دو دستاورد مهم اجلاس پایاپای آسیا

.  

 

 

در پنجاه و یکمین اجلاس بین‌المللی اتحادیه پایاپای آسیا اهداف بسیار مهم و بزرگی اعم از دلارزدایی، کاهش نیاز و وابستگی به برخی ارز‌ها به خصوص دلار و همچنین رونمایی از شبکه پیام رسان بانکی به عنوان جایگزین سوئیفت دنبال شد؛ لذا امیدواریم در این اجلاس گام‌های موثری در موارد عنوان شده، برداشته شده باشد.

 

 

 

آلبرت بغزیان اقتصاددان

کارایی و تاثیر اهداف اتحادیه پایاپای آسیا در زمان اضطرار است.

در گذشته می‌توانستیم مشکل سوئیفت را با ارائه طرح و راه‌اندازی شبکه پیام‌رسان بانکی به همت اتحادیه پایاپای آسیا حل کنیم، اما متاسفانه اقدامی صورت نگرفت، اما حالا هم دیر نیست.

با توجه به لزوم استفاده از ارز‌های دیگر به جای دلار در معاملات بین‌المللی، امیدوارم این مهم هر چه زودتر در این اجلاس به مرحله نهایی و اجرا برسد.

دلارزدایی علاوه بر اهداف اقتصادی کشور‌های مختلف، بحث سیاسی را نیز دنبال می‌کند، یکی از اهداف اقتصادی در بحث دلارزدایی کاهش هزینه‌های معاملات مالی است که مطمئنا با دور زدن دلار می‌توان به آن رسید.

مطمئنا در صورت به ثمر رسیدن این مساله، دیگر نیازی نیست برای مبادلات مالی، هزینه بالای جابجایی متحمل شد چرا که می‌توان در قالب ارز‌های مختلف این کار را انجام داد.

ضمن اینکه عمده معاملات تجاری ما با کشور‌های عضو اتحادیه پایاپای آسیا است که می‌توانیم روند معاملات را با ارز ملی خودمان پیش ببریم.

همچنین تاسیس و نظارت یک نهاد مشترک برای تثبیت و مدیریت نرخ ارز مبادله‌ای بین کشور‌های عضو اتحادیه پایاپای آسیا الزامی است.

یکی از اهداف اتحادیه یاد شده این است که ارز‌های دیگر را به عنوان وسیله مبادله معرفی و استفاده کنند.

برای تحقق این هدف نرخ ارز مبادله‌ای باید تثبیت و مدیریت شود تا کشور‌های عضو نیز در معاملات خود دغدغه خاصی نداشته باشند.

بی‌تردید با اعمال مدیریت و تثبیت ارز مبادله‌ای، دیگر کشور‌های عضو اتحادیه پایاپای آسیا به دنبال ذخیره‌سازی دلار نخواهند رفت.

مثلا هیچ کشوری در پی ذخیره‌سازی یوان چین، لیر ترکیه یا ریال نیست و صرفا ارز‌ها، وسیله مبادله خواهند بود. امیدوارم تلاش و برنامه‌های مورد نظر بانک مرکزی همچنان برای برقراری ثبات ارزی تاثیرگذار و مطلوب به مرحله اجرا در آید و طرح‌های بعدی نیز مغفول واقع نشود.

ضرورت دارد رئیس کل بانک مرکزی همانطور که برنامه‌های خود را به خوبی شروع کرد، همین روند را همچنان ادامه دهد تا شاهد ثبات و پیشرفت بیشتری در حوزه ارز و مبادلات مختلف بین المللی باشیم.

منبع خبر: روزنامه تجارت - 7 خرداد 1402

دیدگاه کاربران