تقدیر سرپرست وزارت صمت از دبیرخانه شورایعالی در برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو‌۲۰۲۳

در مراسم اختتامیه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت:  

 

 

 

 

 

سرپرست وزارت صمت، برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو2023 را اقدامی بی‌نظیر و بسیار استثنایی برشمرد و گفت: از تلاش‌های دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وزارتخانه‌های خارجه و کار و صداوسیما که هماهنگی‌ها و دستورات لازم را برای هرچه بهتر برگزار کردن نمایشگاه صادر کردند، تقدیر و تشکر می‌نمایم.

 

 

سیدمهدی نیازی در مراسم اختتامیه پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (ایران اکسپو‌۲۰۲۳) افزود: در این نمایشگاه به اهدافمان از جمله شروع یک جهش در توسعه بازارهای فعلی، افزایش ارزش صادراتی و به‌دست آوردن بازارهای جدید دست یافتیم‌.

وی با تقدیر و تشکر از حضور شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده، شرکت‌های فعال در حوزه فن‌آوری و نوآوری، فعالان اقتصادی و نمایندگان کشورهای خارجی، اظهار کرد: بر مبنای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، یکی از مهم‌ترین رویکردهای دولت، برون‌گرایی از طریق تعامل گسترده با تمام کشورهای دنیا به‌ویژه کشورهای منطقه، دوست و همسایه است که این رویکرد از زوایای مختلف در دستورکار دستگاه‌های مختلف خصوصا وزارت صمت قرار دارد.

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه در کنار این رویکرد باید الزاماتی در داخل کشور نیز انجام شود تا بتوانیم‌ این موضوع را به‌صورت فعالانه عملیاتی و اجرایی کنیم، ادامه داد: در حوزه تولید، راهبرد ما قطعا باید تولید صادراتی باشد و برای دستیابی به کیفیت و قیمت تمام‌شده رقابتی باید به سمت صادرات حرکت کنیم.

نیازی با اشاره به اینکه بازارهای صادراتی نیازمند سرمایه‌گذاری‌هایی است که با هدف صادرات‌ باید اتفاق بیافتد، اضافه کرد: سه راهبرد اساسی تولید صادراتی، سرمایه‌گذاری برای صادرات و ارتقای کیفیت، جزو برنامه‌های وزارت صمت است که با همکاری فعالان اقتصادی و بخش خصوصی در دستورکار ما قرار دارد.

وی از انجام اقدامات گسترده در وزارت صمت برای اجرایی شدن این رویکرد راهبردی دولت برای تعامل با کشورهای دنیا خبر داد و عنوان نمود: برگزاری کمیسیون‌های مشترک، توسعه مراکز تجاری در کشورهای هدف (طبق نقشه‌راه هدفگذاری شده با کشورها)، اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری، پرداخت هدفمند مشوق‌های صادراتی و برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی ایران در کشورهای هدف برای معرفی محصولات خاص کشور، ازجمله این اقدامات است.

سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو‌۲۰۲۳ براساس این رویکرد برنامه‌ریزی شد که اقدامی بی‌نظیر و بسیار استثنایی بود، تاکید کرد: در این نمایشگاه به اهداف‌مان از جمله شروع یک جهش در توسعه بازارهای فعلی، افزایش ارزش صادراتی و به‌دست آوردن بازارهای جدید، دست یافتیم.

نیازی با تاکید بر اینکه به‌زودی نتایج و دستاوردهای این نمایش قابل ارائه خواهد شد، اظهار داشت: البته این نمایشگاه نقطه شروع کار است و تمام برنامه وزارت صمت محدود به این نمایشگاه نمی‌شود؛ به همین دلیل از همکاران سازمان توسعه تجارت می‌خواهم تا دبیرخانه‌ای فعال و قوی ایجاد کنند تا ضمن پایش تمام تفاهمات صورت گرفته در این نمایشگاه، موضوعاتی که شرکت‌های صادراتی در این نمایشگاه پیگیری کردند و تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهایی که با تجار و بازرگانان منعقد شد، به شکل جدی دنبال شود تا اگر موانعی در عملی شدن این تفاهم‌نامه‌ها وجود دارد، بر طرف گردد و بتوانیم دستاوردهای عملیاتی این رویداد را مشاهده کنیم.

