رشد ۱۱.۴ درصدی صادرات ایران به سوریه در سال ۱۴۰۱

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت گفت:  

 

 

در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۴۷هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۲۴۳ میلیون و ۱۶۸ هزار دلار به سوریه صادر شد که از لحاظ وزنی ۱۰.۶ درصد و از لحاظ ارزش ۱۱.۴ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد داشته است.

 

 

 

 

 

سیدروح اله لطیفی در آستانه سفر رییس جمهور به سوریه در خصوص صادرات به این کشور اظهار داشت: صادرات کالاهای ایرانی به سوریه در دو دهه اخیر فراز و نشیب بسیاری داشته است و می‌توان آن را به قبل و بعد بحران این کشور در سال ۲۰۱۱ تقسیم بندی کرد.

وی افزود: از سال ۸۱ تا سال ۹۰ یعنی قبل از بحران سوریه به مدت ده سال صادرات غیر نفتی ما با این کشور در مسیر افزایشی قرار گرفته بود و جمعا در این ده سال، دو میلیارد و ۴۷۶ میلیون و ۶۰۸ هزار و ۶۹۲ دلار کالای ایرانی به سوریه صادر شده، اما بعد از آغاز بحران در این کشور تا سال ۱۴۰۱ به مدت ۱۱سال، میزان صادرات ما به سوریه جمعا به یک میلیارد و ۸۸۱ میلیون و ۵۸۸ هزار و ۵۶۱ دلار رسید.

وی تاکید کرد: علاوه بر جنگ ، حضور و دخالت نیروهای بیگانه ، توقف و انسداد مسیرهای ترانزیتی و حمل و نقلی منتهی به سوریه و بروز فراگیری کرونا نقش مهمی در کاهش این میزان طی این ۱۱ سال اخیر داشته که از روی کار آمدن دولت سیزدهم مجددا در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

لطیفی خاطرنشان کرد: در دوره ۱۰ ساله ۸۱ تا ۹۰ یعنی قبل از بحران سوریه صادرات ایران به سوریه در سال ۸۱ یعنی در دولت هشتم حدود ۶۳ میلیون دلار ، سال ۸۲ حدود ۷۱ میلیون دلار ، سال ۸۳ هم حدود ۱۱۶ میلیون دلار ، سال ۸۴ با تغییر دولت و آغاز دولت نهم به بیش از ۱۸۶ میلیون دلار، سال ۸۵ به ۲۳۶.۵ میلیون دلار و در سال ۸۶ به بیش از ۳۳۰ میلیون دلار و در سال ۸۷ به بیش از ۳۱۶ میلیون دلار رسید.

وی افزود: در سال ۸۸ و در آغاز دولت دهم صادرات به سوریه حدود ۳۷۹ میلیون دلار و در سال ۸۹ به رکورد ۵۲۴.۵ میلیون دلار رسید و در سال ۹۰ که اواخر آن مصادف با بحران سوریه بود این میزان به ۳۷۳ میلیون دلار نزدیک شد.

وی تصریح کرد: در سال ۹۱ که آغاز بحران در سوریه به شمار می رفت، صادرات ایران به دمشق حدود ۱۶۱ میلیون دلار بوده و در سال ۹۲ و همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم ۱۱۷ میلیون دلار، سال ۹۳ بیش از ۱۰۳ میلیون دلار، سال ۹۴ حدود ۱۵۹ میلیون دلار، سال ۹۵ بیش از ۲۵۶ میلیون دلار، کالای ایرانی به سوریه صادر شد.

سخنگوی کمیسیون روابط بین الملل و توسعه تجارت خانه صمت در خصوص میزان صادرات به سوریه در دولت دوازدهم تاکید کرد: در سال ۹۶ و همزمان با آغاز دولت دوازدهم، صادرات به سوریه به بیش از ۳۲۶ میلیون دلار رسید و در سال ۹۷ با وجود کاهش تنش در سوریه و شکست گروه‌های تروریستی در این کشور، متاسفانه به دلیل محدودیت‌ها و مسدود بودن مسیرهای ترانزیتی و حمل و نقلی، صادرات به سوریه کمی بیشتر از ۱۵۹ میلیون دلار را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: در سال ۹۸ نیز به بیش از ۱۶۶میلیون دلار رسید، در سال ۹۹ نیز با فراگیری کرونا و توقف تجارت در بسیاری از کشورها و مرزها ،۱۲۲ میلیون دلار کالا از ایران به سوریه صادر شد.

لطیفی گفت : با بازگشایی مرزها و روان شدن تجارت جهانی، همزمان با استقرار دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰، صادرات کشورمان به سوریه به ۲۱۸ میلیون و ۲۶۰ هزار دلار رسید که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۹۹ درصدی داشته و در سال ۱۴۰۱ نیز این روند رو به رشد ادامه پیدا کرد تا اینکه صادرات در این سال با رشد ۱۰.۶ درصدی در وزن و ۱۱.۴ درصدی در ارزش به ۱۴۷ هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش ۲۴۳ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۳۳ دلار رسیده است.

وی در خصوص کالاهای صادر شده به سوریه در سال گذشته گفت: بیش از ۴۰ میلیون دلار مواد غذایی، لبنیات و کشاورزی، ۳۳.۶ میلیون دلار انواع دارو و تجهیزات پزشکی، ۱۵میلیون دلار انواع فلزات و محصولات فولادی، ۹ میلیون دلار کود اوره، دو و نیم میلیون دلار انواع شیرآلات، نزدیک به دو میلیون دلار انواع روغن موتور و روغن صنعتی، نزدیک به یک و نیم میلیون دلار بدنه، لوازم یدکی و قطعات خودرو، ۱.۴ میلیون دلار محصولات شوینده و بهداشتی و کالاهایی نظیر محصولات پتروشیمی و نفتی، مواد شیمیایی و مواد معدنی، حلال‌ها، مصالح ساختمانی، نخ و پارچه، لاستیک، تخته، کاغذ و مقوا، کاشی و سرامیک، کفش، شیشه و آیینه، انواع ظروف، قفل، توربین، موتور وسائط نقلیه، چیلر، آسانسور، ماشین آلات صنعتی، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، تراکتور، مبل، انواع درب در سال ۱۴۰۱ به سوریه صادر شده است.

منبع خبر: خبرگزاری کار ایران(ایلنا) - 12 اردیبهشت 1402

دیدگاه کاربران