نگاه تک‌سویه به توسعه اقتصاد، کارساز نیست

رئیس سازمان برنامه و بودجه:  

 

 

 

 

با تاکید بر اینکه باید نگاه تک‌سویه به توسعه اقتصاد را کنار بگذاریم، گفت: اگر به‌دنبال توسعه و پیشرفت کشور هستیم باید یک رویکرد جامع‌نگر و پیشرفت همه‌جانبه را دنبال کنیم.

 

 

 

 

داود منظور در نشست با فعالان و فرهیختگان جبهه فرهنگی انقلاب، اظهار کرد: میلاد جوادالائمه و همچنین پیشاپیش میلاد امیرالمومنین علی حضرت علی (ع) و روز پدر را تبریک عرض می‌کنم.

وی افزود: سازمان برنامه بودجه به تبع مسئولیتی که دارد و انتظاری رهبری و دولت، بر خود واجب می‌داند در موضوعات و ابعاد گوناگون نظام مسائل کشور، گفت‌وگوهای سازنده و موثری را با صاحب‌نظران برگزار کند.

معاون رئیس‌جمهور گفت: تاکنون چند جلسه در موضوعات دیگر با صاحب‌نظران برگزار کردیم و هدف ما این است که از رهنمودها و نظرات کارشناسان برای حل مسائل کشور استفاده کنیم.

منظور با بیان اینکه موضوع امشب ما گفت‌وگوی فرهنگی است، بیان کرد: الان در آستانه تنظیم بخش دوم لایحه بودجه ۱۴۰۳ که عمدتا در حوزه مصارف و هزینه‌هاست، قرار داریم و بسیار حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: اعتقاد داریم اگر به‌دنبال توسعه و پیشرفت کشور هستیم، همان طور که رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کردند باید نگاه تک‌سویه به توسعه اقتصاد کنار بگذاریم و حتماً یک رویکرد جامع‌نگر و پیشرفت همه‌جانبه را دنبال کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: اعتقاد داریم که موضوع پیشرفت فرهنگی و اصلاح ساختار فرهنگی کشور، مستلزم این است که دقیقاً بدانیم نظام مسائل فرهنگی و اولویت‌ها چیست و براساس آن حرکت کنیم.

منظور گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که سازمان برنامه و برنامه باید براساس نظام اولویت‌ها و اولویت‌گذاری‌ها عمل کند؛ در کشور مسئله زیاد داریم، اما اینکه کدام یک اولویت است و اولویت‌های نخست کشور چیست؟

وی تصریح کرد: بیشتر نگاهمان این است که نظام فرهنگی و اولویت‌گذاری‌های فرهنگی چیست و امشب به اتفاق‌نظر بیشتری نزدیک شویم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: این سازمان به اعتبار اینکه متولی تدوین و اجرای برنامه‌هاست در این موضوع وامدار است و باید به این مسئله ورود کند.

منظور بیان کرد: بر این باور هستیم که گفتمان فرهنگی انقلابی و فرهنگ اسلامی مستلزم کار فکری و پژوهشی و بعد از آن نیازمند عمل و اقدام است.

وی تاکید کرد: اگر نگاهی به مجموعه مسائل کشور بیندازیم، مشاهده می‌کنیم در موضوعات زن و خانواده، مسئله حجاب، سبک زندگی، رسانه و... امروز در جامعه به یک اجماع بیشتر، همفکری و انسجام بیشتری نیاز داریم؛ یعنی بحث مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی و ضرورت تحول در سازوکارها و نظامات فرهنگی یکی از اولویت‌هایی است که باید به آن بپردازیم.

معاون رئیس‌جمهور گفت: طبیعتاً در حوزه فرهنگ باید همه مقوله‌ها از جمله فیلم و سریال، کتاب و رسانه تا مسائل عادی که مردم در زندگی با آن مواجه هستند مانند آسیب‌های اجتماعی را باید در کنار هم ببینیم، البته این‌ها در کشور با هم بسیار متفاوت هستند.

منظور اظهار کرد: سال گذشته‌ وقتی اغتشاشات زن، زندگی، آزادی را مشاهده کردیم، دیدیم که دشمن علاوه بر اینکه به شدت در جنگ اقتصادی و امنیتی با ما وارد شده، در موضوع جنگ نرم و فرهنگی هم برنامه‌ریزی کرده است؛ این موضوع می‌طلبد که بتوانیم متقابلاً در جنگ نرم واکنش لازم و به موقع را انجام دهیم.

وی گفت: سوال این است که سازمان برنامه به‌عنوان بخش برنامه‌ریزی و تامین مالی دولت به کجا و چگونه باید توجه کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: برخی گلایه دارند موضوع فرهنگ مورد غفلت قرار گرفته و بیشتر در تخصیص منابع نگاهمان به موضوعات زیربنایی و اقتصادی معطوف شده که انتقاد درستی است؛ یعنی باید اهتمام خود را به بخش فرهنگ و بازآفرینی فرهنگی متفاوت کنیم و نیاز یک تغییر رویکرد جدی داریم.

منبع خبر: خبرگزاری موج - 2 بهمن 1402

دیدگاه کاربران