۱۵ میلیارد دلار پروژه‌ نفت و گاز امسال افتتاح می‌شود

وزیر نفت:  

 

 

جواد اوجی امروز (۸ اردیبهشت) در آیین افتتاح شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس، اظهار کرد: امروز افتتاح و بهره‌برداری از پروژه ملی پالایشگاه گاز هویزه جهت جمع‌آوری گازهای همراه از میادین مشترک با کشورهای همسایه به ویژه عراق را داریم.

 

 

 

 

 

 

وی افزود: ما امروز نزدیک به ۴۰۰ هزار بشکه از غرب کارون نفت تولید می‌کنیم. متاسفانه طی این سال‌ها گاز همراه میادین توسط مشعل‌ها می‌سوزد. ۴۰۰ هزار بشکه نفت از میادین مشترک آزادگان، یادآوران و یاران ‌تولید می‌شود اما گاز همراه و سرمایه ملی می‌سوخت که خوشبختانه با راه‌اندازی این پالایشگاه، این گازهای همراه ترش و سمی که محیط زیست استان را تحت تاثیر قرار می‌داد به این پالایشگاه می‌آید؛ ترکیبات سبک جدا و گاز شیرین می‌شود و بعد به شبکه سراسری گاز می‌رود.

وزیر نفت گفت: ظرفیت اولیه پالایشگاه ۲۵۰ میلیون‌ فوت مکعب گاز در روز است و قول داده شد که فاز دوم آن نیز تا پایان سال افتتاح ‌شود تا روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب سرمایه کشور، تبدیل به ارزش افزوده شود. گاز شیرین به شبکه اضافه می‌شود.

ترکیبات سنگین آن نیز توسط خط لوله ۱۶ اینچی به طول ۱۸۶ کیلومتر به پتروشیمی بندر امام ارسال و تبدیل به خوراک پتروشیمی می‌شود.

اوجی با اشاره به آمار و ارقام گازهای جمع‌آوری شده عنوان کرد: امروز ۱۹۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز جمع‌آوری می‌کنیم. تا پایان امسال در استان ایلام نیز کارخانه گاز مایع ۳ هزار و ۱۰۰ افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: رییس جمهور بر دو موضوع تاکید کردند که شامل توسعه میادین مشترک و جمع آوری گازهای همراه و احداث پتروپالایش‌ها بود.

در سال ۱۴۰۲ در حوزه نفت و گاز کشور، ۱۵میلیارد دلار پروژه افتتاح می‌شود و این پروژه‌ها به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار از ۱۵ میلیارد دلاری است که برای آن برنامه‌ریزی کرده بودیم.

اوجی با اشاره به شرکت پالایش افتتاح شده است، گفت: با افتتاح این کارخانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز به شبکه وارد می‌شود.

منبع خبر: خبرگزاری برنا - 8 اردیبهشت 1402

دیدگاه کاربران