جایگاه ایران در تجارت جهانی بسیار ضعیف و ناچیز است

وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز داشت:  

 

 

 

متأسفانه جایگاه ما در تجارت جهانی بسیار ضعیف است، ما در صادرات موفقیت زیادی نداشتیم باید از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم.

 

 

 

 

 

علی‌آبادی امروز در آئین گشایش سه نمایشگاه صنعت نساجی، پوشاک و کیف و کفش، اظهار کرد: ۴۰ کشور برای صادرات صنعت نساجی به ما معرفی شدند که روی آنها کار خواهیم کرد تا به فهرست کشورهای صادراتی در این صنعت اضافه شوند.

متأسفانه جایگاه ما در تجارت جهانی بسیار ضعیف است، ما در صادرات موفقیت زیادی نداشتیم باید از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم تا در این زمینه شاهد رشد خوبی هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: امروز باید با توسعه صادرات در صنعت نساجی و پوشاک به بازار کشورهای همسایه وارد شویم همچنین اگر توانستیم به اروپا هم صادر کنیم.

وی با اشاره به موانع توسعه در صنعت پوشاک گفت: اولین مانع نوآوری و فناوری در تجهیزات و طراحی در صنعت پوشاک است، گاهی می‌بینیم یک لباس دوخت خوبی دارد؛ اما پارچه مناسبی ندارد یا طراحی خوبی ندارد باید بر روی فناوری و نوآوری کار کرد.

وی عنوان کرد: اول کیفیت تجهیزات و بهبود ماشین‌آلات ضروری است؛ معاونت صنایع عمومی وزارت صمت در این باره برنامه‌ریزی می‌کند تا بتوانیم سهم تبصره ۱۸ و سایر منابع را افزایش دهیم.

دوم بحث مدیریت و کنترل کیفیت است باید تولیدکنندگان و صنعتگران تلاش کنند تا بهترین کیفیت کالا را تحویل دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر تشکیل خوشه تاکید کرد و گفت: پیشنهاد من این است که ما با یکدیگر یک خوشه تشکیل دهیم و کنار هم قرار بگیریم تا از تجربیات یکدیگر بهره‌مند شویم. ما مدیران باید از بزرگان این صنعت حمایت کنیم واحدهای کوچک نیاز است تا به واحدهای دیگر بپیوندند.

علی‌آبادی با اشاره به اینکه در صنعت پارچه تحولات مهمی رخ خواهد داد، گفت: باید در طراحی و نوع لباس آماده باشیم از این رو ارائه آموزش‌های مهارتی و تخصصی در این زمینه ضروری است ما شاید در پوشاک عمومی نتوانیم رتبه خوبی به دست آوریم اما در پوشاک تخصصی می‌توان به موفقیت دست یافت.

وی با اشاره به اینکه رویکرد اصلی‌مان در صنعت خودرو، نساجی و پوشاک و… باید دانش‌بنیان و صادرات محور باشد، گفت: صنعت نساجی و پوشاک از پایه‌های اجتماعی و اقتصادی تمدن بشری هستند.

کاری به اولی یا چندمی آن نداریم، اما صنعت پوشاک یکی از پایه‌های اصلی است؛ می‌شود خودرو نداشت اما نمی‌توان از خوراک، پوشاک و مسکن گذشت؛ نساجی در رده و ردیف اولین‌ها و در زمره اولین نیازهای اجتماعی بشر است؛ بنابراین در اقتصاد جهانی، نساجی از ارکان اقتصاد جهانی به حساب می‌آید.

وزیر صمت در ادامه اظهار کرد: طبق آمار ٢١ درصد اشتغال از کل صنعت پوشاک جهان در اروپا و ١١ درصد در آمریکا و پنج درصد در آفریقا متمرکز است، اما این عدد در آسیا ۶٣ درصد است؛ این نشان می‌دهد که در کشورهای بسیار توسعه یافته و تقریباً توسعه نیافته، صنعت پوشاک از اولویت اول برخوردار نیست؛ اما در کشورهای میانه به لحاظ توسعه یافتگی، این موضوع بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه در توسعه یافته‌ها اشتغال اولویت نیست و به دنبال صنایع اشتغال زا نیستند، بلکه به دنبال صنایعی هستند که بسیار ثروت زا باشد.

اگر در حال حاضر، مشکل ما اشتغال است، بدون تردید از جمله بهترین گزینه‌ها، صنعت نساجی و پوشاک است و این صحبت عاقلانه‌ای است.

علی‌آبادی خاطرنشان کرد: نکته دوم که به نظر بنده بسیار مهم و تاکید بر آن ضروری است، این است که این صنعت به شدت سرمایه‌خواه نیست؛ چرا که نیروی انسانی محور است.

صنعتی است بر پایه هنر و توانایی فردی افراد. ماشین‌آلات هم نیاز دارد و بسیاری از گروه‌های صنعت را می‌توان با ماشین‌آلات پیشرفته حل کرد یا قیمت تمام شده را با ماشین‌آلات کاهش داد، اما یادمان باشد که هنوز نیروی انسانی حرف اول را می‌زند؛ بنابراین برای توسعه صنعتی که سرمایه زیادی هم نیاز ندارد، بایستی به سراغ صنعت نساجی و پوشاک برویم.

به گفته وی برای حل دو معضل اشتغال و ثروت زایی به نظر می‌رسد با هزینه کمتر، می‌توان روی صنعت نساجی و پوشاک حساب کرد.

منبع خبر: خبرگزاری موج - 23 مهر 1402

دیدگاه کاربران