فوت و فن تجارت با کشورهای شمال آفریقا بررسی شد

در همایش بررسی ظرفیت های تجاری اقتصادی شمال آفریقا که به همت سازمان توسعه تجارت برگزار شد، تجار با فوت و فن تجارت با این کشورها آشنا شدند.  

 

 

همایش بررسی ظرفیت های تجاری شمال آفریقا به همت اداره کل آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران و با هدف بررسی ظرفیت های بالای تجاری و اقتصادی کشورهای شمال آفریقا با حضور سفرای کشورهای شمال آفریقا، رایزنان بازرگانی کشورهای هدف، دستیار وزیر و مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقا وزارت امور خارجه و جمع کثیری از تجار و علاقمندان به فعالیتهای اقتصادی در شمال آفریقا در به میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

 

در این رویداد که سومین همایش از سلسله همایش‌های معرفی ظرفیت های تجاری قاره آفریقا بود، بر شناخت دقیق فرصت های بالقوه و بالفعل تجاری قاره آفریقا، تمرکز ویژه بر  مزیت های صادراتی ج.ا.ا، تسهیلات و مشوق های حمایتی موجود در شمال آفریقا و لزوم بهره گیری از مشاورین و خبرگان امر برای ورود به بازار بزرگ شمال آفریقا تاکید شد.

در ابتدای این همایش، سیدمحمد صادق قنادزاده مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران با برشمردن ویژگیهای کم نظیر قاره آفریقا به تشریح برخی موانع موجود پرداخت و از لزوم همگرایی بیشتر در تمامی ارکان نظام برای بهره گیری حداکثری از ظرفیت های قاره بکر آفریقا گفت.

وی همچنین با برشمردن مجموعه اقدامات گسترده سازمان توسعه تجارت ایران در جهت ایجاد و افزایش شناخت دو طرفه بین ایران و کشورهای قاره آفریقا، به حضور در ۴ رویداد بزرگ نمایشگاهی آفریقا، تبادل بیش از ۱۰۰ هیئت تجاری، برگزاری سلسله همایش‌های معرفی ظرفیت های تجاری آفریقا، اعزام قریب الوقوع ۳ رایزن به مناطق مختلف آفریقا و نشست های تخصصی متعدد با اتحادیه ها و سندیکاهای صادراتی کشور طی ۹ ماهه گذشته اشاره کرد.

قنادزاده با بیان اینکه  ظرفیت بالای مراکز تجاری زیر نظر سازمان توسعه تجارت ایران در کشورهای هدف به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای ورود به بازار است، گفت: شبکه‌ای بالغ بر ۸ مرکز تجاری در سرتاسر قاره آفریقا فعال شده و به ارائه طیف وسیعی از خدمات به شرکتهای تولیدی و صادراتی که بنای حضور در بازار آفریقا را دارند، می‌پردازند.

به گفته وی این مراکز در کشورهای کنیا، اوگاندا، تانزانیا، ساحل عاج، غنا، کامرون، سنگال، نیجریه، الجزایر و آفریقای جنوبی مستقر و این شبکه تا پایان سال تکمیل می شود.

در ادامه این همایش، شوشتری دستیار وزیر امور خارجه و مدیر کل غرب آسیا و شمال آفریقا این وزارتخانه با بیان اهمیت راهبردی کشورهای شمال آفریقا از آمادگی تمامی سفرا و نمایندگیهای ج.ا.ا برای مشورت، مساعدت و همکاری با تجار و صادرکنندگان ایرانی خبر داد.

وی با تأکید بر اولویت صدور خدمات فنی مهندسی و سرمایه‌گذاری در کشورهای شمال آفریقا افزود: توجه ویژه شرکت ها به قوانین حمایتی و همچنین ضوابط خاص کشورهای شمال آفریقا، پیش از ورود از لازمه های مهم فعالیت در این کشورهاست.

در ادامه این رویداد، رایزن بازرگانی کشور الجزایر به تشریح سیاست‌های حمایت از سرمایه گذاران در این کشور پرداخت و از نسخه جدید قانون سرمایه گذاری الجزایر به عنوان یک فرصت تاریخی برای ورود شرکت های ایرانی یاد کرد.

همچنین در این همایش دو تن از مدیران مراکز تجاری ایران در کشورهای الجزایر و کامرون به معرفی خدمات خود و تشریح چگونگی انجام فعالیتهای اقتصادی و تجاری در کشورهای متبوع پرداختند.

منبع خبر: وب سایت سازمان توسعه تجارت ایران - 18 دی 1401

دیدگاه کاربران