جزئیات تجارت 4.9 میلیاردی ایران و هند

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران:  

 

 

 

بررسی آمارهای رسمی منتشر شده نشان می دهد که تجارت ایران و هند در سال گذشته با رشد حدود 50 درصدی مواجه شده است.

 

 

 

 

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، مجموع تجارت بین ایران و هند در سال گذشته در مقایسه با سال 1400 افزایش پیدا کرده و با رشد 47 درصدی از نظر دلاری و افزایش 155 درصدی از نظر ریالی مواجه شده اما از نظر وزنی کاهش 10 درصدی را تجربه کرده است.

 

این رشد مبادلات تجاری ایران و هند با وجود کمتر شدن مجموع مبادلات دو کشور از نظر وزنی اتفاق افتاده است.

 

نگاهی به تجارت دو کشور نشان می دهد ایران در سال گذشته با صادرات حدود 2.1 میلیارد دلار محصولات مختلف به هند، این شریک تجاری را یک پله ارتقاء داده و به پنجمین مقصد صادراتی ایران تبدیل کرده است.

 

واردات ایران از همین کشور در سال گذشته نسبت به سال 1400 نیز با رشد 80 درصدی مواجه شده و هندی ها بالاتر از سال گذشته چهارمین واردکننده محصولات مختلف به ایران هستند.

 

ایران در سال 1400 حدود 1.5 میلیارد دلار کالای مختلف از هند وارد کرده بود و این کشور ششمین فروشنده به ایران لقب گرفته بود.

 

در سال جاری اما با واردات بیش از 2.5 میلیارد دلار دو رتبه ارتقاء پیدا کرد.

 

نگاهی به آمارهای واردات هند به ایران در سال گذشته، نشان از افزایش 40 درصدی از نظر وزنی، رشد 80 درصدی از نظر ارزش دلاری و افزایش 851 درصدی از حیث ارزش ریالی نسبت به سال 1400 دارد.

 

بررسی جزییات صادرات ایران به هند نشان می دهد که «آمونیاک بدون آب» در رتبه نخست کالاهای صادر شده به هند قرار گرفته و سهم بیش از 18.04 درصدی را در این فهرست بلند بالا دارد.

 

پس از آن «قیرنفت» دومین محصول صادراتی به هند است که تاجران این کشور برای خرید آن بیش از 327 میلیون دلار هزینه کرده اند.

 

البته «متانول» نیز در رتبه سوم در این جدول جزو عمده کالاهای صادراتی به هند هستند.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 7 مرداد 1402

دیدگاه کاربران