مسعود ‌پل ‌مه – دبیرکل ‌انجمن‌ کشتیرانی ‌ایران

 

امروزه از موضوع اقتصاد دریامحور بیشتر به صورت شعاری و نمایشی صحبت می شود.

متاسفانه شاید لازم باشد که به صراحت بگوییم، حداقل ۳۰ سال است که از این مقوله مهم دور هستیم و آن را مورد غفلت قرار داده ایم.

 

 

 

 

 

 

 

مباحث اقتصاد دریامحور مولفه های گوناگونی دارد؛ از موضوعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی گرفته تا مباحث سیاسی و نظامی.

 

می توان به جرات گفت آنچه کشور ما در آن از رشد قابل قبول و شایسته ای برخوردار است، تنها مربوط به مباحث نظامی می شود.

 

سایر موضوعات مربوط به این مقوله برحسب نیازی که کشورمان در یک حوزه داشته و دست اندرکاران مربوطه احساس نیاز کرده اند و غالبا توسط بخش خصوصی شکل اجرایی به خود گرفته اند.

 

اراده، برنامه ای مدون و مدیریت واحدی که به عنوان مسوول و براساس یک نظام از پیش تعیین شده برای برنامه ای که هدف را تداعی کند و ابزارها را در اختیار بگذارد، وجود ندارد.

 

از همین رو است که می بینیم در جاهایی که اقتصاد ما مرتبط با دریاست، در بخش هایی توسعه صورت گرفته و در بخش هایی این گونه نبوده است.

 

به عنوان مثال در خصوص فعالیت های بندری، به دلیل خلاهای موجود، در بخش هایی با اهمیت جلوه داده شده و پیشرفت لازم را شاهد بودیم اما در بخش هایی با وجود اینکه به لحاظ حرفه ای اهمیت ویژه ای داشته و دولت نیز هدف گذاری هایی برای با اهمیت نشان دادن آنجا داشته، پیشرفت چشمگیری صورت نگرفته است؛ مانند بندر چابهار.

 

بررسی های صورت گرفته در بندر چابهار حاکی از آن است که تجهیزات استراتژیک در خصوص کانتینرها و به طور خاص جرثقیل های خاصی که صرفا برای تخلیه و بارگیری کانتینر از/ به کشتی ها استفاده می شود و سبب تسریع فرآیند تخلیه و بارگیری کشتی ها می شوند، از این بندر به جاهای دیگری منتقل شده اند.

 

این در حالی است که بندر چابهار، یک بندر راهبردی، تنها بندر اقیانوسی ایران و بندری است که حسب ظاهر در تهدیدات تحریمی قرار نگرفته است.

 

در چنین شرایطی همواره از تقویت و فعال شدن هرچه سریع تر بندر چابهار صحبت می شود.

 

اینها نقض غرض هستند.

 

۲ شرکت بزرگ کشتیرانی ایران یعنی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش در حوزه های تخصصی خود تنها راه تنفس اقتصادی کشور هنگام روبه رو شدن با مباحث تحریمی و تجارت خارجی هستند؛ شرکت هایی که مورد توجه دولت قرار دارند.

 

در این بین و پس از پشت سر گذاشتن دوره هایی از تحریم ها و کسب تجربیاتی بسیار خوب در این زمینه، متاسفانه دولت در دوره های بعدی، از تجربیات گذشته و اتفاقاتی که پشت سر گذاشته، درس نمی گیرد.

 

این بدان معناست که ما در دور اول تحریم، برای اینکه بتوانیم اقتصاد کشور را سر پا نگاه داریم، نیازمند دریا بوده ایم.

 

دولت به جز شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت کشتیرانی دیگری را در اختیار نداشت.

 

در نتیجه مدیران شایسته و کشتی های این ۲شرکت نیز با تحریم روبه رو شدند و بسیاری از بنادر، کشتی های تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران را نپذیرفتند.

