آزادسازی پول های بلوکه شده در کره جنوبی منوط به اجازه آمریکا

رییس انجمن دوستی ایران-چین اظهار داشت:  

 

 

 

جریان چین هراسی در ایران خط آمریکا و از آمریکا نشات می گیرد، چرا که آمریکایی ها به شدت نگران توسعه همکاری های ایران و چین هستند.

 

 

 

 

 

به ویژه اینکه چینی ها تمام فناوری های دنیا در عرصه های مختلف را در اختیار گرفته اند به طوری که امروز هواپیمای ایرباس، گوشی تلفن همراه آیفون، بنز و بی ام و در چین تولید می شوند و چین در تولید خودروهای برقی حرف اول را در دنیا می زند.

 

علاء الدین بروجردی در گفت و گو با ایلنا در باره انتشار اخباری مبنی بر حجم قابل توجه پول های بلوکه شده ایران در چین و عدم آزادسازی آن در طول سال های گذشته اظهار داشت: با توجه به ارتباط نزدیک مقامات عالی رتبه ایران و چین و همچنین حجم قابل توجه داد و ستدهای اقتصادی و مالی بین دو کشور، در رابطه با چین با مشکل شبیه به کره جنوبی که امکان آزادسازی پولی های بلوکه شده را نداشته باشیم، مواجه نیستیم.

 

توافق های لازم بین بانک های مرکزی دو کشور صورت گرفته و مشکل بلوکه شدن پول و دارایی ایران در چین را نداریم.

 

وی با اشاره به عدم آزادسازی پول های کشورمان در کره جنوبی گفت: فشار آمریکا باعث شده که کره نتواند پول های بلوکه شده ایران را آزاد کند و در این رابطه کره جنوبی اختیاری از خود ندارد. آمریکا سیاست های این کشور را تعیین می کند و به دلیل فشارهای آمریکا این مشکلات ایجاد شده در نهایت منجر به شکایت ایران از کره جنوبی شده است.

 

رییس انجمن دوستی ایران-چین تاکید کرد: با توجه به سفرهای مکرر مقامات عالی رتبه ایران به چین توافقات لازم برای همکارهای اقتصادی صورت گرفته است و مشکل لاینحلی با چین نداریم.

 

بروجردی با اشاره به جریان چین هراسی در ایران اظهار داشت: جریان چین هراسی در ایران خط آمریکا و از آمریکا نشات می گیرد چرا که آمریکایی ها به شدت نگران توسعه همکاری های ایران و چین هستند.

 

به ویژه اینکه چینی ها تمام فناوری های دنیا در عرصه های مختلف را در اختیار گرفته اند به طوریکه امروز هواپیمای ایرباس، گوشی تلفن همراه آیفون، بنز و بی ام و در چین تولید می شوند و چین در تولید خودروهای برقی حرف اول را در دنیا می زند.

 

وی تاکید کرد: زمینه همکاری با چین در تمام این حوزه ها آماده است اما ایران از این فرصت کمتر استفاده کرده و آمریکا هم به شدت نگران این است که با توجه به استعدادهای فوق العاده ایران، اگر همکاری ها با چین جدی شود، ایران در فناوری های نوین در عرصه های مختلف جهش قابل توجهی خواهد داشت.

 

رییس انجمن دوستی ایران-چین با بیان اینکه شرکت های متعدد ارتباط و همکاری نزدیک در زمینه های مختلف با چین دارند، گفت: سند همکاری های بلندمدت ۲۵ ساله بین دو کشور هم مبنای چنین اقداماتی است اما قبل از اینکه چینی ها اقدام کنند، تصمیمات اجرایی در این زمینه باید در ایران اتخاذ شود و در این باره چینی ها بارها پیشنهاداتی ارائه داده اند.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 10 مرداد 1402

دیدگاه کاربران