باید وارد بازی اقتصاد جهانی شویم

مسعود پزشکیان:  

 

 

نماینده مردم تبریز در گفت وگو با ایلنا، در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد تغییر ادبیات رسمی نسبت به موضوع FATF  هستیم و البته به نظر می رسد که ذهنیت ها احتمالا به سمت پذیرش آن یا آماده سازی برای پذیرش در حال حرکت است و این در حالی ست که در گذشته نسبت به آن مخالفت ویژه و جدی وجود داشت»، گفت: کلیت موضوع بسیار روشن است، یکسری مجامع بین المللی برای برخی کارها وجود دارد مثال فیفا (فدراسیون جهانی) در فوتبال، در فیفا اگر شما قواعدش را نپذیرید شما را بازی نمی دهند.

 

 

 

 

بانک ها هم یک مجموعه ای ایجاد کردند که یک سری مقررات دارد، اگر آن هایی که در آنجا عضو هستند، مقررات این مجموعه را نپذیرند در آن بانک ها نمی توانند تراکنش و نقل و انتقال مالی داشته باشند که در نتیجه در مبادلات بین بانکی به شدت دچار مشکل می شود.

 

پزشکیان در ادامه عنوان کرد: همین چین و روسیه که ما می گوییم ارز مشترک ایجاد می کنند یا ارزی در حوزه کشورهای هم پیمان ایجاد خواهند کرد، همگی عضو FATF  هستند و کار خودشان را پیش می برند.

 

این ها خودشان دارند کارهای خودشان را می کنند ولی به ما که می رسد ما می گوییم: «خیر، قرار است پول منطقه ای یا پول مشترک ایجاد کنند»؛ خب آن ها ایجاد کنند و از FATF هم خارج شوند و با قواعد آن معامله نکنند، چرا این کار را نمی کنند؟

 

نماینده تبریز ابراز داشت: یک مساله دیگر این است که این ها توافق برای احیاء برجام را به امضاء نرسانند و این شرایط یک ضرر و هنگفت برای ما به دنبال دارد از این جهت که اکنون کشورهای نفت خیز همسایه ما اعم از عراق، کویت، عربستان، قطر و امارات و هر کدام که با آن ها میادین نفت و گاز مشترک داریم، دارند به صورت روزانه از میادین و ذخایر مشترک برداشت می کنند و ما نمی توانیم این برداشت را داشته باشیم که در نتیجه آن کشورها از یک جایی به بعد از سهم ما برداشت می کنند.

 

وی افزود: به نظر من هیچ راهی وجود ندارد، این ها اگر می خواهند مملکت ضرر نکند، تولید سرپا باشد، باید بدانند اگر وارد بازی اقتصادی نشویم، اینکه می گویند می خواهیم اقتصاد رشد ۸ درصدی داشته باشیم، غیرممکن است.

 

باید وارد بازی اقتصادی جهانی شویم که بتوانیم تکنولوژی بخریم و بفروشیم؛ وقتی تحریم کردند و شما قادر نیستید خرید و فروش آزاد با دنیا داشته باشید، این هدف محقق نمی شود.

منبع خبر: روزنامه ثروت - اول آبان 1402

دیدگاه کاربران