 

نتیجه امر این شد که کشتی های این ۲ شرکت نتوانستند ماموریت های اقتصادی و دریایی خود را اجرا کنند.

 

بخش خصوصی در این شرایط وارد میدان شد، بخشی که از دسترسی به منابع دولتی محروم بود.

 

از بدیهی ترین موانع مشکلات اقتصادی خود دولت بود که دست مسوولان را در تامین منابع مالی بسته بود.

 

همچنین نگاه هایی نیز وجود داشت که اساسا بخش خصوصی را رقیب می پنداشتند.

 

به هر صورت بخش خصوصی با تکیه بر توان و قدرت خود، کشتی هایی را خریداری و اجاره کرد.

 

با چنین اقداماتی بخش خصوصی توانست خلا وجودی شرکت های کشتیرانی بزرگ خارجی که دیگر نه حاضر بودند به ایران بیایند و نه باکس هایی را که دارند در اختیار ما بگذارند، پر کند.

 

پیشنهاداتی بر اساس تجربیات عقلی به دولت ارائه شد؛ پیشنهادات و تاکیداتی مبنی بر ضرورت تقویت، حمایت و پشتیبانی از شرکت های کوچک و متوسط بخش خصوصی. متاسفانه این اتفاقات هرگز رخ ندادند.

 

در واقع شکل دیگری از تحریم در داخل کشور اتفاق افتاد! دولت شرکت های بخش خصوصی را رها کرد.

 

اکنون نیز باتوجه به اینکه مقام معظم رهبری همواره نگاه بسیار روشنی به دریا داشته اند، شاهد آن هستیم که دولت به هر علتی نتوانسته ماموریت هایی را که مسوول اجرای آنها بوده به سرانجام برساند.

 

اکنون زمان واکاوی علت ها نیست اما می توان چند تا از آنها را نام برد؛ یکی از آنها وجود اختلاف نظر بین اجزای حاکمیتی برای مدیریت دریاست یعنی همین توسعه اقتصاد دریا که مورد اختلاف واقع شده و وزارت صمت خود را مسوول می داند.

 

در حالی که وزارت راه و شهرسازی نیز خود را مسوول می داند.

 

متاسفانه در بسیاری از امور شاهد چین وضعیتی هستیم.

 

در بحث صنعت دریایی که یکی از استراتژیک ترین صنایعی است که ما به آن نیاز داریم و باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع ساخت کشتی است.

 

در ساخت کشتی نقاط قوت و ضعف داریم. تمرکز وزارت صمت روی توسعه نقاط است اما سایر نهادها روی نقاط ضعف دست می گذارند؛ مسائلی از قبیل عدم امکان ساخت کشتی با کیفیت لازم و در زمان تعیین شده.

 

اینها واقعیت هایی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

 

در مجموع باوجود اینکه باید توجه های لازم صورت گیرد، تا به امروز توجه ها شعاری بوده اند.

 

به نظر می رسد هرگونه نشست و هماهنگی انجام شده، صرفا برای نمایش دادن ماموریت های سازمانی و رفع تکلیف بوده است.

 

نه اینکه دست به اقدامی بزنیم که توسعه دریامحور ما منتهی به ایجاد شغل شود.

 

تا به امروز شاهد اتفاقی که نشان دهنده مسیری روشن باشد، نبوده ایم.

 

بخش خصوصی نیز تا جایی می تواند سرپا بایستد.

 

البته قصد بر سیاه نمایی نیست.

 

نمی توان گفت هیچ اتفاقی نیفتاده است ولی سرعت عمل لازم برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده وجود ندارد.

 

شاید نیروی محرکه ای که در حال حاضر استفاده می شود و در اختیار قرار گرفته است، ۱۰ درصد آن نیازی است که ما برای توسعه دریا لازم داریم.

 

 

«روزنامه جهان صنعت - 24 اردیبهشت 1403»

   تاریخ ثبت: 1403/02/24     |     |