10 میلیارد دلار دیگر در راه ایران!

بانک مرکزی خبر داد:  

 

 

10 میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در عراق در دسترس قرار گرفت و مذاکرات در خصوص تامین منابع از طریق فاینانس با چین در دستور کار است.

 

 

 

 

 

به رغم افت قیمت های جهانی و کاهش صادرات غیرنفتی، میزان تخصیص و تامین ارز طی شش ماهه اول سال جاری به طور متوسط ماهانه به ترتیب معادل 7.5 و 5.4 میلیارد دلار بوده است.

 

بر این اساس در مجموع طی شش ماهه اول سال جاری معادل 32.4 میلیارد دلار جهت واردات کالا و خدمات تامین ارز صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 3.1 درصد رشد نشان می دهد.

 

در کنار وضعیت مطلوب متغیرهای بنیادین تعیین کننده نرخ ارز، اجرای سیاست تثبیت با محوریت تثبیت بازار ارز از جمله اقدامات مهم مجموعه دولت و بانک مرکزی بود که توانست فضای پیش بینی پذیری را برای فعالان اقتصادی فراهم کند.

 

همچنین تداوم سیاست های تثبیت سبب می شود تا اثرات آن بر رفاه خانوار و بهبود عملکرد بنگاه های تولیدی به مرور مشخص شود.

 

در تحلیل و ارزیابی وضعیت کلان اقتصادی و به ویژه بازار ارز و نرخ ارز لازم به اشاره است که به طور کلی از ابتدای سال 1397 و به دنبال خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها در همان سال و در سال های 1399 و 1400 به واسطه بروز و شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت و سایر کالاهای اولیه در بازارهای جهانی، از یک سو کمیت و کیفیت منابع ارزی قابل دسترس کشور به شدت تنزل پیدا کرد و از طرف التهابات و دیگر تحت تاثیر جو روانی منفی حاکم بر فضای کلان اقتصاد و شکل گیری انتظارات تورمی، گاهاً نوسانات شدید در بازار ارز و به تبع آن بازار سایر دارایی های مالی و فیزیکی بروز نمود.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 22 مهر 1402

دیدگاه کاربران