وی با بیان اینکه ۷۵۰ شرکت صادراتی بزرگ ایرانی در ۱۲ گروه کالایی و همه استان‌ها در ۳۱ منطقه در این نمایشگاه حضور داشتند، ادامه داد: در این نمایشگاه‌ سعی شد تمام ظرفیت‌های صادراتی، ملی، منطقه‌ای، جغرافیایی و سرزمینی جمهوری اسلامی ایران برای بیش از ۱۳۰۰ فعال اقتصادی که از ۷۱ کشور دنیا در این رویداد شرکت کردند، تبیین شود.

سرپرست وزارت صمت با اشاره به توجه ویژه رئیس‌جمهوری به این نمایشگاه و حضور در مراسم افتتاحیه ‌آن، تصریح کرد: معاون اول رئیس‌جمهور و برخی وزرا نیز از این نمایشگاه بازدید کردند و تمام دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به‌ویژه وزارت امورخارجه، وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مناطق آزاد و صداوسیما در این مدت هماهنگی‌ها و دستورات لازم را برای هرچه بهتر برگزار کردن نمایشگاه صادر کردند، که جای تقدیر و تشکر از زحمات آنها دارد.

 

اقدامات بسیار موثر برای خنثی‌سازی تحریم‌ها با هماهنگی کامل بین دولت و بخش خصوصی

نیازی بار دیگر از همه شرکت‌کنندگان در نمایشگاه ایران اکسپو‌۲۰۲۳ تشکر ویژه کرد و گفت: این تجربه در شرایط تحریم ظالمانه جمهوری اسلامی ایران نشان داد که اگر هماهنگی کامل بین دولت و بخش خصوصی صورت گیرد، می‌توانیم برای خنثی‌سازی تحریم‌ها اقدامات موثر و عملیاتی انجام دهیم.

سرپرست وزارت صمت در پایان صحبت‌هایش ابراز امیدواری کرد با شرایط بهتر و مطلوب‌تر و در ابعاد وسیع‌تر در خدمت فعالین اقتصادی ایران و کشورهای همسایه، منطقه، دوست و همسو با هدف توسعه روابط تجاری و اقتصادی فی‌مابین باشیم.

همچنین، سیدمحمد آقامیری سرپرست وزارت جهاد کشاورزی هم در این نشست اعلام کرد که توسعه روابط تجاری بین کشورها و تسهیل‌گری برای صادرات تولیدات کشاورزی از وظایف مهم این وزارتخانه است و ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی‌های مناسب، شاهد قرار گرفتن ایران در بین کشورهای برتر صادرکننده دنیا باشیم.

گفتنی است، در بخش پایانی این مراسم با اهدای تندیس ویژه نمایشگاه و تقدیرنامه، از شرکت‌های برتر شرکت‌کننده در پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (ایران اکسپو۲۰۲۳) تقدیر شد.

همچنین، در بخشی از این مراسم، مجید تکبیری رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو‌۲۰۲۳، با اشاره به اینکه این نمایشگاه در راستای کاهش موانع صادرات و با دو هدف توسعه بازارهای اقتصادی (کشف بازارهای جدید) و ارتقای بازارهای موجود، با حضور شرکت‌های فاخر ایرانی در ۱۰ گروه صادراتی و گروه خدمات برگزار شد، گفت: ۱۹۵۰ تاجر و بازرگان از ۸۰ کشور درخواست حضور در نمایشگاه داشتند که بیش از یکهزار و ۳۰۰ تاجر از ۷۲ کشور دنیا، در این نمایشگاه حضور یافتند.

وی اظهار داشت: با توجه به نشست‌هایی که میان شرکت‌ها، تجار و بازرگانان ایران با همتایان بین‌المللی برگزار شد، دستیابی به پیش‌بینی انعقاد بیش از ۲ میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه در این نمایشگاه دور از دسترس نخواهد بود.

منبع خبر: پایگاه خبری و اطلاع رسانی مناطق آزاد - 23 اردیبهشت 1402

دیدگاه کاربران