فناوری‌های نوین در ساخت و سازها باید مورد توجه قرار گیرد

عضو کمیسیون عمران مجلس:  

 

 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت ساخت و ساز گفت: در کشور ما از فناوری در ساخت و ساز کم استفاده می‌شود، این در حالی است که شاهد رشد شرکت‌های دانش بنیان در این بخش هستیم.

 

 

اقبال شاکری شامگاه دوشنبه در نشست شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی فناوری های صنعت ساخت و ساز در محل نمایشگاه بین المللی تهران با بیان اینکه صنعت ساخت و ساز موتور محرک و پیشران اقتصادی هر کشوری است اظهار داشت: چرا که با فعال شدن هر چه بیشتر این صنعت دیگر صنایع نیز همزمان با آن رشد خواهند کرد؛ بدین معنی که تولیدات دیگر با رونق ساخت و ساز فعال می شوند.

از سوی دیگر با توسعه ساخت و ساز چرخ صنعت فعال تر شده و اقتصاد کشور نیز از حالت رکود خارج می شود.

وی افزود: در ایران تجربه توسعه ساخت و ساز از طریق تسهیلات در دوران های مختلف را شاهد بودیم و این عملا نشان داد با وجود منابع قابل توجه که به سمت این ساخت و سازها جذب می شود، این تسهیلات تورم زا نبود.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت شرکت های نوآور و فناور در بخش مسکن هر چه بیشتر استفاده کرد، بیان داشت: هوشمندسازی یکی دیگر از اقداماتی است که در ساخت و سازها در حال گسترش بوده و روند رو به جلویی دارد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه فناوری های صنعت ساخت و ساز در اسفندماه عنوان کرد: امیدواریم که در چنین نمایشگاه هایی شاهد عقد تفاهم نامه هایی با هدف استفاده هر چه بیشتر از فناوری های نوین در صنعت ساخت و ساز بوده و از سوی دیگر جوانان و شرکت های دانش بنیان بتوانند جایگاه خود را در این بخش به بهترین شکل ممکن معرفی و در معرض دید قرار بدهند.

رییس شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی فناوری های نوین با بیان اینکه استفاده بهینه در مصرف انرژی در ساخت و سازها از دیگر مسایلی است که مقرر شده در این نمایشگاه دیده و شرکت های فعال در این بخش توانمندی های خود را به نمایش بگذارند گفت: به همین منظور تعداد قابل توجهی از غرفه ها در حوزه ساختمان هایی خواهد بود که در مصرف انرژی اعم از ساخت و ساز و بهره برداری و مصرف خواهند داشت.

وی هوشمندسازی ساخت و ساز را از دیگر محورهای این نمایشگاه عنوان کرد و گفت: هوشمندسازی در طراحی، ساخت و اجرای سازه ها و ساختمان ها و فناوری‌های نوین در مصرف آب، چرخه بازیافت آب و آب های خاکستری در ساخت و ساز که امروزه به صورت موردی و به ندرت انجام می شود از جمله بخش هایی است که در این نمایشگاه مورد توجه قرار می گیرد.

شاکری با بیان اینکه بازیافت منابع در ساخت و ساز از جمله مواردی است که در صنعت ساخت و ساز در آینده باید به خوبی به آن توجه شود تصریح کرد: از دیگر محورهای مورد توجه در نمایشگاه، استفاده از مصالح جدید و به روز و تجهیزاتی است که در افزایش بهره وری این صنعت نقش دارد.

وی با اشاره به ساخت چهار میلیون مسکن در قالب نهضت ملی مسکن که امروز در کشور در حال پیاده سازی است گفت: این طرح از جمله اقداماتی است که باید از فناوری های نوین در آن استفاده کنیم چرا که در غیر این صورت روند ساخت و سازها طولانی خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران، صدور خدمات مهندسی به خارج از کشور توسط شرکت های فناور انبوه ساز و مشاوران و انبوه سازی به عنوان دیگر موارد مورد توجه در نمایشگاه دانست و اظهار داشت: تمهیداتی برای رقابت میان غرفه ها و کسانی که تولیدات و تجهیزات و محصولات خود را به عرضه می گذارند اندیشیده شده و برترین ها در این نمایشگاه انتخاب و جوایزی به آنها اهدا می شود.

شاکری همچنین با اشاره به رتبه بندی بر حسب بازیافت انرژی و توجه به زیست بوم و زیست فناوری ساختمان ها افزود: یکی از اتفاق هایی که در کمیسیون عمران مجلس و وزارت راه و شهرسازی آن را پیگیری می کنیم، فراهم سازی زمینه احداث ساختمان های اجاره داری حرفه ای است که اکنون به صورت موردی و شخصی داریم که توسط مشاوران املاک به اجرا گذاشته می شود و توسط شهرداری ها و انبوه سازانی که احراز صلاحیت می شوند این کار انجام می شود.

وی به نقش صندوق های سرمایه گذاری، بانک ها و نهادهای مالی در تامین مالی صنعت ساخت و ساز نیز اشاره کرد و گفت: رویدادهای تخصصی و برگزاری نمایشگاه ها، فرصت مناسبی برای پیوند بازار مالی کشور با شرکت های فعال در حوزه صنعت ساخت و ساز محسوب می شود.

منبع خبر: خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) - 10 بهمن 1401

دیدگاه کاربران