راهکار صندوق توسعه ملی برای دریافت طلب 100 میلیارد دلاری از دولت

رئیس صندوق توسعه ملی گفت:  

 

 

 

طی سال های گذشته حدود 100 میلیارد دلار طلب ما از دولت ها انباشته شده که پیشنهاد دادیم از طریق سرمایه گذاری غیرمداخله ای در پروژه های مختلف این طلب را دریافت کنیم.

 

 

 

 

 

مهدی غضنفری روز یکشنبه در نشستی خبری اظهار کرد: صندوق توسعه ملی هدف گذاری کرده تا حدود دو درصد از رشد اقتصادی هشت درصد کشور را برعهده بگیرد.

 

وی افزود: صندوق توسعه ملی 100 میلیارد دلار از دولت طلب دارد که صرفا مربوط به دولت سیزدهم نیست و در طول دولت های گذشته تاکنون ایجاد شده است.

 

ما پیشنهاد دادیم تا طلب خود را از طریق سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز بگیریم.

 

غضنفری تصریح کرد: امروز از مدل سرمایه گذاری غیرمداخله ای صندوق توسعه ملی رونمایی می شود.

 

در قالب این طرح ما قرار نیست بنگاه داری کنیم و سرمایه گذاری را از طریق بخش خصوصی پیش می بریم تا مطمئن باشیم پولمان بر می گردد.

 

غضنفری خاطرنشان کرد: در 10 سال گذشته 46 طرح نیروگاهی با ظرفیت 6000 مگاوات از طریق تامین مالی صندوق توسعه ملی به میزان 3.7 میلیارد دلار به شبکه برقی کشور اتصال پیدا کرد اما تنها 100 میلیون دلار از این مبلغ برگشت خورده و تاکنون 1.1 میلیارد دلار معوق شده است.

 

این عدم بازگشت منابع ما باعث می شود نتوانیم به طرح ها و پروژه های آینده وام بدهیم و طرح های توسعه ای در کشور دچار مشکل می شود.

 

رئیس صندوق توسعه ملی با بیان اینکه در بخش نفت و گاز نیز 10 میلیارد دلار مطالبات معوق داریم، گفت: صندوق توسعه ملی به طور کلی از 364 طرح پشتیبانی مالی کرده که 36 میلیارد دلار از منابع به بخش های خصوصی و عمومی غیردولتی اختصاص یافته و تنها پنج میلیارد دلار از این رقم بازپرداخت شده و 13.3 میلیارد دلار معوق شده است.

 

عدم بازپرداخت منابع صندوق یعنی ناترازی در همه بخش های برق گاز پتروشیمی نفت و دیگر پروژه های کشور.

 

وی بیان کرد: با این وجود صندوق توسعه ملی پرداخت تسهیلات را تعطیل نمی کند.

 

اخیرا با حضور مخبر معاون اول رئیس جمهور تعهد دادیم که دو میلیارد دلار برای نیروگاه های تجدید پذیر تسهیلات بدهیم که خوشبختانه این نیروگاه ها در بازپرداخت تسهیلات نسبت به نیروگاه های فسیلی بازپرداخت خیلی بهتری داشتند.

 

غضنفری حوزه جدید دیگر را سرمایه گذاری غیر مداخله ای تحت عنوان (Hope-I)به مبلغ 1.5 میلیارد دلار توسط بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: این طرح ها عموما اجرا می شود.

 

تعداد زیادی شرکت بخش خصوصی هستند که توانایی انجام این کار را دارند.

 

در این پروژه ها 50 میلیارد دلار طرح در نظر گرفته شده که 23 میلیارد دلار آن توسط صندوق تامین مالی می شود.

 

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی اعلام کرد که در دولت سیزدهم توانستیم پنج میلیارد دلار از منابع خود را پس بگیریم.

 

وی یادآور شد: صندوق توسعه ملی با تضمین شرکت نفت در بخش نفت و گاز به 56 پروژه تسهیلات پرداخت کرده که حدود 16.5 میلیارد دلار تسهیلات مربوط به این طرح ها بوده اما فقط 1.2 میلیون دلار آن بازپرداخت شده و 10 میلیارد دلار تا امروز از این محل معوق شده است.

 

البته همان طور که گفتم ما قرار نیست تسهیلات دهی را متوقف کنیم و هم چنان به طرح های زیر 100 میلیون دلار تسهیلات می دهیم.

 

اما برای طرح های بزرگ تر به صورت سرمایه گذاری غیرمداخله ای عمل خواهیم کرد.

منبع خبر: روزنامه اخبار صنعت - 17 مهر 1402

دیدگاه کاربران