توافق همکاری‌ ایران و ازبکستان در زمینه حمل و نقل

.  

 

 

 

هیأت ازبکستانی و وزیر راه و شهرسازی ایران در خصوص برنامه جامع توسعه همکاری‌های حمل‌ و نقلی و اجرای موافقت‌نامه عشق‌آباد توافق کردند.

 

 

 

 

«مهرداد بذرپاش» در نشست مشترک با «بختیار سعید اف» رئیس هیات مذاکره کننده ازبکستانی گفت: فرصت و ظرفیت همکاری ایران و ازبکستان در حمل و نقل ترکیبی و توسعه روابط ترانزیتی مهیاست و ایران آمادگی همکاری در این حوزه را دارد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: پیش‌نویس برنامه جامع توافق میان دو کشور در حوزه حمل‌ و نقل آماده شده و ظرفیت‌های بالایی برای مشارکت و همکاری ازبکستان در بنادر جنوبی و شمالی و همچنین کریدور شمال - جنوب وجود دارد.

وی با اشاره به امکان رونق اقتصاد دریا در بنادر جنوبی ایران، گفت: درخواست ازبکستان برای عضویت در موافقت‌نامه چابهار پذیرفته شده است.

بختیار «سعید اف» رئیس هیات ازبکستانی، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دیدار به انجام توافقات مهم میان دو کشور از سال گذشته اشاره کرد و افزود: محور اصلی روابط اقتصادی ایران و ازبکستان حمل و نقل و لجستیک است.

وی ادامه داد: میزان حمل و نقل بار ایران و ازبکستان با وجود امکانات و علاقه‌مندی دو کشور می‌تواند افزایش قابل‌توجهی داشته باشد.

تدوین نقشه راه تفصیلی در حوزه حمل بار و مسافر و در همه شقوق حمل‌ونقل میان دو کشور، اجرای توافقنامه ۱۹۹۳ با اعمال برخی تغییرات و اصلاحات از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

در این دیدار تسهیل حمل و نقل جاده‌ای و ریلی با کاهش تعرفه‌ها و تسهیل شرایط عبور و مرور رانندگان میان دو کشور نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد برای حصول بهتر و سریع‌تر نتایج، نماینده تام‌الاختیار از سوی دو کشور معرفی شوند و درباره جزئیات موضوعات مورد مذاکره به توافق برسند.

منبع خبر: شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران(ایبنا) - 21 اسفند 1401

دیدگاه کاربران