واردات بنزین به صورت سوآپ

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی:  

 

برای رفع ناترازی 3 میلیون لیتر از ذخایر استراتژیک برداشت شده است

ذخایر استراتژیک بنزین شرایط خوبی دارد، در باره احتمال واردات گفت: نگاه ما این است که واردات به صورت سوآپ انجام شود.

 

 

 

 

جلیل سالاری در گفت و گو یی در باره ناترازی بنزین و نحوه تامین افزایش تقاضا اظهار داشت: برای رفع ناترازی از 2.5 تا 3 میلیون لیتر در روز از ذخایر استراتژیک برداشت داریم و همچنین با مدیریتی که روی بحث توزیع سوخت انجام دادیم بنزین مورد نیاز تامین می شود.

 

وی با بیان اینکه ذخایر استراتژیک بنزین شرایط خوبی دارد، در باره احتمال واردات گفت: نگاه ما این است که واردات به صورت سوآپ انجام شود یعنی ما یک ظرفیتی برای واردات از شمال داریم و تمام تولید نیز در جنوب کشور است، ضمن اینکه انتقال از جنوب به شمال هزینه بر و تردد نفتکش ها در این مسیر طولانی خواهد بود، بنابراین حتی اگر تمام ذخایر هم پر باشد چنانچه بتوانیم از شمال محموله را وارد و در جنوب به صورت همنام و هم غیرهمنام تحویل دهیم؛ به نفع ما است، چون هم هزینه ها کاهش پیدا می کند و هم کمک به کشور است.

 

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: در گذشته هم همین نگاه سواپ همنام و غیرهمنام وجود داشته است حتی ما برای بحث نیروگاهی هم همین روال را داریم، تعدادی از نیروگاه ها در شمال کشور مستقر هستند؛ زمانی که گاز مشکل پیدا می کند ما مجبوریم از جنوب کشور سوخت را به شمال ببریم، در حالی که اگر بتوانیم از شمال وارد و در جنوب معوض بدهیم هم سوآپ فی دریافت می کنیم که به نفع ما است و هم اینکه هزینه نقل و انتقال کم می شود.

 

وی در باره کیفیت بنزین تحویلی بیان داشت: نماینده دولت و مجموعه نظارت روی کیفیت سوخت توزیعی در کشور نظارت دارند و حتما گواهی کنترل کیفی صادر می شود و با توجه به اینکه بر اساس کیفیت بنزین تحویلی؛ یارانه شرکت های پالایشی را محاسبه می کنیم، ملزم به رعایت استانداردها هستند.

 

سالاری در باره برنامه اختصاص سوخت به کارت ملی توضیح داد: طبق قانون سوختگیری باید با کارت سوخت خودرو صورت بگیرد زیرا موضوع اعتبار و بحث امنیتی مطرح است. یعنی اگر امروز بخواهیم یک تجهیز جدیدی را به سیستم اضافه کنیم حتما باید مجوز دستگاه ها را داشته باشیم، به عبارت دیگر اولین موضوع پدافند است و فعال پدافند با این رویه مخالف است، بنابراین باید تائیدیه لازم اتخاذ شود، اینگونه نیست که ما خودمان راسا در این زمینه تصمیم گیری کنیم.

 

خیلی مواقع با هماهنگی مجموعه دستگاه های امنیتی باید اقدام کنیم، احتمالا در چند نازل به صورت پایلوت اجرا شده باشد و این به معنای اجرای سراسری نیست، روش ها و چالش ها را ارزیابی می کنیم و بعد تصمیم گیری می شود.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 31 مرداد 1402

دیدگاه کاربران