/08     |     |