ایران صادرات کالا به عربستان را آغاز کرد

سخنگوی باشگاه تجار ایران و آفریقا:  

 

 

پس از چند سال وقفه بار دیگر میزان صادرات ایران به عربستان در سال جاری از سر گرفته شده است.

 

 

 

 

سیدروح اله لطیفی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در سال گذشته عملا صادرات ایران به عربستان سعودی متوقف بود و کل عدد ثبت شده در این حوزه حتی به 42 هزار دلار نیز نمی رسید اما از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه ایران بیش از 30 هزار تن کالا به ارزش 14 میلیون و 710 هزار دلار به عربستان سعودی صادرات داشته است.

 

وی درباره سبد صادراتی ایران به این کشور عربی نیز توضیح داد: در 40 روز اخیر بیش از 30 هزار تن شمش فولاد به ارزش بیش از 14 میلیون و 207 هزار دلار به عربستان سعودی صادر شده است.

 

همچنین حدود 60 تن انگور بی دانه به ارزش 126 هزار دلار نیز به عربستان صادر شده است.

 

به این ترتیب حدود 96 درصد از کالاهای صادر شده به عربستان سعودی را شمش آهن و فولاد تشکیل می دهند و بدنه کامیون و سنگ مرمر نیز دیگر کالاهای صادراتی ایران به عربستان سعودی بوده است.

 

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا همچنین از افزایش قابل توجه میزان تجارت مشترک ایران با این قاره خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تا اواسط دی ماه میزان تجارت دو طرف به یک میلیارد و 170 میلیون دلار رسیده که بیش از 93 درصد آن سهم صادرات ایران به 44 کشور آفریقایی بوده است.

 

لطیفی ادامه داد: مقصد اصلی کالاهای ایرانی در آفریقا، آفریقای جنوبی بوده که با خرید بیش از 281 میلیون دلار کالای ایرانی سهم 26 درصدی از این بازار را به خود اختصاص داده است.


پس از آن موزامبیک، غنا، سودان و نیجریه دیگر کشورهایی بودند که ایران بیشترین صادرات را به آنها داشته است.

 

وی اضافه کرد: در میان کشورهای صادر کننده کالا به ایران نیز تانزانیا، کنیا، آفریقای جنوبی، غنا و سیشل اصلی ترین کشورها بودند. پیش بینی می شود با تداوم چند جانبه گرایی و توجه ویژه به بازار آفریقا در آینده میزان این تجارت مشترک نیز افزایش بیشتری پیدا کند.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 20 دی 1401

دیدگاه کاربران