آغاز عملیات اجرایی پل خلیج فارس همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت:  

 

 

 

عملیات اجرایی پل خلیج فارس به عنوان ارزوی دیرینه جزیره نشینان، همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و میلاد امام علی (ع) آغاز خواهد شد.

 

 

 

 

افشار فتح الهی با اعلام این خبر گفت: عملیات ساخت پل خلیج فارس پس از وقفه ای 7 ساله در دولت سیزدهم و همزمان با ایام الله فجر با همتی جهادی از سر گرفته می شود.

 

فتح الهی ادامه داد: اتصال بزرگترین جزیره ایران و خاورمیانه به سرزمین اصلی یکی از آرزوهای دیرینه جزیره نشینان است که در دولت انقلابی و مردمی محقق خواهد شد.

 

به گفته وی، احداث این پل نقش مهمی در توسعه کریدور شمال ـ جنوب کشور و توسعه همه جانبه و پرسرعت جزیره قشم ایفا می کند.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: با توجه به نقش استراتژیک قشم در منطقه توسعه زیرساخت های جاده ای را نیز شروع کرده ایم و با احداث پل، رینگ حمل و نقلی جزیره کامل خواهد شد.

 

فتح الهی اظهار کرد: پل خلیج فارس هم اکنون 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مبلغ کل اجرای پروژه 460 میلیون یورو برآورد شده است.

 

به گفته وی، این پروژه شامل چهار خط عبور خودرو، یک خط عبور قطار، خطوط اضطراری و پیاده‌راه می باشد و چشم انداز تکمیل آن حدود سه و نیم سال در نظر گرفته شده است.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای تبدیل جزیره قشم به هاب نفت، گاز و پتروشیمی توسعه زیرساخت های جزیره از جمله احداث پل ضروری است.

 

فتح الهی ادامه داد: قشم علاوه بر ظرفیت های حوزه انرژی دارای پتانسیل فراوانی برای توسعه بندری نیز است و از همین روی توسعه بندر کاوه با پتانسیل بارگیری ـ باراندازی حدود 2 میلیون کانتینر در سال به عنوان یکی از حلقه های اصلی در بهره‌برداری از پروژه‌های استراتژیک در دستور کار است.

 

وی تصریح کرد: با احداث پل خلیج فارس از بندر کاوه تا خطوط سراسری کشوری 92 کیلومتر بزرگراه و 86 کیلومتر راه‌آهن ایجاد خواهد شد.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پایان خاطرنشان کرد: جزیره زیبای قشم یکی از سرمایه های ملی متعلق به همه ایرانیان است که با اقدامات زیرساختی صورت گرفته طی ماه های گذشته در مسیر پیشرفت و توسعه حرکت می کند و با ریل گذاری انجام شده برای مسیر پیشرفت جزیره آینده روشنی در پیش روی دارد.

منبع خبر: پایگاه خبری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی(فرینا) - 16 بهمن 1401

دیدگاه کاربران