سوآپ گاز ایران در سال ۲۰۲۲ افزایش ۳۵۸ درصدی داشته است

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران:  

 

 

 

بر اساس اهداف تعیین‌شده و با توجه به سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، تجارت بین‌المللی گاز طبیعی باید ۸ تا ۱۰ درصد افزایش یابد که پارسال عملکرد موفقی در این حوزه ثبت شد.

 

 

 

 

 

 

مجید چگنی در این باره اظهار کرد: صادرات گاز طبیعی در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱، از لحاظ حجمی ۱۰ درصد و از لحاظ ارزشی، ۷۹ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته میلادی، مقدار گاز سوآپ شده نیز در مقایسه با سال ۲۰۲۱، از لحاظ حجمی ۳۵۸ درصد و از لحاظ درآمدی، ۵۳۰ درصد رشد را تجربه کرده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران در سال ۲۰۲۲ با واردات گاز طبیعی از ترکمنستان با قرارداد سوآپ با شرکت سوکار آذربایجان، ضمن ارتقا تجارت گاز با این کشور، موفق به برقراری مجدد جریان گاز از ترکمنستان به داخل کشور شد، گفت: این مقدار گاز طبیعی از مبدا ترکمنستان به مقصد جمهوری آذربایجان (و نخجوان) سوآپ می‌شود.

چگنی همچنین از دستاوردهای قابل توجه صنعت گاز در صادرات محصولات جانبی گاز طبیعی سخن گفت و توضیح داد: سال ۲۰۲۲ در صادرات گاز مایع (ال‌پی‌جی) نسبت به سال پیش از آن نیز از لحاظ حجمی ۳۲ درصد و از لحاظ ارزشی، ۵۷ درصد رشد ملاحظه می‌شود.

وی پرداخت بخش عمده‌ای از مطالبات شرکت ترکمن‌گاز در سال ۲۰۲۲ را از دیگر دستاوردهای این شرکت خواند و افزود: با پرداخت بخش عمده‌ای از مطالبات شرکت ترکمن‌گاز، زمینه‌های ارتقا تجارت گاز طبیعی ترکمنستان بیش از پیش فراهم شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان بیان کرد: انتظار می‌رود مقدار گاز وارداتی از ترکمنستان با قرارداد سوآپ گاز شرکت سوکار در سال ۲۰۲۳ بیش از ۷۰ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش یابد.

منبع خبر: خبرگزاری موج - 26 فروردین 1402

دیدگاه کاربران